آموزشی

6 نکتۀ پولی و مالی به گفتۀ میلیاردر مارک کوبان

6 نکتۀ پولی و مالی به گفتۀ میلیاردر مارک کوبان

مارک کوبان به باهوشی در تجارت، اخلاق حرفه ای و میل شدید به تبدیل استارت آپ های نوظهور به تجارتهای میلیارد دلاری شهرت زیادی دارد. او یک سرمایه گذارمولتی میلیاردر است که ذکاوت عجیبی در تجارت دارد.

این میلیاردر خودساخته همچنین به رک و راست بودن در مورد سرمایه گذاریهای شخصی مشهور است. از نظر او تنها چند نکتۀ مهم و کلیدی دربارۀ مدیریت پول و مسائل مالی وجود دارد که آنها را با صراحت با بقیه در میان میگذارد. با توجه به عملکرد بسیار موفقِ او، به نظر میرسد این نکات ارزش بررسی داشته باشند. در اینجا به نصیحتهایی که آقای مارک کوبان دربارۀ پول و مسائل مالی میکند میپردازیم.

 

1. کم خرج زندگی کنید تا بتوانید به محض بروز موقعیت آن را دنبال کنید

قبل از اینکه او میلیاردر شود دورانی جوانی بسیار کم خرجی داشت. او جوانیِ خود را به همراه پنج همخانه در خانه ای در دالاس طی کرد. آنها اجارۀ خانه را که 750 دلار بود بین خودشان تقسیم میکردند و شبها را بر روی زمین کنار یکدیگر میخوابیدند. ایشان در کتابِ ” چگونه در تجارت پیروز شویم” مینویسد :

“این مهم نیست که شما چگونه زندگی کنید. این مهم نیست که چه ماشینی سوار میشوید. این مهم نیست که چه لباسی تنتان میکنید. هر چقدر قبض ها و مخارجتان بیشتر برروی شما استرس وارد کند، از اهدافتان دورتر خواهید شد. هر چقدر کم هزینه تر زندگی کنید، انتخابهای بزرگتری خواهید داشت.”

او همچنین این مسئله را به همه یاد آوری میکند که اگر نه تنها در حد خود بلکه پایین تر از حد خود زندگی کنید مجبور نمیشوید موقعیتهای خوبی که در سر راهتان پدیدار میشوند را قربانی کنید. راهی پیدا کنید تا مخارجتان را کاهش دهید. مخارجتان را هم در خرید وسایل لوکس و هم احتیاجات روزانه کاهش دهید. در اینصورت میتوانید برخی از منابع خود از قبیل زمان، انرژی و پولتان را آزاد کنید تا بتوانید اهداف بزرگتری را دنبال کنید.

 

2. اولویت دادن به پرداخت بدهی ها برای مطمئن ثروتمند شدن

کوبان در سال 2014 در یک مصاحبه ای با بیزنس اینسایدر گفت که ای کاش در سن 20 سالگی میدانستم که چگونه پول خود را ذخیره کنم.

“حساب بانکی و کارت اعتباری شما بدترین نوع سرمایه گذاری است که میتوانید داشته باشید.” همچنین او می افزاید : “اگر بتوانم هیچ بدهی و بهرۀ بانکی نداشته باشم خیلی بهتر از آن است که در بازار بورس سرمایه گذاری کنم. من فکر میکردم که یک نابغه در بازار سهام خواهم شد. اما هر ماه مجبور بودم بدهی ها و قبض ها را پرداخت کنم. تا بالاخره یک روز وارد بازار سهام شدم.”

او نه تنها بر اهمیت پرداخت بدهی ها و اعتبارات تمرکز میکند بلکه از سرمایه گذاری های بی پروا نیز دوری میکند. او میگوید پایین نگه داشتن بدهی ها و وام ها در حد صفر مستقیم ترین استراتژی برای افزایش ثروت است.

 

3. استفاده از شغلی که امروز دارید برای پیدا کردن شغلی که در آینده میخواهید

سفرِ کوبان از اولین شغلش که فروش کیسۀ زباله بود تا تدریس و اخراج شدن و میلیاردر شدن یک یادآوری برای قدرت “فشار” و اهمیت رشد بی وقفه است. او در وبلاگش نوشته است :

“من شغلهایی داشتم که دوستشان نداشتم. همچنین شغلهایی داشتم که عاشقشان بودم ولی شانس اینکه در آن ها حرفه ای شوم را نداشتم. شغلهایی داشتم که به زحمت پول اجارۀ منزلم را میتوانستم از درآمدشان پرداخت کنم… میدانستم که در پایان، من صاحب کسب و کار خودم خواهم بود. بنابراین سعی کردم در هر کاری که وارد میشوم چیزی از آن بیاموزم. میدانستم که هر تجارتی را شروع کنم میتوانم از تجربیات کارهای قبلی در آن استفاده کنم.”

هر شغلی یک موقعیت برای یاد گیری مهارتهای یک صنعتِ جدید است. پس میتوانیم در عین حال که دست مزد دریافت میکنیم خود را برای آینده نیز آماده کنیم. با باز نگه داشتن ذهنتان و خودتان به روی موقعیتهای جدیدِ شغلی، سعی در جمع آوری اطلاعات و تجربیات گوناگون در زمینه های گوناگون کنید.

 

4. در هنگام سرمایه گذاری به آن چیزهایی که خودتان میدانید تکیه کنید

کوبان به صورت عجیبی به نصایح سنتیِ پولی و مالی مشکوک است. “من یک نصیحت غیر متعارف برای خودم دارم، و آن این است : به نصیحتهای افراد دیگر برای سرمایه گذاری توجهی نکن.”

به جای تکیه بر شایعات و نصایح بقیه افراد او پولش را در بازارهایی که خودش اطلاعات کافی از آنها دارد سرمایه گذاری میکند. او میگوید ” اگرچه گرفتن پیشنهاد و نصیحت از افراد حرفه ای میتواند مفید باشد اما دادن زمام کار بدست آنها و استفاده از استراتژی آنها کاری بسیار اشتباه است. نتیجۀ این کار در بهترین حالت هزینۀ بسیار بالا برای شما (بابت کمیسیون) و در بدترین حالت از دست رفتن پول بسیار زیاد (بابت اشتباه سرمایه گذاری) از جیب شماست.

 

5. ثروت را برای خودتان برداشت کنید – و برای دیگران

این خیلی عجیب نیست که فردی با خصوصیات اخلاقی آقای کوبان ترویج و تبلیغ جمع آوری ثروت میکند. البته او همۀ این ثروت را تنها برای خودش جمع نمیکند و فکر میکند که این ثروت به او قدرت میدهد تا به بقیه مردم نیز کمک کند. در سال 2011 او در وبلاگش یک پست به این مضمون نوشت “وطن پرستانه ترین کاری که میتوانید انجام دهید” :

“ثروتمند بودن چیز خیلی خوبی است. نه برای اینکه خودت و خانواده ات از آن لذت میبرید، بلکه برای یک موضوع جامع تر و مهم تر. هرچقدر بیشتر درآمد داشته باشی تأثیرات مالی بیشتر بر روی دیگر افراد میتوانی داشته باشی.”

همانقدر که ثروت باعث معنی دار شدن زندگی شما میشود باعث بخشنده تر شدن شما نیز میشود. زمانیکه ثروت دارید بهتر میتوانید خود را در موقعیت تأثیر گذاری بر روی محیط و افراد قرار دهید.

 

6. از پول بعنوان ابزاری برای رسیدن به اهدافتان استفاده کنید

وقتیکه از آقای کوبان بپرسید که آیا پول خوشبختی می آورد جواب میدهد که ” ابداً “. او میگوید :
“برای من موفقیت با اندازۀ کیف پول مقیاس نمی شود. برای من موفقیت بیدار شدن با لبی خندان بر روی صورت و اطمینان خاطر از اینکه امروز روز بسیار خوبی خواهد بود است. ولی البته پول میتواند زندگی را بسیار آسان تر کند.”

در واقع این روزها آقای کوبان میتواند هر آنچه که دوست دارد را بخرد. یعنی به معنی واقعی کلمه هر چیزی را که اراده کند. اما خوشبختی او خیلی قبل تر اتفاق افتاده است، زمانیکه اهدافش را مشخص می کرد و به آنها دست پیدا میکرد. مانند زمانیکه بعنوان اولین عضو خانوادۀ خود از کالج فارغ التحصیل شد.

بر روی آستانۀ بینهایت پولی خود بعنوان کلید خوشبختی حساب نکنید. پول باید چیزی باشد که به شما کمک کند تا به اهدافتان برسید نه اینکه خود هدف شما باشد. به جای آن، برای رسیدن به اهداف و آرزوهایتان به سرعت شروع به فعالیت و کار کردن کنید. پیشرفت خود را درک کنید و برای آن جشنی بگیرید و از هرقدم کوچکِ خود به سمت موفقیت خوشحال باشید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس