اخبار فارکس

پیش بینی شاخص داوجونز در سال 2024 – گزارش کامل داوجونز از سالی که گذشت

داو جونز

در سال 2023، میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) سفری پرفراز و نشیب را تجربه کرد که با فروش قابل توجهی در ماه های مارس و اکتبر مشخص شد. علی‌رغم چالش‌ها، سال با دستیابی به بالاترین رکورد جدید، به لطف رالی سنتی بابانوئل، به پایان می‌رسد. با پایان یافتن سال، پیش‌بینی یک سری کاهش مداوم نرخ بهره توسط فدرال رزرو (Fed) باعث ایجاد اعتماد در بازارها شده است و بالاترین سطح شاخص را تا سال 2024 پیش‌بینی می‌کند.

در آغاز سال، DJIA همچنان از پایین ترین سطح مشاهده شده در اکتبر 2022 بهبود می یافت. یک صعود کوتاه در فوریه 2023 جای خود را به رکودی داد که ناشی از افزایش مداوم نرخ بهره فدرال رزرو و نگرانی در مورد رکود قریب الوقوع در اقتصاد ایالات متحده بود.

این وضعیت در ماه مارس با ظهور بحران بانکی 2023 بدتر شد و منجر به فروپاشی بانک سیلیکون ولی، بانک سیگنچر و بانک فرست ریپابلیک ظرف چند هفته شد. محیط افزایش نرخ بهره منجر به کاهش شدید ارزش پرتفوی کم بازدهی این بانک ها در خزانه داری ایالات متحده شد و باعث برداشت قابل توجهی از سپرده گذاران شد.

داوجونز با انعکاس صداهای هشداردهنده ای که به دقت اصلاحات عمده بازار را در سال 2022 پیش بینی می کرد، در 15 مارس با 31429 به پایین ترین حد خود در سال رسید.

متعاقباً، بازار تا اوایل آگوست با تقویت شاخص‌های اقتصادی قوی ایالات متحده و حل بحران بانکی بهبود یافت. شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه بانک مرکزی ایالات متحده در حال نزدیک شدن به نرخ پایانی در قابل توجه ترین چرخه افزایش نرخ در چند دهه اخیر است.

در 26 ژوئیه، افزایش نرخ نهایی اتفاق افتاد، به طوری که فدرال رزرو نرخ وجوه فدرال رزرو را 25 واحد پایه به 5.25٪ – 5.50٪ افزایش داد. سه جلسه بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) این رژیم نرخ را حفظ کرد که توسط جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، سیاست “بالاتر برای طولانی تر” نامیده شد. بیانیه پاول باعث فروش بازار شد که در اواخر جولای آغاز شد، که به اصلاح سه ماهه تبدیل شد و منجر به عقب نشینی بیش از 10 درصدی داوجونز شد.

این اصلاح در 27 اکتبر در پایین ترین سطح 32,427 به پایان رسید ولی از پایین ترین سطح 15 مارس فراتر بود. احتمالاً داوجونز از اکتبر 2022 در یک روند صعودی میان مدت قرار داشته است و روند صعودی بلندمدت خود را در دسامبر با بالاترین رکوردهای جدید بیش از 37000 تثبیت کرد.

در اواخر نوامبر، داو جونز به سرعت از آخرین اصلاحیه خود خارج شد و همانطور که توسط دویچه بانک اشاره شد، به سریع ترین نرخ بهبود در 50 سال اخیر دست یافت. در حالی که فروش حدود سه ماه طول کشید، چرخش در کمتر از پنج هفته رخ داد.

نشست FOMC در 13 دسامبر به افزایش در سراسر بازار سهام ایالات متحده دامن زد، زیرا پاول، رئیس فدرال رزرو اذعان کرد که کاهش نرخ بهره برای سال 2024 در دست بررسی است. داو هفت هفته متوالی افزایش را تجربه کرد، که طولانی‌ترین دوره رالی 9 هفته ای پس از رالی دسامبر 2018 تا فوریه 2019 را به ثبت رساند.

بررسی فاندامنتال داو جونز

چشم انداز فاندامنتال داو جونز در سال 2024 بر پیش بینی کاهش نرخ های بهره در میان پس زمینه کاهش تورم متمرکز است. تمرکز اصلی بازار بر این است که چه زمانی و تا چه حد فدرال رزرو (Fed) نرخ های بهره را کاهش خواهد داد، با این انتظار که کاهش نرخ ها با کاهش هزینه سرمایه، انعطاف پذیری مالی بیشتری را برای شرکت ها برای رشد و تملک فراهم می کند.

گلدمن ساکس قبلا کاهش نرخ اول را توسط فدرال رزرو در ماه می 2024 پیش بینی کرده بود. با این حال، پس از انتشار نمودار نقطه ای فدرال رزرو از پیش بینی های وجوه فدرال رزرو آتی در 13 دسامبر، حال و هوای بازار اکنون احتمال وقوع اولین کاهش نرخ را در جلسه مارس FOMC پیش بینی می کند.

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، احتمال کاهش نرخ در نشست ژانویه FOMC تنها 10٪ است، اما این احتمال برای جلسه مارس به بیش از 70٪ افزایش می یابد.

آخرین نمودار نقطه ای فدرال رزرو، که منعکس کننده پیش بینی های آتی برای نرخ های صندوق های فدرال است، میانگین پیش بینی پایان سال 2024 را به 4.6 درصد کاهش داد که 50 واحد پایه در مقایسه با پیش بینی سپتامبر 2023 کاهش داشت. سرمایه گذاران اکنون حداقل 75 واحد کاهش نرخ را در سال 2024 پیش بینی می کنند.

بر اساس ابزار FedWatch، بیشترین پیش بینی برای پایان سال 2024، در مجموع 150 واحد کاهش است که به طور بالقوه نرخ وجوه فدرال را به محدوده بین 3.75٪ تا 4٪ کاهش می دهد. با کاهش نرخ وجوه فدرال در طول سال 2024، انتظار می‌رود بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده از این روند پیروی کند و سرمایه‌گذاران نهادی را وادار کند که از سرمایه‌گذاری با نرخ ثابت به سهام تغییر استراتژی دهند. این توسعه به عنوان یک باد اضافی برای شاخص داو جونز عمل می کند.

داوجونز آماده است تا از وضعیت درک شده خود به عنوان یک شاخص ارزش بهره مند شود و سرمایه گذاران محتاط را جذب کند که ممکن است از سال 2022 در حاشیه مانده باشند. با این حال، سهام فناوری و رشد که بیشتر با شاخص های S&P 500 و NASDAQ مرتبط هستند، ممکن است قوی تر شوند. این شاخص ها از کاهش بازدهی خزانه‌داری سود می‌برند، زیرا این سهام اغلب برای تأمین مالی استراتژی‌های رشد خود به نرخ‌های بهره پایین‌تر متکی هستند. نرخ‌های بهره پایین‌تر همچنین منجر به کاهش نرخ تنزیل برای سهام در حال رشد می‌شود که بر ارزش‌گذاری آن‌ها بر اساس انتظارات بلندمدت برای سودآوری تأثیر می‌گذارد.

بررسی تکنیکال داوجونز

چشم انداز فنی داوجونز در سال 2024 نشان می دهد که انتظارات سرمایه گذاران از این شاخص پس از گذشتن از 5 ژانویه 2022، بالاترین تاریخ در 13 دسامبر، به بالاترین حد خود برسد. بالاترین رکورد اخیر در 15 دسامبر سال 2023 به 37347 رسید. با این حال، یک نگرانی قابل توجه شاخص قدرت نسبی (RSI) است که در هر دو نمودار روزانه و هفتگی وارد شرایط خرید بیش از حد شده و به سطح 70 رسیده است. این وضعیت خرید بیش از حد نتیجه هفته ها افزایش متوالی شاخص است.

نمودار داوجونز از ابتدای سال - روزانه
نمودار داوجونز از ابتدای سال – روزانه

در حالی که شرایط خرید بیش از حد معمولاً سطح احتیاط را نشان می دهد، رالی جاری بابانوئل که مشخصه ماه دسامبر است، از نظر تاریخی بازار سهام را در موقعیت مطلوبی قرار می دهد. دسامبر یکی از بهترین ماه‌ها برای سهام است زیرا سرمایه‌گذاران در آستانه سال جدید صعودی می‌شوند.

با توجه به رالی غالب بابانوئل، انتظار می رود داوجونز به روند صعودی خود در هفته آخر سال ادامه دهد. معامله گران نباید به دلیل وضعیت بیش از حد خرید، فروش فوری را پیش بینی کنند.

با نگاهی به اوایل سال 2024، یک مرحله تثبیت برای شاخص پیش بینی می شود. سطح حمایت احتمالی برای این ادغام در بالاترین سطح تاریخ 36952 شناسایی شده است.

چشم انداز داوجونز در سال 2024 تحت تأثیر انتظارات کاهش تورم و رشد مناسب درآمد است که به افزایش بیشتر این شاخص کمک می کند.

نمدار هفتگی داوجونز
نمدار هفتگی داوجونز

نتیجه گیری

شاخص داو جونز پس از دستیابی به بالاترین رکورد جدید در دسامبر 2023، به نظر می رسد برای ادامه حرکت صعودی در سال 2024 آماده است. این شاخص اخیرا طولانی ترین روند صعودی هفتگی خود را از فوریه 2019 تجربه کرده است، که نشان می دهد افزایش مداوم فقط یک اتفاق زودگذر نیست.

گشودگی جدید فدرال رزرو برای بحث در مورد کاهش نرخ بهره، همراه با کاهش مداوم تورم با وجود اقتصاد قوی ایالات متحده، زمینه را برای بازار صعودی نامحدود در سال 2024 فراهم می کند. اگرچه محیط نرخ بهره بالا ممکن است شرکت ها را به تعویق انداختن پروژه های رشد تا سال 2024 سوق دهد. نیمه دوم سال 2024، دلیل کمی برای بدبینی کلی وجود دارد.

انتشار نمودار نقطه‌ای فدرال رزرو در دسامبر نشان‌دهنده موضع عمدتاً تندروانه بانک مرکزی است که در حال حاضر ۷۵ واحد کاهش نرخ بهره را برای سال بعد پیش‌بینی کرده است. با این حال، پیش‌بینی حرکت‌های فدرال رزرو، کاهش قابل توجه 150 واحدی را نشان می هد. این کاهش های مورد انتظار احتمالاً باعث ایجاد سرخوشی در سرمایه گذاران می شود و پس از تغییر به سمت اوراق قرضه در دو سال گذشته، هجوم قابل توجهی از سرمایه را به بازار سهام باز می گرداند.

انتظار می‌رود این افزایش سرمایه‌گذاری، داو جونز را بالا ببرد زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال مسیری مطمئن برای ورود مجدد به بازار سهام هستند. نرخ‌های بهره پایین‌تر نیز به ارزش‌گذاری بیشتر برای بسیاری از سهام کمک می‌کند و از مسیر صعودی شاخص داوجونز حمایت می‌کند.

در نهایت، سال 2024 که سال انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده است، یک عامل مطلوب در نظر گرفته می شود. از نظر تاریخی، چنین سال‌هایی شاهد پیشرفت‌های قوی در بازار سهام هستند، زیرا دولت‌ها معمولاً در طول دوره‌های انتخاباتی تمایل بیشتری به اقدامات محرک نشان می‌دهند. این انگیزه اضافی می تواند بیشتر به چشم انداز مثبت داو جونز در سال 2024 کمک کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس