اگر تجارت همانند فوتبال بود چگونه تیم خود را هدایت میکردید؟

اگر تجارت همانند فوتبال بود چگونه تیم خود را هدایت میکردید؟

در گرمای تابستانی این روزها تقریباً غیر ممکن است که بتوان بازی فوتبالی را بصورت زنده تماشا کرد. و این دقیقاً زمانی است که برخی از مهمترین فعالیت ها و تدارکات تیم ها برای بازی های فصل بعد در حال انجام شدن است. تیمها در حال شکل گیری هستند، استراتژی های آنها در حال پی ریزی و بازی ها در حال طراحی شدن هستند. آژانس ها و دلالان در حال معرفی افراد به تیم های جدید هستند و اولین آماده سازی ها در حال اجرا و یا برنامه ریزی شدن است. فصل تعطیلات زمانی است که بیشترین موفقیت ها و شکستهای تیم ها در آن زمان رخ میدهد.

به خاطر پاره ای از مسائل از قبیل انتظار مردم برای نتیجه مذاکرات اتمی، پایان سال مالیاتی و فصلِ سفر، در این زمان تجارت ها نیز در یک تعطیلی فصلی قرار دارند.

یعنی اینکه الان زمانی است که صاحبان تجارت ها باید طرح بازی خود را مشخص کنند و برنامه اقتصادی و تجاری خود را قبل از اینکه سوت بازی ها به صدا در بیاید سر و سامانی دهند. در اینجا به 5 سؤال اشاره میکنیم که یک مدیر تیم فوتبال ممکن است در این زمان از خود بپرسد. این سؤالات به موفقیت تجارت شما نیزکمک میکنند.

 

1. در این فصل اهدافتان چیست؟

بسیار عجیب به نظر میرسد ولی گاهی اوقات ما آنقدر بر روی بازیکنان متمرکز میشویم که بازی را فراموش میکنیم. درست است، شما خودتان میدانید که به چه کسی به عنوان یک هم تیمی و هم گروهی اعتماد کنید، اما چه چیزی ضامن این اعتماد است؟ آیا بازی اقتصادی شما هدفش این است که تجاراتتان را در یک بسته قرار دهید و آن را برای فروش بگذارید، یا هدفتان افزایش سهم بازار یا به حداکثر رساندن سود است؟ من با برخی از مشاوران مالی دربارۀ مسائل روز صحبت کردم و بیشتر آنها را دچار گیجی و سردرگمی دیدم. مشاور میبایست تمرکزش بر تولید درآمد و افزایش کارامدی باشد. دوره های رکود بازار بهترین زمان برای هدف گذاری برای شروع جدید است.

2. به عنوان مالک چقدر مایلید که درگیر کار باشید؟

این تجارت و پول شماست. چقدر میخواهید که درگیر آن باشید؟ چقدر باید در تصمیمات اجرایی، مالی و تولید منابع درگیر باشید؟ تصمیم بگیرید که میخواهید بازیکن خط حمله، مربی و یا مدیر تیم باشید. یا اینکه میخواهید مالکی باشید که هدفش اعتماد به افراد خود است و فقط از موفقیت های آنها لذت میبرد. وقتی بازیکنانتان میدانند که شما در کجای این بازی قرار دارید عملکرد مؤثرتری از خود نشان خواهند داد. این شرایط به آنها این احساس را میدهد که بتوانند اختیارات خود را درک کنند و بدانند چه زمانهایی باید بازخورد کارها را به شما بدهند.

نقشی که شما برای خود متصوّر میشوید ممکن است که بنا بر شرایط مختلف مالی و تجاری متفاوت باشد. در تصمیمات کلان تجاری ممکن است که بخواهید دست در کار داشته باشید. در بعضی از مسائل مانند اجرا شدن درست طرح ممکن است که بخواهید تنها ناظر باشید. هیچ جواب صحیح و غلطی در اینجا وجود ندارد. چیزی که اهمیّت دارد این است که به محض اینکه نقش خود را مشخص کردید آن را برای تیم خود روشن بیان کنید تا آنها نیز بتوانند درک بهتری از مسائل سازمانی داشته باشند.

 

3. چگونه با بازیکنان خود همکاری میکنید؟

هرساله، تیمهای فوتبالی را میبینیم که بدون داشتن منابع مالی کافی و ستاره میتوانند تیمهای بزرگی را شکست دهند. این ثابت میکنند که مسئله فقط این نیست که چه کسی برای شما بازی میکند بلکه چگونه بازی گرفتن از آنها نکتۀ اصلی است. بازیکنان محوری زیادی وجود دارند. از نوک حمله تا دفاع و دروازبان ها هر کدام نقش بخصوصی در تیم دارند. همۀ آنها باید با هم کار کنند برای اینکه یک سازمان یا یک تیم بتواند به موفقیت برسد. یک تیم که همکاری ضعیفی با هم دارند نه تنها تلاشهای یکدیگر را خنثی میکنند بلکه احتمال دارد باعث گل به خود زدن نیز بشوند. ممکن است که بخش مالی سازمان امکانات مناسبی برای کار در اختیار داشته باشد اما اگر بخش فروش یا بازاریابی نتوانند همکاری مناسبی با هم داشته باشند هیچ اتفاقی در آن سازمان نخواهد افتاد مگر خطاهای مکرّر و شکست. برعکس وقتیکه تیم همکاری مناسبی دارد احتمال پیروزی آنها حتی بر تیم های بزرگتر وجود دارد. به خاطر شرایط رقابتی بازارِ تجارت، فوق ستاره های کمی را میتوان در آن پیدا کرد. بنابراین هماهنگی و عملکرد صحیح در استراتژی های مالی و تیمی است که باعث پیروزی یک سازمان میشوند.

 

4. معیارهای شما چیست و موفقیّت را چگونه ارزیابی میکنید؟

برای یک تیم تنها اینکه بگویند میخواهیم برنده باشیم کافی نیست. اندازه گیری ها باید ملموس تر باشند. یک تیم فوتبال در فصل نقل و انتقالات ممکن است برای اینکه بتوانند نقاط ضعف خود را پوشش دهند و یا اینکه جایگاهی در جدول پیدا کنند بر روی تاکتیک ها کار کند. در سوی دیگر برای یک تیم مدعی چیزی به جز قهرمانی یعنی ورشکستگی. صاحب یک تجارت نیز باید معیارهایی داشته باشد که پیشرفت آنها را نشان دهد. معیارهایی مانند افزایش فروش و درآمد، افزایش گردش مالی و … .

تناوب این اندازه گیری ها نیز بسیار مهم هستند. برخی از تجار هستند که گردش مالی را هر روز چک میکنند و برخی دیگر آن را هر سه ماه یک بار چک میکنند. البته سیستمی پیشنهاد میشود که ثبات داشته باشد.

 

5. چه کسانی را در تیمتان میخواهید؟

چه در ورزش و چه در تجارت عناصر اصلی موفقیت اعتماد، استعداد و کار گروهی است. آیا واقعاً بازیگران مناسبی در تیم خود دارید؟ یا اینکه با کسانی کار میکنید که با شما و در تجارتتان رشد پیدا کرده اند؟ مربیان بزرگ همیشه وسواس این را دارند که با چه کسی و چگونه کار کنند. اگر شما میخواهید بهترین نتیجه را از تیم خود بگیرید این مطلب را فراموش نکنید که شما باید توانایی های آنها را تقویت کنید. آیا یکی از اعضای تیم شما توانایی کاپیتان بودن و یا بازی سازی در تیم شما را دارد ؟ اهداف خود و توقعاتتان را بیان کنید و خود را برای پیروز شدن آماده کنید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید