اخبار فارکس

اونس جهانی طلا دوباره به سمت 2000 دلار حرکت می کند

XAUUSD TJA GOLD

اونس جهانی طلا پس از حفظ محدوده اصلاحی باریک در ابتدای هفته در روز دوشنبه، اوایل روز سه‌شنبه با تقاضای مجدد مواجه شد. اگرچه طلا اولین کاهش روزانه خود را در پنج روز گذشته تجربه کرد، اما به دلیل عقب نشینی قابل توجه بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده که به نوبه خود منجر به کاهش ارزش دلار شد، این کاهش محدود شد.

طلا اکنون بر PMI جهانی (شاخص مدیران خرید) و مناقشه خاورمیانه متمرکز شده است. افزایش اخیر در بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده متوقف شد و به شدت نسبت به بالاترین سطح 16 ساله اخیر خود اصلاح شد، زیرا کارشناسان معتقد بودند که آشفتگی اخیر بازار اوراق قرضه بیش از حد بوده است. عقب نشینی در بازده زمانی رخ داد که نرخ های معیار 10 ساله نتوانست بالاتر از سطح بحرانی 5.0٪ باقی بماند. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در ابتدا تا 11 واحد پایه (bps) افزایش یافت و به 5.02 درصد رسید، بالاترین سطح از سال 2007، پس از آن عقب نشینی کرد و به 4.83 درصد کاهش یافت.

علاوه بر این، کارشناسان صنعت خاطرنشان کرده‌اند که افزایش قیمت نفت، تنش‌های ژئوپلیتیکی جدید و قصد فدرال رزرو برای حفظ نرخ‌های بهره بالاتر برای مدت طولانی تهدیدی برای چشم‌انداز اقتصاد جهانی است. این موضوع علاقه به ایمنی اوراق قرضه ایالات متحده را احیا کرده است.

اصلاحات در بازار اوراق قرضه ایالات متحده، دلار آمریکا را تحت فشار قرار داده است و به بازارهای سهام جهانی کمک می کند. شاخص های سهام ایالات متحده در پایان قرمز بسته شدند اما از پایین ترین سطح روزانه خود بالاتر رفتند. با توجه به این تحولات، طلا از حمایت حیاتی برخوردار شد که عقب نشینی آن را از بالاترین سطح پنج ماهه خود در 1997 دلار محدود کرد.

معاملات اولیه روز سه شنبه با لحن خوش بینانه تری در بازارها مواجه شد. درخواستهای زیادی از داخل اسرائیل برای بازنگری در تهاجم زمینی به غزه، که به زودی پیش‌بینی شده بود، وجود دارد. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران نسبت به گزارش‌های سود مثبت غول‌های فناوری ایالات متحده از جمله Apple Inc.، Microsoft، Alphabet Inc.، Amazon.com Inc. و Nvidia Corp امیدوار هستند.

علاوه بر این، گفتگوهای مثبت بین ایالات متحده و چین در اولین جلسه کارگروه اقتصادی آنها به بهبود احساسات بازار کمک کرده است. این امر دلار آمریکا را تحت فشار نگه داشته است، در حالی که طلا علاقه خرید جدیدی را به خود جلب کرده است و تلاش می کند از سطح مقاومت 1980 دلار عبور کند.

در مواجهه با نگرانی‌های مجدد در مورد اقتصاد جهانی، گزارش‌های PMI تجاری از منطقه یورو، بریتانیا و ایالات متحده در روز سه‌شنبه برای سیگنال‌های جدید به دقت رصد خواهند شد. اگر مناقشه خاورمیانه تشدید شود و گزارش PMI ناامید شود، ممکن است موج جدیدی از ریسک گریزی و خرید دلار آمریکا رخ دهد. در چنین سناریویی، قیمت طلا ممکن است کاهش یابد، اگرچه ممکن است روند نزولی با ادامه احتمالی کاهش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده محدود شود.

در مقابل، یک وضعیت صلح آمیز در خاورمیانه می تواند فشار را بر دلار آمریکا حفظ کند و خریداران طلا را تشویق کند تا بار دیگر آستانه کلیدی 2000 دلار را هدف قرار دهند.

تحلیل فنی اونس جهانی طلا

TJA24XAU_USD-638337129458572075

از منظر فنی، تجزیه و تحلیل قیمت طلا در نمودار روزانه نشان می‌دهد که همچنان یک معامله «خریدی» باقی می‌ماند، با شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) در منطقه بیش از حد خرید که در حال حاضر روی 69.20 است.

سطوح مقاومت فوری در 1983 دلار (بالاترین قیمت روز قبل) و پس از آن 1988 دلار (بالاترین قیمت از 20 جولای) و سپس بالاترین سطح پنج ماهه در 1997 دلار قرار دارند که هدف نهایی، مانع 2000 دلار است.

در صورتی که اصلاح از اوج های چند ماهه از سر گرفته شود، فروشندگان طلا باید برای آزمایش سطح روانی 1950 دلار، پایین ترین قیمت روز قبل یعنی 1963 دلار را بشکنند. آخرین خط دفاعی برای خریداران طلا در پایین ترین سطح 19 اکتبر 1945 دلار قرار دارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس