5 نکته برای شروع تجارت در یک کشور خارجی

5 نکته برای شروع تجارت در یک کشور خارجی

شروع یک تجارت قدمی آسان نیست به خصوص زمانیکه تصمیم به شروع آن در خارج از مرزهای کشور خود میگیرید. بسیاری از کارآفرینان به کشورهای دیگر سفر میکنند و در آنجا تجارتی را بنا میکنند.

به خصوص در حال حاضر کارآفرینان زیادی از کشورهای مختلف به سمت کشورهای آسیایی همانند چین، تایوان و یا خاورمیانه ای همانند امارات متحده عربی برای شروع یک تجارت و یا گسترش تجارت خود سفر کرده اند. البته به این زودی چمدانهایتان را نبندید و قبل از آن به این چند نکتۀ کوتاه که میتوانند به شما کمک کند توجه کنید.

 

1. ایده، دید و توقعات خود را بومی سازی کنید

تطبیق پیدا کردن با فرهنگ بومی لازمه ای برای هر کارآفرین حتی با هوشِ متوسط میباشد. یک مربی و یا سرمایه گذار بومی پیدا کنید که بتواند به شما برای آشنا شدن به فرهنگ و فرهنگ مشتریان بومی کمک کند. یادگیری فرهنگ یک کشور برای شروع یک تجارت اولین قدم برای موفق شدن در آنجا میباشد.

راه های گوناگونی برای آشنایی با فرهنگ ها وجود دارد. شما میتوانید با همکارانی در LinkeIn که در آن کشورها هستند ارتباط برقرار کنید و از آنها برای این امر کمک بگیرید. همچنین سایتهای گوناگونی وجود دارد که به افرادی که میخواهند بعنوان یک خارجی در کشوری دیگر کاری را شروع کنند اطلاع رسانی میکنند.

 

2. زبان بومی آنجا را یاد بگیرید

این موضوع یک امری بدیهی به نظر میرسد ولی گاهی یاد گرفتن یک زبان به اندازه شروع کردن یک تجارت در کشوری دیگر چالش برانگیز میباشد. حتی دانستن کمی از زبان بومی آن کشور بهتر از ندانستن هیچ چیز است. این فکر را فراموش کنید که در همۀ کشورها میتوانید به زبان انگلیسی کارهای خود را پیش ببرید. شاید بعنوان یک توریست بتوانید، ولی برای شروع یک تجارت به چیزی بیشتر از آن نیاز دارید. برای یاد گیری زبان امروزه اپلیکیشن های زیادی وجود دارد که میتوانند بدون حضور در کلاس شما را با زبان های دیگر آشنا کنند.

 

3. همانند یک فرد بومی زندگی کنید

چنانچه قصد موفقیت در شروع تجارت در یک کشوری دیگر را دارید باید واقعاً به آن کشور و فرهنگ آن عشق بورزید. بیرون بروید و مشتریان بالقوۀ تان را ملاقات کنید، با آنها صحبت کنید و هر روز سعی در یادگیری فرهنگ آنها کنید. فراموش نکنید که همه چیز برای شما بسیار غریب به نظر خواهد رسید زیرا شما در آنجا بومی نیستید. پس سعی کنید تا جائیکه میتوانید خود را بومی کنید.

 

4. دربارۀ رقابت در بازار چه در حال و چه درگذشته تحقیق کنید

کارآفرینان میدانند که قبل از ورود به هر بازار جدیدی میبایست دربارۀ آن بازار به درستی تحقیق کنند. اما به همین بسنده نکنید. دربارۀ پنج تجارتی که سعی به ورود در بازار کرده اند و شکست خورده اند را مطالعه کنید و از گذشته درس بگیرید.

 

5. یک شبکۀ جدید بسازید

وقتی شما برای شروع تجارت به خارج سفر میکنید دیگر شبکه های قدیمی شما کارایی خود را از دست میدهند. بنابراین شما نیاز به ساختن شبکه های جدیدِ بومی دارید. این حقیقت را فراموش نکنید که خارجی ها در هر کشوری در اقلیت قرار دارند و عدۀ آنها کم میباشد و این خود به آنها کمک میکند تا بتوانند با افراد جدید راحت تر ارتباط برقرار کنند.

به طور کلی برای شروع یک کار جدید در کشوری جدید شما نیازمند تطبیق پذیری بسیار بالایی هستید. بومی شدن در یک کشور جدید نیازمند زمان است و گاهی افرادی که کورکورانه وارد این کار میشوند بعد از مدت کوتاهی سرخورده میشوند و شکست های سنگینی را متحمل میشوند. ولی چنانچه یک کارآفرین برنامه ای دقیق و پشتکار مناسبی داشته باشد میتواند با کمی صبر و پافشاری به نتیجه مطلوب دست پیدا کند.

تجارت آفرین فارکس
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید