هجوم کارآفرینان برای سرمایه گذاری در ماریجوانا  پس از قانونی شدن در کانادا

شاید این شروعی باشد برای گسترش قانونی سازی ماریجوانا در دیگر کشورهای پیشرفته دنیا

ماریجوانا

ماریجوانا ماده ای مخدر است که در حال قانونی شدن در قسمت های مختلفی از دنیا است. پس از آنکه در برخی از ایالت های امریکا خرید و فروش ماریجوانا جهت استفاده های درمانی قانونی و مجاز شناخته شد، در کانادا نیز این ماده مخدر حتی برای مصارف تفریحی نیز در تمام کشور آزاد اعلام شد. پس از این آزاد سازی، کارآفرینان زیادی در امریکای شمالی برای سرمایه گذاری در این تجارت پردرآمد هجوم آورده اند.

تنها در سال 2018 رشد صنعت ماریجوانا حدود 600% افزایش پیدا کرده است، طبق گزارش Viridian Cannabis تنها در 5 هفته ابتدایی سال 2018 در امریکا حدود 1.23 میلیارد دلار حجم معاملات ماریجوانا به صورت قانونی  بوده است.

بنا بر قوانین سازمان ملل، ماریجوانا جزو مواد مخدر است و آزاد سازی آن مغایر با قوانین این سازمان است. کانادا اولین کشور حاضر در G7 است که به سمت قانونی سازی مصرف مارجوانا قدم برداشت. قبل از کانادا نیز کشور اروگوئه این قانون سازمان ملل را نادیده گرفته بود و کشور جامائیکا نیز تلاش هایی برای قانونی کردن مصرف ماریجوانا در کشور انجام داد ولی هنوز نتوانسته است به طور کلی آن را قانونی اعلام کند.

مدیر عامل شرکت استوارت تایتوس که در صنعت تولید و فروش محصولات دارویی مربوط به ماریجوانا فعالیت دارد می گوید که ” کانادا در حال تغییر بازی در کل صنعت مواد مخدر است.” همچنین آقای تیم مک گرو مدیر عامل شرکت Canna-Hub می گوید که ” کانادا می تواند نمونه ای آزمایشی از قانونی سازی مواد مخدر برای افراد بالغ، در کشورهای پیشرفته باشد.”

تاریخچه قانون شدن ماریجوانا در کانادا

یکی از وعده های انتخابی نخست وزیر کانادا آقای جاستین ترودو در سال 2015 قانونی سازی مصرف ماریجوانا برای استفاده تفریحی در کانادا بود. او تلاش های زیادی برای قانونی کردن ماریجوانا کرد اما تا 17 اکتبر سال 2018 تنها توانست استفاده این ماده مخدر را برای مصارف دارویی و پزشکی قانونی کند. تلاش های او برای آزاد سازی برای تشویق مردم به استفاده از این ماده مخدر نبوده است و نظر او کاملا برعکس این موضوع است. او می گوید که با قانونی ساختن ماریجوانا دولتش می تواند کنترل آن را در اختیار بگیرد و افراد خلافکار را از خرید و فروش مواد مخدر دور کند و به همین واسطه از کودکان و نوجوانان در مقابل بازار سیاه و فریبنده مواد مخدر مراقبت کند. او می گوید که با این کار می توانند برای کودکان و نوجوانان دسترسی آزادنه تری به منابع اطلاعاتی، در مورد تاثیرات مخرب این ماده مخدر فراهم کنند.

بالاخره در 19 جوئن سال 2018 مجلس کانادا با قانونی سازی ماریجوانا موافقت کرد و نخست وزیر تاریخ اجرایی شدن آن را 17 اکتبر سال 2018 اعلام کرد و پس از آن کانادا دومین کشور دنیا بعد از اروگوئه شد که در آن مصرف تفریحی ماریجوانا در کل کشور و به صورت قانونی انجام میشود.

مرتبط: واحد پول کشورهای مختلف و نماد آنها

حالا کارآفرینان زیادی از کشورهای مختلف دنیا از جمله امریکا و کشورهای اروپایی به سمت کانادا هجوم آورده اند تا بتوانند از بازار آزاد و بزرگ این ماده مخدر سهمی برای خود داشته باشند. شرکت هایی نظیر Canopy Growth Corporation و MedCann و بسیاری دیگر توانسته اند که لایسنس تولید ماریجوانا به صورت صنعتی را از دولت دریافت کنند. سهام این شرکت ها پس از قانونی شدن ماریجوانا رشد بسیار زیادی را تجربه کرد. برای مثال در آگوست سال 2018، Constellation Brands اعلام کرد که مبلغ 4 میلیارد دلار در Canopy Growth Corporation برای قانونی سازی ماریجوانا سرمایه گذاری می کند. پس از این سرمایه گذاری سهام آنها از 9.9 درصد یه 38% افزایش پیدا کرد و ارزش بازار این کمپانی به 12 میلیارد دلار رسید.

شرکت های بزرگ برای ورود به این بازار با یکدیگر رقابت می کنند و شاید این شروعی باشد برای گسترش قانونی سازی ماریجوانا در دیگر کشورهای پیشرفته دنیا.


هجوم کارآفرینان برای سرمایه گذاری در ماریجوانا


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید