طلا منتظر داده های شغلی پرتأثیر ایالات متحده قبل از یک حرکت جدی است

XAUUSD TJA GOLD

قیمت طلا پس از رسیدن به نرخ 1815 دلار در روز سه شنبه، در حال حاضر در مرحله بهبود یا تثبیت است. اکنون مرکز توجه به داده‌های اقتصادی با تأثیر بالا در ایالات متحده، به ویژه گزارش مشاغل ADP و PMI خدمات ISM است که می‌تواند جهت تازه‌ای برای طلا فراهم کند.

نوسانات قیمت طلا به شدت تحت تأثیر تثبیت صعودی اخیر دلار و افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده است که به سطوحی رسیده است که در 16 سال گذشته مشاهده نشده است. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در یک روز 0.90 درصد افزایش یافت و اکنون در 4.85 درصد معامله می شود.

این فشار صعودی بر بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده نتیجه انتظارات فزاینده ای است که فدرال رزرو آمریکا (Fed) یک افزایش دیگر نرخ بهره را تا پایان سال اجرا خواهد کرد. گزارش قوی وزارت کار ایالات متحده از روز سه شنبه، که افزایش غیرمنتظره 690,000 فرصت شغلی را در ماه اوت به 9.610 میلیون شغل نشان داد (بزرگترین افزایش در بیش از دو سال گذشته)، حاکی از یک بازار کار مداوم در ایالات متحده است. این موضوع را برای فدرال رزرو تقویت می کند تا اقدامات سختگیرانه بیشتری را در نظر بگیرد.

صعود بی امان دلار آمریکا و افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا فشار نزولی بر طلا وارد کرده است و طلا را به پایین ترین سطح خود در 1815 دلار در 7 ماه گذشته قبل از تلاش برای بهبود متوسط رسانده است.

در حالی که بازار مشتاقانه منتظر انتشار داده های مهم تغییر اشتغال بخش خصوصی ADP ایالات متحده است، معامله گران طلا به دلیل افزایش مداوم بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، موضع محتاطانه ای اتخاذ می کنند. پیش بینی ها برای حقوق و دستمزدهای ADP ایالات متحده در ماه سپتامبر به 153,000 رسیده است که از 177,000 گزارش شده در ماه اوت کمتر است. کاهش بالقوه در بازار کار ایالات متحده می تواند منجر به ارزیابی مجدد انتظارات برای افزایش نهایی نرخ بهره فدرال رزرو در سال جاری شود و به طور بالقوه باعث اصلاح دلار آمریکا شود که در بالاترین حد از سال تا به امروز در برابر ارزهای اصلی معامله می شود.

با این حال، اگر داده‌ها فراتر از انتظارات باشد، می‌تواند باعث افزایش مجدد دلار و افزایش بیشتر بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا شود و فشار بیشتری بر قیمت طلا وارد کند. فعالان بازار همچنین اطلاعات PMI خدمات ISM ایالات متحده و هرگونه اظهار نظر مقامات فدرال رزرو را برای بینش بیشتر در مورد چشم انداز نرخ فدرال رزرو تحت نظر دارند که می تواند بر قیمت دلار و طلا تأثیر بگذارد.

از منظر فنی کوتاه مدت، پتانسیل بازگشت XAUUSD وجود دارد زیرا شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) به شدت در ناحیه فروش افراطی قرار دارد و نشان می دهد که اصطلاح قیمت در طلا قریب الوقوع است.

در صورت بهبود قابل توجه، مانع اولیه برای طلا سطح 1850 دلار خواهد بود که به منطقه مقاومت تبدیل شده است. مقاومت بیشتر در اوج 28 و 29 سپتامبر 1880 دلار در مسیر بهبود قرار دارد.

در مقابل، اگر خریداران طلا برای ایجاد جایگاهی قوی در بالای 1850 دلار موفق نشوند، روند نزولی ممکن است از سر گرفته شود. در چنین سناریویی، طلا باید برای به چالش کشیدن حمایت مهم در سطح 1810 دلار، جایی که پایین ترین سطح 8 مارس قرار دارد، از پایین ترین سطح 1815 دلاری روز گذشته عبور کند. حد نهایی که فروشندگان طلا باید بر آن غلبه کنند، آستانه روانی 1800 دلار خواهد بود.

شایان ذکر است که میانگین متحرک 100 روزانه (DMA) در آستانه عبور از 200 DMA از بالا است، که نشان می دهد هرگونه عقب نشینی احتمالی قیمت طلا از پایین ترین سطح چند ماهه ممکن است موقتی باشد. سرمایه گذاران و معامله گران از نزدیک بر انتشار داده های آینده و تحولات بازار برای سرنخ های بیشتر در مورد جهت طلا در این محیط پویا نظارت خواهند کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید