اخبار فارکس

قیمت طلا با سطح مقاومت 1850 دلار در میان ریسک های جدید خاورمیانه مبارزه می کند

XAUUSD TJA GOLD

قیمت طلا XAUUSD در حال حاضر در حدود 1850 دلار در نوسان است و به بالاترین سطح خود در 6 روز اخیر در معاملات روز دوشنبه آسیا رسیده است. این افزایش قیمت طلا به دنبال واکنش اولیه به اخبار آخر هفته در مورد درگیری در خاورمیانه است که سرمایه‌گذاران را به لرزه درآورد و باعث شد تا بازارهای مالی جهانی به سمت امن پرواز کنند.

مناقشه خاورمیانه به طور قابل توجهی بر قیمت طلا تأثیر گذاشت، زیرا با حملات هوایی جنبش حماس به یک شهر اسرائیلی در نزدیکی نوار غزه آغاز شد که منجر به تلفات و گروگان‌گیری شد. در پاسخ، اسرائیل “وضعیت جنگی” را اعلام کرد که منجر به خشونت و آسیب بیشتر در نوار غزه شد. تجدید ناآرامی ژئوپلیتیکی در خاورمیانه باعث شد که سرمایه گذاران به دارایی های امن از جمله طلا، دلار آمریکا، خزانه داری آمریکا و ین ژاپن پناه ببرند.

نگرانی هایی وجود داشت که خشونت ممکن است به مناطق دیگر گسترش یابد، به ویژه با حمایت ایران از حماس و حزب الله لبنان، که تهدیدی برای تنگه هرمز، یک شریان کشتیرانی حیاتی است. این تنش ژئوپلیتیکی همچنین قیمت نفت را افزایش داد و در زمانی که بانک‌های مرکزی در سراسر جهان با افزایش تورم دست و پنجه نرم می‌کنند، بر نگرانی‌های تورمی افزود.

تشدید بحران ژئوپلیتیکی همچنین نگرانی‌هایی را در مورد رشد اقتصاد جهانی ایجاد کرد و بر ناراحتی بازار افزود. در این شرایط، طلا شتاب تازه‌ای پیدا کرد، که بر اساس بازگشت خود نسبت به جمعه گذشته، که توسط داده‌های بازار کار ایالات متحده ترکیب شده بود، تقویت شد.

در ابتدا، در واکنش به گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده، قیمت طلا به پایین‌ترین سطح هفت ماهه 1811 دلار کاهش یافت و پس از بهبودی قوی هفته را نزدیک به 1835 دلار بسته بود. داده‌های سرفصل NFP افزایش شگفت‌انگیز 336000 شغل را در ماه سپتامبر نشان می‌دهد که از 170000 مورد انتظار و رقم اصلاح شده 221000 فراتر رفته است. با این حال، تورم دستمزدها در ماه سپتامبر کمی کندتر بود و میانگین درآمد ساعتی 4.2 درصد نسبت به ماه اوت 4.3 درصد افزایش یافت. نرخ بیکاری در ماه گزارش شده به طور غیرمنتظره ای در 3.8 درصد ثابت ماند.

تورم ملایم تر دستمزدها و نگرانی ها در مورد بازار کار ایالات متحده، انتظارات برای افزایش مجدد نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا (Fed) تا پایان سال را با تردید مواجه کرد. این به نوبه خود بر بازدهی دلار آمریکا و اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده تأثیر گذاشت و سرمایه گذاران را بر آن داشت تا پیش از انتشار آتی داده های تورم ایالات متحده که از قیمت طلا حمایت می کند، سبد سهام خود را تغییر دهند.

با نگاهی به آینده، تحولات در مناقشه خاورمیانه به دقت رصد خواهد شد زیرا می تواند بر ارزش دلار آمریکا و قیمت طلا تأثیر بگذارد. اگر دلار آمریکا به عنوان یک دارایی امن جذاب تر شود، می تواند افزایش بیشتر قیمت طلا را محدود کند. علاوه بر این، به دلیل شرایط ناچیز معاملات، نوسانات ممکن است ادامه داشته باشد، به ویژه با تعطیلی بازارهای ژاپن و ایالات متحده در روز دوشنبه به دلیل تعطیلات ملی.

بررسی فنی طلا

XAU_USD-TJA 23456

شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه که بیش از حد فروخته شده، به افزایش اعتماد خریداران طلا کمک کرد. با این حال، چالش کراس مووینگ اوریج خرسی، که در آن میانگین متحرک 100 روزانه (DMA) از 200 DMA عبور کرد، همچنان بر روی حرکت صعودی قیمت طلا ظاهر می شود.

در روند صعودی، خریداران طلا باید بسته شدن روزانه خود را بالاتر از سطح کلیدی 1850 دلار تضمین کنند. حرکت صعودی بیشتر می تواند تعهدات نزولی را در اوج 1880 دلار در 28 و 29 سپتامبر با شیب نزولی 21 DMA در نزدیکی به چالش بکشد.

برعکس، حمایت فوری در پایین ترین سطح روزانه 1833 دلار شناسایی می شود و کمتر از آن، حمایت حیاتی در 1810 دلار احتمالا آزمایش خواهد شد. اگر این سطوح شکسته شوند، آستانه 1800 دلار می تواند به سطح حمایت قابل توجه بعدی تبدیل شود و به طور بالقوه در را برای کاهش بیشتر به سمت سطح روانی 1750 دلار باز کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس