خریداران طلا پس از بازگشایی کامل بازارها همچنان محتاط هستند

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس جهانی طلا برای اولین بار در چهار روز معاملاتی عقب نشینی کرد و اندکی از بالاترین سطح دو هفته اخیر 2071 دلاری که در 22 دسامبر به ثبت رسیده بود عقب نشینی کرده است. بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا عملکرد ضعیفی را نشان می دهد. سرمایه گذاران پس از تعطیلات کریسمس فعالیت های معاملاتی خود را از سر می گیرند و از آخرین رویدادهای کلان اقتصادی مطلع می شوند ولی از گمانه زنی های جهت دار جدید خودداری می کنند.

بازار طلا همچنین از نظر انتظارات کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا (Fed) برای سال آینده، فعالیت محدودی را تجربه می کند. عدم اطمینان در مورد کاهش بالقوه نرخ بهره، خریداران طلا را نامطمئن نگه داشته است. اگرچه طلا در یک روند صعودی سه روزه قرار داشت که با حمایت فزاینده انتظارات فدرال رزرو از کاهش نرخ بهره در سال 2024 حمایت می شد، اما جو کنونی ضعیف تر شده است. بر اساس ابزار CME FedWatch، بازار در حال حاضر با احتمال 79 درصد کاهش نرخ از مارس 2024 قیمت گذاری می کند، با پیش بینی کاهش تا 153 واحد پایه (bps) برای سال آینده.

پس از آن که داده‌های وزارت بازرگانی نشان داد که شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو، یعنی شاخص قیمت اصلی هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) تنها 0.1 درصد در نوامبر افزایش یافت و 3.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت، بنابراین احساسات منفی پیرامون تغییر سیاست فدرال رزرو شدت گرفت.

این داده ها باعث پایین آمدن شاخص دلار آمریکا در 5 ماه اخیر در 101.43 شد، در حالی که بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده به پایین ترین حد چند ماه اخیر نزدیک شد، با بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در حال حاضر حدود 3.85 درصد در نوسان است.

با نگاهی به آینده، سرمایه‌گذاران طلا با از سرگیری فعالیت‌های کامل معاملاتی با احتیاط به بازار نزدیک می‌شوند، اما انتظار می‌رود هفته کوتاه قبل از سال جدید میلادی با حجم معاملات کم ادامه یابد. شرایط کم نقدینگی می تواند قیمت طلا را مستعد نوسانات شدید کند. روز چهارشنبه، تقویم اقتصادی ایالات متحده دارای شاخص تولید کم‌تأثیر فدرال رزرو ریچموند است و توجه بازار نیز بر احساسات وال استریت متمرکز است.

تحلیل تکنیکال اونس جهانی طلا

تحلیل تکنیکال قیمت طلا در نمودار روزانه نشان می‌دهد که روند کلی صعودی باقی می‌ماند و مسیر کمترین مقاومت همچنان به سمت صعودی است. چندین شاخص فنی کلیدی در نظر گرفته شده است:

شاخص قدرت نسبی (RSI): شاخص RSI 14 روزه همچنان بالای خط وسط باقی می ماند و از پتانسیل صعودی حمایت می کند. با این حال، اخیراً RSI کاهش یافته است که حاکی از کاهش احتمالی قیمت طلا است. RSI یک شاخص حرکت است و موقعیت آن در بالای خط وسط نشان دهنده قدرت کلی در بازار است.

میانگین متحرک: تحلیل میانگین متحرک ساده 21 روزه (SMA) را 2032 دلار ذکر می کند، که نشان می دهد در صورت کاهش قیمت، این سطح می تواند به عنوان پشتیبان عمل کند. میانگین متحرک معمولاً برای شناسایی جهت روند و سطوح حمایت یا مقاومت بالقوه استفاده می شود.

سطوح کلیدی: رقم رند 2050 دلار به عنوان یک چالش بالقوه برای تعهدات صعودی برجسته شده است، که نشان دهنده سطحی است که خریداران ممکن است با مقاومت مواجه شوند. در روند صعودی، شکست پایدار بالاتر از مقاومت خط روند رو به افزایش در 2079 دلار به عنوان نقطه مهمی برای از سرگیری حرکت بهبود شناسایی می شود. اهداف صعودی بیشتر شامل سطح روانی 2100 دلار و بالاترین رکورد تاریخ 2144 دلار است.

نمودار روزانه اونس جهانی طلا 7 دی
نمودار روزانه اونس جهانی طلا 7 دی

به طور خلاصه، تحلیل تکنیکال نشان می دهد که اگرچه ممکن است پتانسیل عقب نشینی به سمت SMA 21 روزه و سطح 2050 دلار وجود داشته باشد، روند صعودی کلی دست نخورده باقی می ماند. شکست قاطع بالاتر از مقاومت خط روند در 2079 دلار می تواند راه را برای ادامه حرکت صعودی به سمت سطوح روانی و بالاترین رکوردهای قبلی هموار کند. مثل همیشه، تحلیل تکنیکال بینش هایی را ارائه می دهد، اما شرایط بازار می تواند تغییر کند و معامله گران باید عوامل متعددی را در فرآیند تصمیم گیری خود در نظر بگیرند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید