انگیزشی

7 درس درباره پول که میتوان از ثروتمندترین افراد دنیا آموخت

7 درس درباره پول که میتوان از ثروتمندترین افراد دنیا آموخت

پولدارها به روشی کاملاً متفاوت از بقیۀ افراد فکر و عمل میکنند. نکته اینجاست که بسیاری از ثروتمندترین افراد روی زمین مجبور بوده اند که ثروت خود را بدست بیاورند و آن را نگهداری کنند نه اینکه از جایی این ثروت به آنها به ارث رسیده باشد. اگر میخواهید بدانید که چگونه آنها به چنین موفقیت مالی دست یافته اند باید از اینکه آنها چه چیزی دربارۀ پول میدانند شروع کنید. در اینجا به 7 درس درباره پول که میتوان از ثروتمندترین افراد دنیا آموخت اشاره میکنیم.

1 – پول برابر است با آزادی

تاجر بسیار موفق کانادایی آقای Kevin O’Leary میگوید که “پول مساوی است با آزادی“. این حقیقتی است که افراد پولدار درک میکنند. با وجود اینکه پول نمیتواند آزادی بخرد ولی داشتن پول کافی به جز اینکه به شما این اجازه را میدهد که نیازهای اولیه خود از قبیل غذا و سرپناه را برطرف کنید به شما این آزادی را میدهد که چیزهایی که میخواهید را انتخاب کنید.

از شغل یا رئیس خود خسته شده اید؟ اگر بخواهید آزادی این را دارید که از شغل خود استعفا بدهید و این آزادی برای شما لذت بخش خواهد بود. میخواهید به تعطیلات بروید؟ بله شما آزادی هستید آنگونه که دوست دارید زندگی کنید. اولین در درباره پول درک آزادی و اختیاری است که پول با خود به همراه میاورد.

مرتبط: ۱۱ اشتباه که شما را از رسیدن به ثروت دور نگه میدارد

2. هر روز بدنبال سرمایه گذاری جدید هستند

افراد پولدار همیشه دربارۀ آینده فکر میکنند و همین امر باعث میشود که آنها همیشه بدنبال موقعیت های جدیدی برای سرمایه گذاری باشند. چه فرزند آنها یک شیوۀ جدید مارکتینگ در شبکه های اجتماعی را به آنها نشان دهد و چه یک رستوران زنجیره ای جدید، ذهن آنها همیشه پاسخی تقریباً یکسان دربارۀ این موضوعات دارد: راه های جدیدی برای سرمایه گذاری و افزایش ثروت. برای آنها زمینۀ فعالیت اهمیتی ندارد. آنها همیشه گوش میدهند حتی اگر از آنچیزی که درحال شنیدنش هستند لذت نمیبرند.

3. از سرمایه گذاریهای پیچیده دوری میکنند

افراد ثروتمند از سرمایه گذاریهای پیچیده مانند صندوقهای تأمینی و یا سرمایه گذاریهای که برای آنها جای سئوال باقی میگذارد خودداری میکنند. چرا؟ زیرا اینگونه سرمایه گذاریها تعداد زیادی مشکلات خارج کنترل بهمراه دارند که خود بخود ریسک کار را بالا میبرند. اگر آنها سرمایه گذاری را کامل متوجه نشوند سراغش نمیروند. این درس درباره پول سازی بسیار مهم است.

مرتبط:  ۸ نکته برای افزایش بسیار زیادِ درآمد

4. خرج نکردن همانند پول درآوردن است

این بدان معنی نیست که شما تبدیل به کسی شوید که آب از دستش نمیچکد و به دنبال ذخیره کردن پول خردهای ته جیبش است. این جمله با این معنی است که اگر پولی را در جایی صرفه جویی کردید آن را در جای دیگر سرمایه گذاری کنید. برای مثال، اگر قرار است از تهران به کیش سفر کنید و پرواز “فرست کلس” سه میلیون تومان باشد و شما بتوانید این سفر را در صندلی معمولی با یک میلیون تومان بروید در نتیجه شما در اینجا دو میلیون تومان کار کرده اید و این پول را میتوانید در جایی برای خرید دارایی ای صرف کنید که برای شما درآمد زایی داشته باشد.

5. بر روی دارایی های با ارزش سرمایه گذاری کنید

ثروتمندها ثروت خود را با خرج نکردن برای وسایلی مانند خودرو و لباس نگه داری میکنند. در عوض، آن را برای سرمایه گذاری بر روی دارایی های باارزش صرف میکنند. خانم تاتیانا مورالز در برنامه ای دارایی های باارزش را اینگونه تعریف میکند: “دارایی هایی که این قابلیت را دارند که ارزششان افزایش پیدا کند و یا درآمد بیافرینند” این دارایی ها میتوانند هر چیزی مانند سهام، پول نقد و یا مایملک باشند.

6. همۀ تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارید

افراد ثروتمند هرگز تمام ثروت خود را در یک یا دو شاخه سرمایه گذاری نمیکنند. گذاشتن همه دارایی و سرمایه در یک کار، امری بسیار اشتباه است. برای همین است که داشتن سبد سهام/دارایی متنوع همیشه به سرمایه گذاران پیشنهاد میشود. سبد سهام/دارایی شما همچنین میتواند بازار مسکن، تجارتتان و کلکسیونتان باشد.

به خاطر داشته باشید که تنوع فقط به معنی سرمایه گذاری در شرکتهای متفاوت نیست بلکه سرمایه گذاری در صنعتهای متفاوت است. برای مثال پولتان را در 4 رستوران فست فود سرمایه گذاری نکنید. بلکه میتوانید در یک رستوران، در یک شرکت نفتی، یک شرکت تکنولوژی و ساختمان سرمایه گذاری کنید. اگر بازار یکی خراب شد شما هنوز سرمایه گذاری هایی در جاهای دیگر دارید.

مرتبط: ۸ سئوالی که افراد موفق هر روز از خود میپرسند

7. ارزش دارایی شما ارزش خودتان نیست

ثروتمندان میدانند که پول نمیتواند برایشان صمیمیت، عشق، احترام، دوست و شادی بخرد. آنها میدانند که ارزششان با اندازۀ حساب بانکی شان اندازه گیری نمیشود. همانگونه که ” Ken Solin” در کتاب خود مینوسد: چه کسی به نظر شما ارزش فردی بیشتری دارد: یک فرد منزوی که در حسابش یک میلیون دلار پول دارد و یا مردی که به همسرش گوش میدهد، اوقات زیبایی را با فرزندانش میگذراند و کارهای خیری نیز انجام میدهد؟


7 درس درباره پول که میتوان از ثروتمندترین افراد دنیا آموخت


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس