اخبار فارکس

پیش بینی هفتگی یورو به دلار: احساسات بازار احتمالاً به تضعیف دلار آمریکا ادامه خواهد داد

اخبار یورو به دلار

هفته گذشته با افزایش قابل توجهی برای جفت یورو/دلار آمریکا به پایان رسید و این جفت ارز درست زیر اوج دو ماه اخیر 1.0895 قرار گرفت. دلار آمریکا روز سه شنبه کاهش شدیدی را تجربه کرد که ناشی از انتشار ارقام تورم ایالات متحده بود که کمتر از حد انتظار بود.

در ماه اکتبر، شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) هیچ تغییری را به صورت ماهانه نشان نداد، در حالی که افزایش سالانه 3.2٪ بود. گزارش CPI Core سالانه 4 درصد رشد کرد که اندکی نسبت به 4.1 درصد در سپتامبر کاهش یافت.

در پاسخ به کاهش فشار قیمت‌ها، سود سفته‌بازی از دلار آمریکا دور شد که منجر به افزایش گمانه زنی ها مبنی بر اینکه فدرال رزرو (Fed) نرخ‌های بهره را بیشتر نخواهد کرد، افزایش یافت. علیرغم هشدارهای چندین مقام فدرال رزرو مبنی بر اینکه نرخ بهره باید بالا بماند، سرمایه گذاران انتظارات خود را از کاهش نرخ در نیمه اول سال 2024 افزایش دادند.

اگرچه اعضای کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) امکان افزایش بیشتر را باز گذاشتند، بازار که پس از دو تصمیم متوالی مبنی بر ثابت نگه داشتن نرخ‌ها تردید داشت، باورش سخت بود.

روز چهارشنبه، زمانی که ایالات متحده شاخص قیمت تولیدکننده اکتبر (PPI) را منتشر کرد، موضع خوشبینانه تقویت شد که نشان دهنده کاهش 0.5 درصدی قیمت های عمده فروشی به صورت ماهانه بود.

بانک مرکزی اروپا (ECB) نیز در دو نشست اخیر سیاست پولی خود از افزایش نرخ ها خودداری کرد. با وجود اظهارات کریستین لاگارد، مبنی بر اینکه در صورت ثابت ماندن نرخ های بهره برای یک دوره “به اندازه کافی طولانی”، تورم به هدف 2 درصد می رسد، در حال حاضر بازارهای پول پیش بینی می کنند که تا دسامبر 2024 نرخ 100 واحدی کاهش یابد.

سود سفته‌بازی عموماً معتقد است که چرخه انقباض کامل شده است و بانک‌های مرکزی ممکن است نیاز داشته باشند در جهت مخالف حرکت کنند. مسیر و بزرگی چنین حرکاتی احتمالاً بازار را در طول سال 2024 با تمرکز بر تحولات اقتصادی شکل خواهد داد.

پیش بینی می شود محرک بعدی بازار رشد اقتصادی باشد. قدرت این جفت ارز احتمالاً با عدم تعادل رشد تعریف می شود، به طوری که دلار آمریکا به طور بالقوه از یورو پیشی می گیرد زیرا اقتصاد ایالات متحده انعطاف پذیری خود را نشان می دهد در حالی که منطقه یورو با چالش های مداوم دست و پنجه نرم می کند.

تخمین دوم اتحادیه اروپا از تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه سوم افزایش 0.1 درصدی نرخ سالانه را تأیید کرد، در حالی که نرخ رشد سالانه ایالات متحده 2.9 درصد بود. علاوه بر این، شاخص هماهنگ شده قیمت های مصرف کننده (HICP) اتحادیه اروپا در ماه اکتبر 2.9٪ تایید شد.

کاهش مداوم دلار، به نفع همتای اروپایی آن، به احساسات بازار نسبت داده می شود. با این حال، این پیش بینی وجود دارد که شاخص دلار امریکا در نهایت بر اساس دیداه فانامنتال بهبود یابد. به نظر می رسد که ایالات متحده به سمت فرود نرم پیش می رود (حتی در بدترین سناریو)، در حالی که رکود اقتصادی در اروپا محتمل تر به نظر می رسد.

یک نگرانی بالقوه در عدم قطعیت تداوم کاهش تورم نهفته است. در حالی که قیمت های انرژی مهار شده است، افزایش مجدد قیمت نفت می تواند بر سطوح تورم تأثیر بگذارد و نگرانی ها در مورد افزایش احتمالی نرخ ها و وخامت اقتصادی را دوباره تشدید کند.

دلار آمریکا نیز تحت تأثیر قیمت های بالاتر اوراق قرضه قرار گرفته است و بازدهی خزانه داری کاهش یافته و تا پایان هفته به پایین ترین حد خود در تقریباً دو ماه گذشته می رسد. این به دلیل انتظاراتی است که فدرال رزرو به زودی کاهش نرخ بهره را آغاز خواهد کرد.

با نگاهی به آینده، تقویم اقتصاد کلان برای هفته آینده شامل انتشار صورتجلسات جلسه فدرال رزرو در روز سه شنبه است، اگرچه تاثیر آن بر بازار فارکس ممکن است به دلیل ارقام مثبت CPI ایالات متحده محدود شود. گزارش های قابل توجهی که برای انتشار برنامه ریزی شده اند شامل سفارشات کالاهای بادوام در ایالات متحده و برآوردهای اولیه شاخص های مدیر خرید نوامبر (PMI) برای اتحادیه اروپا توسط S&P Global در روز پنجشنبه است. گزارش ایالات متحده به همراه تخمین دوم آلمان از تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم، روز جمعه منتشر خواهد شد. همزمان، ECB حساب های جلسه سیاست پولی را منتشر خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال یورو دلار

جفت EUR/USD پس از رسیدن به اوج چند ماهه با قیمت 1.0824 مواجه شد و در حال حاضر در حدود 1.0870 معامله می شود. تجزیه و تحلیل تکنیکال در نمودار هفتگی نشان می دهد که این جفت ارز آماده ادامه حرکت صعودی خود است، اگرچه تایید فنی بیشتری لازم است. شمع فعلی نشان می‌دهد که خریداران از روند نزولی نزدیک به میانگین متحرک 100 هفته‌ای (SMA) دفاع می‌کنند که قیمت آن برای اولین بار از اوایل آگوست به راحتی بالاتر از میانگین متحرک 20 هفته‌ای قرار گرفته است. اندیکاتورهای فنی یک روند صعودی قوی را نشان می دهند، اگرچه اندیکاتور Momentum زیر سطح 100 باقی می ماند. شاخص قدرت نسبی (RSI) روی 56 قرار دارد که از پتانسیل ادامه روند صعودی پشتیبانی می کند.

TJA1911-EUR_USD-638358275969055716

در نمودار روزانه، EUR/USD یک موضع صعودی را حفظ می کند، البته با کاهش قدرت. کاهش قابل توجهی در حال حاضر در تصویر دیده نمی شود و هر گونه اسلاید احتمالی، می تواند اصلاح قیمت باشد. این جفت در موقعیت خوبی بالاتر از SMAهای 100 روزه و 200 روزه قرار گرفته است که هر دو در منطقه قیمتی 1.0790-1.0800 قرار دارند و پشتیبانی قابل توجهی را ارائه می دهند. به طور همزمان، SMA 20 روزه صعودی به پایین تر از شاخص های طولانی تر، در حال حاضر در محدوده 1.0680 ادامه می دهد.

علاوه بر این، این جفت در حال حاضر در اطراف سطح اصلاحی فیبوناچی 50 درصدی افت سالانه از 1.1275 به 1.0447 معامله می شود. 61.8% اصلاحی در 1.0960 قرار دارد و به عنوان یک هدف بالقوه برای هفته آینده عمل می کند. اگر EUR/USD از این سطح فراتر رود، در آستانه روانشناختی 1.1000 با مقاومت مواجه می شود و سطوح بعدی در 1.1060 و 1.1120 نظارت می شود. در جهت نزولی، سطوح حمایت را می توان در 1.0790 و به دنبال آن 1.0750 و 1.0710 شناسایی کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس