تحلیل تکنیکالفارکس

قدرت سایه های کندل استیک در پرایس اکشن

قدرت سایه های کندل استیک در پرایس اکشن

احتمالاً یکی از کارآمدترین حوزه‌های پرایس اکشن، توانایی آن در نشان دادن سطوح کلیدی یا نواحی قیمتی پراهمیت است. و مطمئناً، راه‌های زیادی برای پیدا کردن سطوح حمایت و مقاومت بالقوه وجود دارد، اما اگر واقعاً این سطوح به عنوان حمایت یا مقاومت عمل نکنند، هیچ یک از آنها ارزش چندانی نخواهند داشت.

سایه های کندل استیک چیست ؟

در دنیای چارت ها و نمودارها، فتیله یا سایه، خطی است که در بالا و پایین بدنه کندل استیک تشکیل میشود. فتیله یا سایه بخشی از کندل است که نشان دهنده پرایس اکشن در خارج از بدنه آن شمع است.

سایه های کندل استیک
سایه ها در کندل استیک

به نقل از corporatefinanceinstitute، هر نمودار کندل استیک باید شامل یک مجموعه داده با مقادیر باز، بسته شدن و بالا و پایین باشد. پس از ترسیم نمودار، این مقادیر یک کندل را می سازند. قسمت توخالی یا پر شده کندل بدنه آن است.

خطوطی که در بالا و پایین بدنه ظاهر می شوند، سایه های کندل استیک هستند. در حالی که می توان به هر دو به عنوان فتیله اشاره کرد، در برخی موارد، خط بالای بدنه به عنوان فتیله و خط زیر بدنه به عنوان دم نامیده می شود.

بخوانید و تماشا کنید: استراتژی پرایس اکشن در فارکس | آموزش پرایس اکشن

چگونه سایه های کندل استیک به تحلیل پرایس اکشن کمک میکنند ؟

به نقل از دیلی فارکس، به منظور شناسایی سطوح حمایت و مقاومت، فتیله‌های کندل استیک ها می‌توانند ابزار فوق‌العاده قدرتمندی باشند و این ابزار باید در تایم فریم های متعددی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرند.

اگر قیمت‌ها را در یک نمودار ساعتی دنبال می‌کنید و قیمت ناگهان از یک روند صعودی تغییر مسیر می‌دهد و کل حرکت گذشته خود را پاک می‌کند. اما این تغییر چگونه در نمودار روزانه نشان داده می‌شود؟

به احتمال زیاد، این تغییر در نمودار روزانه به عنوان یک فیتیله در بالای کندل آن روز ظاهر میشود که حرکت معکوس قیمت را نشان می دهد. در نمودار روزانه USD/JPY در زیر، چنین فتیله بلندی را مشاهده میکنیم و اگر خوب دقت کنید متوجه میشوید که سه روز بعد با وجود روند بسیار قوی که منجر به حرکت صعودی این جفت ارز شده بود، شاهد کاهش قیمت ها بودیم.

نمودار 1
نمودار روزانه USD/JPY، اواخر دسامبر 2021 – آوریل 2022

در نمودار ساعتی زیر، نگاهی دقیق‌تر به همان اتفاق می‌اندازیم و می‌توانیم ببینیم که یک فیتیله در بالای یک کندل هم در آنجا وجود دارد، البته بسیار کوچکتر از فیتیله‌ای که در چارت روزانه نشان داده می‌شود.

این فروش یا نزول سه روزه، با یک تغییر نسبتاً واضح شروع شد که حتی در نمودار ساعتی نیز میتوان آن را مشاهده کرد.

اینجا چه اتفاقی می‌افتد: احتمالاً نوعی کاتالیزور مانند یک خبر وجود داشته است که یک معکوس سریع را آغاز کرده است و این صرفاً شرایط جدید بازاربرمبنای عامل جدید «نزولی» است که در بازار قیمت‌گذاری شده است. و همانطور که روندهای قیمت را بررسی کردیم، روندها به صورت خطی حرکت نمی کنند، اغلب توالی “دو قدم به جلو، یک قدم به عقب” هستند، و این در مثال زیر پس از شروع معکوس به عنوان “دو پله پایین تر و سپس یک پله بالاتر” نشان داده می شود.

قدرت سایه ها در کندل استیک 2
نمودار ساعتی USD/JPY، اواخر مارس – اوایل آوریل 2022

ممکن است در نمودار بالا متوجه خط قرمزی نقطه چینی که ترسیم کرده ایم شده باشید. بله این ناحیه قیمتی بسیار کلیدی برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت در هنگام استفاده از پرایس اکشن است


قدرت سایه های کندل استیک در پرایس اکشن


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس