6 ویژگی شخصیتی که می تواند به شما کمک کند تا یک کارآفرین قابل اعتماد شوید

6 ویژگی شخصیتی که می تواند به شما کمک کند تا یک کارآفرین قابل اعتماد شوید

به عنوان یک کارآفرین، یکی از بزرگترین سرمایه ها، این است که بتوانید قابل اعتماد و معتمد باشید.

هیچ کس با یک شخص غیرقابل اعتماد کار نمی کند. بدون اعتماد، نمی توانید واسطه معاملات شوید، یا حتی یک معامله را ببندید، یا چیزی بفروشید و یا اصلاً به جلو حرکت کنید. اعتماد چیزی است که بدون آن نمی توانید زنده بمانید.

اگر چه با همه اینها، اعتماد به سختی بدست می آید. خیلی از مردم، به خصوص صاحبان کسب و کارهای موفق و اهل تجارت، ذاتاً به دیگران بدبین هستند و به راحتی اعتماد نمی کنند. و این دقیقاً یکی از دلایلی است که به موفقیت می رسند. آنها یاد گرفته اند که کورکورانه و نشناخته به مردم اعتماد نکنند. با لحاظ کردن همین روش در برخورد با بیشتر مردم، توانسته اند که از خودشان در مقابل معاملات احمقانه و همکاری های خطرناک، محافظت کنند.

اگر شما هم یک کارآفرین یا یک کاسب معمولی هستید و درگیر یک معامله بوده یا درحال بستن آن می باشید، بدانید که بهترین چیزی که می توانید انجام دهید، این است که اعتماد ایجاد کنید. در اینجا چند نکته به شما نشان میدهیم که بهتر است آنها را به خاطر بسپارید.

1. اصالت و تربیت – به درستی قابل اعتماد بودن

نمی توانید در اعتماد تقلب کنید. به عبارت دیگر یا فرد معتمدی هستید یا خیر. مردم به لحاظ حسی هوشمند هستند، و این درک و حس می تواند در زبان نیز بیان شود.

به صورت اصیل معتمد بودن، نیازمند این است که در تمام معاملات خود صادق باشید، چه بزرگ و چه کوچک. باید اطمینان دهید که هر حوزه از زندگی تان قابل اعتماد است. به این معنی که خوش قولید، روابط را حفظ می کنید، زیر بار تعهدات می روید، اسرار را پیش خودتان حفظ می کنید، مالیات می دهید و از قوانین کوچک پیروی می کنید.

همه ما گاهی اشتباهات واقعی و اصلی داریم. شما هم نمی توانید کامل باشید. امّا اعتماد ربطی به کامل بودن ندارد، بلکه مربوط به استانداردهای اختیاری و پایبندی های قانونی است. یک روش زندگی است که با دنبال کردن اعتماد مشخص می شود.

2. اعتماد به نفس – بر روی راه و روش خود پافشاری کنید

مضحک و یک دنده، همانطور که می دانید، کسی است که با اعتماد بر روش خود پافشاری می کند.

امّا چرا این کار درست است؟ در هر رابطه، مردم به کسی اعتماد می کنند که می داند در حال انجام چه کاری است. اگر طوری رفتار کنید که می دانید چه می خواهید و چه کاری انجام میدهید، در واقع اعتماد را به دیگران الهام می کنید.

واضح است که نمی خواهید به دیگران بی ادبی و گستاخی کنید. بلکه باید طوری بر روی راه و روش خود پافشاری کنید که به دیگران فشاری وارد نشود. در مورد راهی که فکر می کنید بهترین نتیجه را بدست می دهد، آرام و در عین حال محکم باشید، در این صورت مردم به شما اعتماد خواهند کرد.

3. فروتنی و تواضع – از دیگران نظرخواهی کنید

روشی دیگر برای ایجاد اعتماد این است که نظر و دیدگاه دیگران را بپرسید.

وقتی کسی راجع به موضوعی اظهار نظر کند، در واقع به نوعی اثرگذار می شود. به عبارت دیگر اگر افراد احساس کنند که بخشی از یک پروژه هستند یا در آن سهیم اند، داوطلبانه در آن سرمایه گذاری می کنند. مادامی که فرد احساس کند بخش باارزشی از پروژه است، به رهبری شما نیز در آن پروژه اعتماد می کند.

برای موفق شدن در این روش، باید واقعاً گوش کرده و پاسخ دهید. مردم می خواهند بدانند که آیا صرفاً می خواهید تایید و پذیرش آنها را بگیرید، یا اینکه گفته های آنها برای شما باارزش بوده و قدردانی نیز می شوند.

4. آرامش و خونسردی – دوری از ترس و وحشت در موقعیت های استرس زا

مادامی که با قاطعیت آرام و خونسرد هستید، مردم به شما اعتماد می کنند.

موقعیت های استرس زا و پرتنش، بزرگترین فرصت هایی هستند که می توانید اعتماد دیگران را جلب کنید. زمانی که همه دچار وحشت و آشفتگی شده اند، شما با اعتماد به نفس و خونسرد باشید. در این صورت خواهید دید که مردم به طریقی به شما نزدیک می شوند. به عبارتی، به شما اعتماد می کنند.

به هر حال اوقات ناخوشایند و پراسترس پیش می آید، چه در زندگی و چه در کسب و کار. هر چه در این مواقع آرام تر و خونسردتر باشید، بیشتر می توانید به اطرافیانتان حس اعتماد و امنیت القا کنید.

5. تجربه – تلاش کردن و شکست خوردن

اعتماد، با تجربه بدست می آید. برای اینکه تجربه کسب کنید، باید جسورانه حرکت کنید. بله، درست است، ممکن است که شکست بخورید؛ امّا حتی در شکست نیز اعتماد بدست می آید.

خیلی از تجارت آفرینان موفقی که می شناسیم، افراد جوانی هستند. من بیست و چندساله هایی را دیده ام که میلیون ها دلار سرمایه دارند، در تجارت های بزرگ سرمایه گذاری کرده اند، شرکت های فناورانه و تجهیزات و صنایع مختلف را راه اندازی کرده اند. یکی از راه هایی که کسب و کار آنها را ساخته است، تجربه کردن فراز و فرود هاست، و همینطور اعتمادی که در این راه ایجاد کرده اند.

اعتماد زاده و حاصل تجربه است، امّا نمی توانید تجربه کنید مگر اینکه به دنبال آن باشید. ممکن است شکست بخورید و ناموفق شوید، درست است، امّا به یاد داشته باشید با این شکست ها درس های باارزشی بدست می آورید و اعتماد می سازید.

6. صداقت – همیشه حقیقت را بگویید

اصل و هسته اعتماد، صداقت است. مردم تنها زمانی به شما اعتماد می کنند که بدانند حقیقت را می گویید.

من نمی توانم به موقعیت کاری فکر کنم که در آن، بهتر این است که به جای حقیقت، دروغ گفت. هر چند ممکن است این گفته کلیشه ای باشد، امّا باز هم می گویم: صداقت، بهترین سیاست است.

نتیجه گیری

در محیط های تجاری که با بی اعتمادی، تصنع، و کلاهبرداری آمیخته شده، شما باید شخصی باشید که مردم بتوانند به آن اعتماد کنند.

اعتماد، شهرت و اعتبار می سازد. هر چه سعی کنید که توانایی معتمد بودنتان را به دیگران اثبات کنید، در این صورت دیگران نیز به شما اعتماد خواهند کرد. و همین مسئله، آبشاری از روابط اعتمادی و مطمئن ایجاد می کند، که منجر به معاملات تجاری پرسود می شود. اگر قابل اعتماد باشید، حتی می توانید به سادگی اشتباه کنید و شکست بخورید.

گاهی پیش می آید که وسوسه می شوید تا از گوشه هایی از کار بگذرید، و یا معاملات زیرمیزی انجام دهید. به هیچ وجه این کار را انجام ندهید، تا می توانید از آن دوری کنید. گاهی اوقات یک عمر طول می کشد تا بتوانید جلب اعتماد کنید و از خود، شخصی مطمئن و معتمد معرفی کنید، امّا همین اعتماد می تواند با یک حرکت نادرست و اشتباه، به کل ویران شود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید