چگونه در گردهمایی ها ارتباط مؤثر برقرار سازیم

چگونه در گردهمایی ها ارتباط مؤثر برقرار سازیم

رشد یک تجارت نیازمند پیدا کردن افراد و ارتباط مؤثر است. این ارتباطات میتوانند از طریق پیدا کردن همکاران جدید برای تعامل و مشتریان تازه برای فروش ایجاد شوند. شرکت کردن در صدها جلسه و سمینار و رد و بدل کردن کارت تجاری ممکن است که به ارتباطاتی بینجامد اما شبکه سازی با یک طرح از پیش تعیین شده میتواند نتایج معنی دار بیشتری را عاید شما و تجارتتان نماید.

شبکه سازی

چیزیکه به آن نیاز دارید یک رابطۀ دوطرفۀ سومند با اعضای شبکه است تا بتوانید در آن به تبادل اطلاعات و تجربیات بپردازید.

برای کسب بیشترین منفعت از یک گردهمایی و ساخت یک ارتباط مؤثر میبایست یک رویکرد برنامه ریزی شده برای شبکه سازی داشته باشید. برای اینکه دریابید چه نوع ارتباطاتی را در شبکۀ موجود خود دارید و چه ارتباطاتی را ندارید آن را ارزیابی کنید. با انتخاب گردهمایی هایی که افراد مورد نظر شما بیشتر در آنها شرکت میکنند زمانتان را هوشمندانه تر مدیریت کنید.

با در نظر داشتن این موضوع که افرادی که با آنها صحبت میکنید تا چه میزان میتوانند به کسب و کار شما کمک کنند با آنها آشنایی برقرار سازید. در اینجا چند پیشنهاد برای اینکه بتوانید شبکه ای کاراتر و لذت بخش تر بسازید اشاره شده است.

مرتبط : موفقیت کمپانی شما به مهارت فروشتان بستگی دارد

گردهمایی های مناسب را پیدا کنید

با وجود تکنولوژی، چت، ایمیل و شبکه های اجتماعی هنوز هم تعاملات رو در رو کلید موفقیت تجارت ها میباشند. البته امروزه تکنولوژی و شبکه های اجتماعی کمک زیادی برای پیدا کردن این گردهمایی ها به شما میکنند. از جمله این شبکه های اجتماعی میتوان به فیسبوک، لینکدین و میت آپ اشاره کرد. در تمام این شبکه های اجتماعی شما میتوانید از گردهمایی هایی که مربوط به تجارت و حوزۀ فعالیت شما است مطلع شوید.

آماده به آنجا بروید

همانقدر که برای کارهای دیگر کسب و کارتان آماده و مدیریت شده تلاش میکنید برای جلسات نیز کاملاً خودتان را آماده سازید. ارتباطات صحیح میتوانند سرعت رشد تجارتتان را به شدت افزایش دهند و این ارتباطات برای شما موقعیتهای تجاری جدیدی به همراه می آورد. یک طرح بلند مدت درست کنید و یک تصویر روشنی از افرادی که با آنها در گذشته تجارت کرده اید و یا آنهایی که در آینده میخواهید کار کنید را آماده کنید. رهبران برجستۀ دنیا همیشه بر روی استراتژی شبکه سازی و ارتباط مؤثر تاکید دارند. با مطالعۀ چگونگی پیدا کردن مشتریان قدیمی بهتر میتوانید برای ارتباطات آیندۀ تان برنامه ریزی کنید.

ارتباط مؤثر

وقتیکه گردهمایی در پیش رو دارید دربارۀ آن از قبل کمی تحقیق کنید. به گردهمایی های قبلی که توسط همان برگزارکننده اجرا شده اند نگاهی بیندازید تا متوجه شوید چه چیزهایی در انتظار شما خواهد بود. جستجو کنید و ببینید که آیا لیستی از اسپانسرها و مهمان ها موجود است. سپس ببینید که آیا چیزی وجود دارد که بین شما آنها مشترک باشد و اینکه آیا ارتباطاتی بین شما و آنها وجود دارد که در آن جلسه بتوانید به آن اشاره کنید. اگر یک شرکت توانسته در آن گردهمایی خود را بهتر نشان بدهد دربارۀ دلایل آن فکر کنید.

البته سعی کنید که از حرکات و صحبت یکنواخت اجتناب کنید. شما آنجا هستید که روابط دو طرفۀ مفید را پیدا کنید نه اینکه کسی را وادار به آن کار کنید.

فعالانه درک کنید که دیگران به چه چیزهایی نیاز دارند

وقتیکه وارد گردهمایی میشوید رفتاری از خود نشان دهید که دیگران تمایل داشته باشند به شما نزدیک شوند. این را بدانید که تمام کسانی که آنجا هستند به احتمال زیاد به اندازۀ شما نگران هستند پس راحت باشید و یا حداقل این حالت را از خود نشان دهید و اینگونه به دیگران نیز اجازه دهید که راحت تر با شما صحبت کنند. در وارد شدن به چند بحث پیشقدم شوید و به گروه هایی که در حال صحبت کردن وارد شوید و تنها منتظر نشوید که دیگران سراغ شما بیایند.

سه نوع نیازی که مشتریان دارند و آرون کارانو آنها را (مدیر برنامه نویسی گوگل) شناسایی کرده است را میتوانید در هنگام شبکه سازی نیز استفاده کنید.
این نیازها عبارتند از:

1- نیاز پنهان: که به نیازهایی گفته میشود که مشتریان از وجودشان بی اطلاع هستند
2- نیازهای مستقیم: که به نیازهایی گفته میشود که مشتریان شما را از آنها آگاه میسازند
3- نیازهای فرضی: که به نیازهایی گفته میشود که شما میتوانید فراموش کنید

با دقیق گوش دادن میتوانید به نیازهای مشتریانتان پاسخ مناسبی با محصولاتی که پیشنهاد میدهید ارائه دهید. همینطور با گوش دادن میتوانید گفتگوی هدفمندتری داشته باشید.

شبکه سازی و ارتباطات موثر

وقتیکه شما اطلاعات تماس و کارت ویزیت خود را مبادله میکنید به سرعت چیزهایی که دربارۀ آن صحبت کرده اید را یادداشت کنید تا بعداً بتوانید آنها را راحت تر بخاطر بیاورید. همیشه به تمام ارتباطاتی که برایتان پیش می آیند خوش آمد بگوئید. ممکن است که شما اتاق را بدون کمک کردن یا کمک گرفتن درآن لحظه ترک کنید ولی ممکن است که در آینده این ارتباطات به کار شما بیایند. ممکن است که بعد از 5 سال یکی از همان افرادی که در گردهمایی با او آشنا شده اید دوستی با ارزش برای شما شده باشد و یا اینکه همان کسی باشد که شما بدنبالش میگردید.

به دنبال نتایج پس از آن باشید

با نزدیک شدن به پایان گردهمایی به خاطر داشته باشید که شما حتماً نیاز ندارید که در همۀ جریانات شرکت کرده باشید به خصوص زمانیکه همه چیز در حال خوب پیش رفتن است. اگر یک مهمانی بعد از گردهمایی وجود دارد چند دوست را با خود به آنجا ببرید. اگر مهمانی ناهار وجود دارد، از کسی اجازه بگیرید که بر سر میز او بنشینید. اگر چیزی برنامه ریزی نشده است خودتان پیش قدم شوید و آنها را برای ادامۀ صحبت به جایی دعوت کنید.

با آنهایی که آشنا شدید در فیسبوک و لینکدین ارتباط برقرار کنید. از این طریق میتوانید کانالهای متفاوتی برای در ارتباط بودن داشته باشید. همچنین اینگونه میتوانید پیگیر کارهای مورد نظرتان نیز باشید. این روش خوبی برای برقراری ارتباط موثر است.

ملاقات با یک فرد جدید در یک گردهمایی میتواند تهدید آمیز و یا ترسناک باشد. امّا با آماده حاضر شدن، گوش فرادادن و ادامه دادن صحبت ها بعد از آن جلسه میتوانید خود را بعنوان فردی دوست داشتنی و کسی که دیگران میخواهند با او تجارت کنند معرفی کنید.


چگونه در گردهمایی ها ارتباط مؤثر برقرار سازیم


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید