اخبار فارکس

چه مدت طلا می تواند خود را بالای سطح حمایت کلیدی 2016 دلار نگه دارد؟

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس جهانی طلا در ساعات معاملاتی روز سه‌شنبه در آسیا، افزایش‌های اخیر خود را بالای 2020 دلار حفظ کرده است. این امر به احساس غالب ریسک گریزی، تحت تأثیر تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و پیش بینی داده های مهم تورم از ایالات متحده (امریکا) در اواخر هفته نسبت داده می شود.

در حوزه تحولات اقتصادی جهانی، بانک ژاپن (BoJ) تصمیم گرفته است پس از نشست دو روزه بررسی سیاست‌های خود در روز سه‌شنبه، تنظیمات سیاست فوق‌العاده ملایم و دستورالعمل‌های پیش‌رو در مورد سیاست‌های پولی را بدون تغییر رها کند. در نتیجه، جفت USD/JPY افزایش قابل توجهی را به دلیل اعلام سیاست Dovish تجربه کرد، اگرچه این افزایش تاثیر محدودی بر قدرت کلی دلار آمریکا و متعاقب آن شاخص DXY داشته است.

در نتیجه، قیمت طلا معاملات جانبی خود را حفظ می کند و اکنون توجه به داده های مسکن آینده ایالات متحده و هرگونه اظهارات سیاست گذاران فدرال رزرو ایالات متحده (Fed) در اواخر روز معطوف شده است. عملکرد نسبتاً ضعیف بازدهی دلار و اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده ممکن است حمایت مستمر از این فلز گرانبها را فراهم کند.

علاوه بر این، تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه به انعطاف پذیری قیمت طلا کمک می کند. حوثی های یمن که تحت حمایت ایران هستند، در پاسخ به اقدامات اسرائیل در نوار غزه، یک سری حملات پهپادی و موشکی به کشتی‌ها در جنوب دریای سرخ انجام دادند. همزمان، اسرائیل به حملات خود به نوار غزه ادامه داد که منجر به تلفات بیشتر فلسطینی ها شد.

با وجود این عوامل، حرکت صعودی قابل توجهی در قیمت طلا همچنان مبهم باقی مانده است. این امر به مقاومت فدرال رزرو در برابر انتظارات بازار مبنی بر کاهش شدید نرخ بهره در سال آینده نسبت داده می شود. لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند، روز دوشنبه تاکید کرد که بازارها نسبت به پیش بینی کاهش نرخ بهره تا حدودی از فدرال رزرو جلوتر هستند. آستن گولزبی، رئیس فدرال رزرو شیکاگو نیز در مورد واکنش بازار به اعلامیه های سیاست هفته گذشته اظهار نظر کرد و با ابراز سردرگمی و این سوال که آیا بازار اهداف فدرال رزرو را به درستی تفسیر می کند یا خیر.

تحلیل تکنیکال اونس جهانی طلا

از نقطه نظر فنی، به نظر می رسد تغییر کمی در قیمت طلا وجود داشته باشد، به طوری که روند غالب به نفع حرکت صعودی است.

نمودار روزانه اونس جهانی طلا - 28 آذر
نمودار روزانه اونس جهانی طلا – 28 آذر

شاخص 14 روزه شاخص قدرت نسبی (RSI) همچنان سطوح بالاتر از خط وسط را حفظ می کند و حرکت مثبت را نشان می دهد. علاوه بر این، قیمت طلا بالاتر از میانگین متحرک 21 روزه (SMA) در 2016 دلار ثابت مانده است.

برای تغییر حالت بازیابی فعلی، بسته شدن روزانه به زیر SMA 21 روزه مورد نیاز است که به طور بالقوه منجر به کاهش قیمت به سمت سطح 2000 دلار می شود. سطح پشتیبانی بعدی در حدود SMA 50 روزه در 1986 دلار خواهد بود.

در مقابل، یک پیشرفت مهم برای چشم‌انداز صعودی طلا، دستیابی به پذیرش بالاتر از محدوده 2040 تا 2050 دلار است. این امر راه را برای حرکت صعودی مجدد باز می کند و سطح روانی 2100 دلار را هدف قرار می دهد. فراتر از آن، خریداران ممکن است به دنبال پیشی گرفتن از بالاترین رکورد قبلی در 2144 دلار باشند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس