اخبار فارکس

بررسی جفت ارز یورو به دلار در این هفته – یورو متزلزل، دلار انعطاف پذیر

اخبار یورو به دلار

در هفته گذشته، دلار آمریکا مسیر خود را به سمت بالا تغییر داد، البته با توقف در روز پنجشنبه، زیرا معامله گران منتظر انتشار آمار اشتغال ایالات متحده در روز جمعه بودند. در مقابل، یورو در بحبوحه عدم اطمینان اقتصادی با چالش‌های مداومی مواجه شد که منجر به دومین هفته متوالی کاهش شدید شد و یورو/دلار آمریکا به زیر آستانه 1.0800 سقوط کرد.

جو کلی بازار در طول هفته عمدتاً منفی بود و به فشار نزولی EUR/USD کمک کرد. تصمیم آژانس اعتباری مودیز برای کاهش رتبه بدهی A1 چین از ثابت به منفی در روز سه‌شنبه، نگرانی‌ها در مورد ریسک‌های رشد و بحران بخش املاک را تشدید کرد که منجر به کاهش بازارهای سهام و افزایش تقاضا برای دلار آمریکا شد.

شاخص های اقتصادی همچنان تصویر چالش برانگیزی را برای منطقه یورو ترسیم می کنند. داده های اخیر نشان می دهد که فروش خرده فروشی در اتحادیه اروپا در ماه اکتبر 1.2 درصد کاهش یافته است، در حالی که تولید ناخالص داخلی سالانه (GDP) در سه ماهه سوم به 0.0 درصد کاهش یافته است. تولید صنعتی آلمان در ماه اکتبر 3.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت و سفارشات کارخانه نیز در مدت مشابه 7.3 درصد کاهش یافت. اگرچه شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده (HICP) در نوامبر تورم را 2.3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، نزدیک به هدف بانک مرکزی اروپا (ECB) تأیید کرد، انقباض پولی تهاجمی که در حال حاضر متوقف شده است، بر پیشرفت اقتصادی تأثیر گذاشته است.

در حالی که سیاست گذاران متعهد می شوند که نرخ های بالاتر را برای مدت طولانی حفظ کنند، خطر رکود افزایش می یابد. سود سفته بازی بر علیه بانک مرکزی شرط بندی می شود و احتمال کاهش نرخ اول در اتحادیه اروپا در سه ماهه دوم سال 2024 را پیش بینی می کند زیرا نگرانی ها در مورد رکود اقتصادی ادامه دارد.

انعطاف پذیری اقتصاد امریکا

در ایالات متحده، داده های اخیر به انعطاف پذیری و گسترش اقتصاد اشاره دارد. شاخص PMI خدمات ISM نوامبر نسبت به 51.8 ماه قبل به 52.7 رسید که نشان دهنده ادامه رشد در این بخش برای یازدهمین ماه متوالی است.

با این حال، ارقام مربوط به اشتغال تصویر متفاوتی را نشان داد. نظرسنجی فرصت‌های شغلی و گردش کار (JOLTS) نشان داد که فرصت‌های شغلی در آخرین روز کاری اکتبر به 8.73 میلیون نفر کاهش یافته است که از 9.35 میلیون در ماه قبل کاهش یافته است. علاوه بر این، بررسی ADP در مورد ایجاد شغل، اضافه شدن 103,000 موقعیت جدید در بخش خصوصی را در ماه نوامبر گزارش داد که کمتر از 130,000 مورد انتظار بود. علیرغم این ارقام، گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) که در روز جمعه منتشر شد، با اضافه شدن 199000 شغل جدید در نوامبر و کاهش نرخ بیکاری به 3.7 درصد، فراتر از انتظارات، نتایج قوی را ارائه کرد. این ارقام مثبت گمانه زنی ها در مورد کاهش احتمالی نرخ بهره را پیش از نشست فدرال رزرو کاهش داد.

بازار کار فشرده معمولاً قدرت مخارج مردم را افزایش می دهد و به افزایش فشار بر تورم کمک می کند. در مقابل، افت بازار کار ممکن است فدرال رزرو را وادار کند که موضع فعلی خود را حفظ کند. نکته قابل توجه این است که فدرال رزرو به طور مداوم تعهد خود را به مسیری بالاتر برای طولانی تر اعلام کرده است و کاهش نرخ بهره را در نیمه اول سال 2024 رد کرده است. با این حال، لحن ناخواسته اخیر در بیانیه های بانک مرکزی این گمانه زنی را افزایش داده است که ممکن است تغییر در سیاست پولی در پیش رو باشد.

هفته پیش رو برای EUR/USD

در هفته آینده، فدرال رزرو (ّثی) و بانک مرکزی اروپا (ECB) قرار است تصمیمات نهایی سیاست پولی خود را در سال اعلام کنند و به طور بالقوه بینشی از برنامه های خود برای ماه های آینده ارائه دهند. برای پیگیری لحظه به لحظه تصمیمات اقتصادی این دو بانک مرکزی تقویم اقتصادی را دنبال کنید.

انتظار می رود کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در طول نشست 12 تا 13 دسامبر خود نرخ بهره را حفظ کند. چالش بانک مرکزی در مدیریت تورم برای رسیدن به هدف 2 درصدی بدون ایجاد رکود اقتصادی است. بازارهای مالی از نزدیک به دنبال هرگونه سیگنالی در مورد احتمال اولین کاهش نرخ هستند، با انتظارات احتمالی در اوایل مارس 2024. تأثیر این تصمیم در این جدول زمانی می تواند به طور قابل توجهی بر مسیر دلار در ماه های آینده تأثیر بگذارد.

بانک مرکزی اروپا با وضعیت پیچیده تری مواجه است که منجر به تصمیم گیری می شود. فقدان اجماع روشنی در شورای حاکم وجود دارد، به طوری که برخی از اعضا پیشنهاد کاهش نرخ را دارند و برخی دیگر نشان می‌دهند که افزایش نرخ در سال 2024 همچنان روی میز است. با این حال، چالش‌های اقتصادی در اروپا، افزایش نرخ بهره را خطرناک می‌سازد، زیرا می‌تواند منجر به رکود شدید اقتصادی شود. بانک مرکزی اروپا احتمالا با یک معضل مواجه خواهد شد و محتمل ترین نتیجه حفظ وضعیت موجود است.

سرمایه گذاران همچنین اظهارات کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا را در مورد کاهش احتمالی برنامه خرید اضطراری همه گیر (PEPP) از نزدیک تماشا خواهند کرد. هر گونه اظهار نظر در مورد این موضوع می تواند تأثیر قابل توجهی بر یورو داشته باشد.

قبل از تصمیمات بانک های مرکزی، ایالات متحده شاخص قیمت مصرف کننده نوامبر (CPI) را منتشر خواهد کرد و S&P Global برآوردهای اولیه PMI خدمات دسامبر و تولید را برای ایالات متحده و اروپا تا پایان هفته معرفی خواهد کرد. این ارقام تورم و رشد اظهارات بانک‌های مرکزی را تأیید یا به چالش می‌کشد و به طور بالقوه باعث تحرکات قابل توجهی در بازار می‌شود، زیرا سرمایه‌گذاران برای سالی که پیش‌بینی می‌شود سال 2024 پر حادثه باشد، آماده می‌شوند.

تحلیل تکنیکال هفتگی EUR/USD

از منظر فنی، جفت EUR/USD اخیراً از سطح 38.2 درصدی فیبوناچی اصلاحی از 1.1275 به 1.0447 عبور کرده و با انتشار داده های حقوق و دستمزد غیر کشاورزی (NFP) به پایین ترین سطح 1.0723 رسیده است. پیش از این، این جفت با فشار فروش در اطراف 61.8% اصلاحی همان رالی مواجه شده بود. اگر این جفت روز به زیر 1.0760 برسد، احتمال کاهش بیشتر در روزهای آینده وجود دارد.

نمدار تحلیل تکنیکال هفتگی EUR/USD
نمدار تحلیل تکنیکال هفتگی EUR/USD

با نگاهی به نمودار هفتگی، چشم انداز فنی یک سوگیری نزولی را نشان می دهد. شاخص‌ها نزولی شده‌اند و در حال حاضر در سطوح خنثی قرار دارند که نشان‌دهنده گسترش احتمالی روند نزولی است. جفت EUR/USD حول میانگین متحرک ساده (SMA) نزولی 20 معلق است که با سطح فیبوناچی 38.2% فوق الذکر مصادف است. علاوه بر این، 100 SMA نیز به سمت جنوب، در حال حاضر حدود 1.0650 است.

در نمودار روزانه، جفت EUR/USD به طور ثابت در یک روند نزولی قرار دارد. این شاخص به زیر تمام میانگین‌های متحرک خود سقوط کرده است، تنها SMA 100 شیب نزولی را نشان می‌دهد، در حالی که SMA 20 همچنان رو به بالا است اما به طور قابل‌توجهی بالاتر از سطح فعلی است. شاخص‌های فنی به حرکت نزولی خود در سطوح منفی ادامه می‌دهند و به پایین‌ترین حد خود در چند هفته اخیر بدون نشانه‌های واضحی از فرسودگی می‌رسند.

بسته شدن هفتگی زیر منطقه 1.0760 می تواند راه را برای نزول به سمت 1.0700 در ابتدا و به دنبال آن منطقه 1.0650 هموار کند. اگر این جفت به زیر دومی شکسته شود و با توجه به نوسانات احتمالی ناشی از تصمیمات بانک مرکزی، کاهش ممکن است به سمت منطقه 1.0540 گسترش یابد.

برعکس، اگر این جفت توانست به بالای 1.0800 صعود کند، سطوح مقاومت بعدی در حدود 1.0860 و پس از آن منطقه قیمتی 1.0920 خواهد بود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس