4 نکته ای که هر مدیرعاملی باید روزانه به آنها توجه کند

جلسه

آیا میخواهید شرکت شما رشد کند ؟

البته این سئوال ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد اما جالب است که بدانید برای برخی افراد جواب این سوال “نه” میباشد. به هر دلیلی، آنها از جاییکه هستند راضی هستند و به اندازه کافی برای حرکت به سمت جلو انگیزه ندارند.

برخی اوقات نیز جواب ممکن است “بله” باشد اما به دلیل نداشتن تجربه و ابزار لازم در این کار موفق نمیشوند.

من فکر میکنم شمایی که در حال خواندن این مقاله از سایت تجارت آفرین هستید میخواهید رشد کنید و میخواهید از جائیکه امروز در آن قرار گرفته اید جلوتر بروید.

 

1- خود را آموزش دهید

افراد خیلی کمی هستند که بعد از فارق التحصیل شدن کتاب در دست میگیرند و مطالعه میکنند اما وقتیکه شما زندگی ثروتمندترین افراد دنیا را بررسی میکنید متوجه میشوید که آنها همیشه در حال خواندن هستند. اشتباه نگیرید آنها در حال خواندن پست ها تلگرام ، اینستاگرام یا فیسبوک نیستند، آنها کتاب میخوانند. آنها همیشه در حال یادگیری هستند.

برای پیشرفت در قسمت های مختلف زندگی و ادامه به تغییر بعنوان یک تجارت آفرین و کسی که تجارت خود را حرکت میدهد شما میایست خود را به روز نگه دارید.

خیلی وقت ها با خود میگویم که من یک مدیر عامل کامل نیستم اما باید روزی به آن تبدیل شوم. همیشه سعی میکنم که در مسیر رفت و برگشت به شرکت کتاب بخوانم و یا به فایل های صوتی آموزشی یا انگیزاننده گوش دهم. هر ماه حداقل 2 کتاب میخوانم تا هرگز از آموزش خودم قافل نشوم.

هرگز نباید از خود انتظار پیشرفت داشته باشید اگر بصورت مدام خود را آموزش ندهید. اگر میخواهید به موفقیتی برسید خود را آماده کنید و در نظر داشته باشید که آن نوع موفقیت بیشتر سراغ کدام نوع از افراد میرود.

 

2- چشم اندازتان را مشخص کنید

بعنوان یک مدیر عامل این وظیفه شماست که چشم انداز شرکت خود را معین کنید. شرکت شما در سه سال، پنج سال و ده سال دیگر چگونه خواهد بود؟ چه محصولات و استراتژی های جدیدی را ارائه خواهد کرد؟ تا 12 ماه آینده فرهنگ سازمانی شرکتتان چه تغییراتی خواهد کرد؟

شما باید آینده تجارت خود را در پیش چشمانتان ترسیم کنید و هرگز نمیتواند این وظیفه را به کسی دیگر واگذار کنید. اگر شما مسئولیتش را برعهده نگیرید شرکتتان به هیچ جایی نمی رود و به سرعت راه خود را گم میکند. داشتن چشم انداز کوتاه مدت و همچنین سه الی ده ساله کاری است که مدیر عامل یک شرکت انجام میدهد.

 

3- استراتژی را مشخص کنید

بعنوان یک مدیرعامل شما باید استراتژی ای که باعث تبدیل شدن چشم انداز به واقعیت میشود را تدوین نمایید. البته شما نیاز ندارید که در همه زمینه های تدوین استراتژی خبره باشید اما میبایست خود را در طراحی آن شریک کنید و کسی باشید که نظر نهایی را در مورد تایید استراتژی میدهد. شما نیاز دارید که اهداف، فرهنگ، فروش و شیوه مارکتینگ شرکت خود را با کمک دیگران طراحی نمایید.

من بعنوان یک مدیرعامل همیشه سعی میکنم با کمک افراد کلیدی و مربوطه در شرکت استراتژی های فروش، بازاریابی و نمایندگی را هر 6 ماه مجدد بررسی کنم و اهداف فصلی، شش ماه و سالانه برای هر کدام مشخص نمایم. همچنین به مربیان خود که اغلب آنها را در کتاب ها، مقالات و سمینارهای آنلاین پیدا میکنم اعتماد میکنم و تا زمانیکه در مسیر چشم انداز قرار دارم استراتژی خود را تغییر نمیدهم.

در هر مرحله ای از تجارت خود که هستید نیاز دارید که شخصی را که یک یا دو مرحل از شما بالاتر است را پیدا کنید و به او اجازه دهید که شما را نصیحت کند و به شما از چالش های روبرو سخن بگوید. تجربیات آنها بسیار با ارزش هستند.

 

4- مراقب وجه نقد باشید

وظیفه شما بعنوان یک مدیرعامل این است که از موجودی بانکتان اطمینان داشته باشید. این ممکن است که خیلی نصیحت عمیقی نباشد اما افراد خیلی کمی هستند که به درستی میتوانند اوضاع مالی شرکت خود را مدیریت کنند.

حتی اگر شما یک مدیر مالی در شرکت دارید که به او اعتماد کامل برای رسیدگی های مالی را دارید، باز این وظیفه شماست که از موجودی نقدی خود اطمینان حاصل کنید. اگر میخواهید که موفقیت بلندمدت داشته باشید میبایست از گردش مالی شرکت مطلع باشید.

همیشه افرادی درون شرکت شما هستند که بیشتر از اینکه به فکر درآمد باشند شما را برای خرج کردن تشویق میکنند، مراقب این افراد باشید زیرا آنها میتوانند زمینه ساز سقوط کسب و کار شما باشند.

شما میتوانید وقت خود را صرف کارهای دیگر نیز کنید اما فراموش نکنید هرچه بیشتر برروی این چهار مورد تمرکز کنید رشد سریعتر و پایدارتری خواهید داشت و در بیشتر موارد میتوانید خوشحال تر نیز باشید.

 


4 نکته ای که هر مدیرعاملی باید روزانه به آنها توجه کند


تجارت آفرین فارکس
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس