بررسی بازار فارکس امروز – ریسک گریزی سرمایه گذاران با افزایش تنش های خاورمیانه

بازار فارکس امروز

آنچه باید در روز سه شنبه 26 دی ماه در بازار فارکس بدانید:

ریسک گریزی همچنان موضوع غالب این سه شنبه است زیرا سرمایه گذاران زمان بندی و سرعت کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا (Fed) را در بحبوحه تشدید تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه ارزیابی می کنند.

طبق ابزار FedWatch گروه CME، در حال حاضر بازارها با احتمال 70 درصد کاهش 25 واحد پایه (bps) نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس، از 63 درصد یک هفته قبل افزایش یافته است. معامله گران اکنون انتظار یک سری کاهش تهاجمی تر را دارند و در مجموع 160 واحد در ثانیه را برای سال پیش بینی می کنند، در حالی که انتظارات هفته گذشته 140 واحد در ثانیه بود.

انتظارات برای کاهش قابل توجه نرخ بهره قبل از سخنرانی کریستوفر والر، عضو فدرال رزرو، که برای ساعت 19:30 به وقت ایران روز چهارشنبه برنامه ریزی شده است.

در جبهه ژئوپلیتیک، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در تلافی حملات تروریستی اخیر که نزدیک به محل دفن سردار قاسم سلیمانی جان نزدیک به 100 نفر را گرفت، نزدیک کنسولگری آمریکا در اربیل عراق موشک شلیک کرد. تنش ها در دریای سرخ در حالی تشدید می شود که شورشیان حوثی یک کشتی باری متعلق به آمریکا را با یک موشک بالستیک ضد کشتی در سواحل یمن هدف قرار دادند.

ایالات متحده با رهگیری و انهدام یک موشک کروز ضد کشتی که توسط حوثی ها به سمت ناوشکن USS Laboon در دریای سرخ شلیک شده بود، پاسخ داد. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، با محکوم کردن حملات اخیر به حوثی های یمن، از آمریکا و انگلیس خواست تا فوراً جنگ یمن را متوقف کنند.

بازارها در آستانه انتشار گزارش تولید ناخالص داخلی (GDP) و داده های فعالیت از چین هستند. همزمان، سرمایه گذاران از نزدیک تحولات سیاسی ایالات متحده را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 5 نوامبر تحلیل می کنند. قابل توجه است که پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آیووا موقعیت او را به عنوان نامزد پیشتاز در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان تقویت کرده است.

شاخص دلار امریکا DXY

در همین حال، فشارسنج احساسات ریسک یعنی معاملات آتی S&P 500 ایالات متحده، 0.33 درصد در روز از دست می دهد در حالی که شاخص دلار آمریکا در زمان انتشار گزارش امروز فارکس 0.51 درصد نزدیک به 103.00 افزایش یافته است.

AUD/USD دلار استرالیا به دلار امریکا

در میان ارزهای مختلف در بازار ارز خارجی (فارکس)، ارزهای قاره استرالیا در حال حاضر به دلیل احساسات ریسک‌گریزی غالب، بیشترین کاهش را تجربه می‌کنند. AUD/USD با فشار نزولی قابل توجهی مواجه است و به سطح 0.6600 نزدیک می شود، در حالی که NZD/USD کاهشی نزدیک به نیم درصدی را ثبت کرده است و در حدود 0.6170 معامله می شود. قابل توجه است، این ارزهای حساس به ریسک ظاهراً داده‌های احساسات منطقه‌ای را نادیده گرفته‌اند.

دلار به ین ژاپن USD/JPY

USD/JPY به حرکت صعودی اخیر خود ادامه می دهد و همزمان با افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، از 146.00 فراتر می رود.

یورو به دلار EUR/USD

علیرغم اظهارات اخیر سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا (ECB) یورو/دلار در پایین 1.0950 باقی می ماند. تولید ناخالص داخلی واقعی اولیه آلمان برای سال 2023 مطابق با انتظارات، سالانه 0.3 درصد کاهش یافت. تمرکز امروز اروپا بر روی نظرسنجی ZEW آلمان است.

پوند به دلار GBP/USD

GBP/USD در انتظار گزارش حیاتی بازار کار بریتانیا، پایین تر از 1.2700 را از دست می دهد. توجه به ویژه به داده های تورم دستمزد قبل از انتشار CPI در روز چهارشنبه است.

نفت WTI

USD/CAD با افزایش قیمت نفت WTI، سطوح بالاتری را در نزدیکی 1.3480 حفظ می کند. تحولات ژئوپلیتیکی در دریای سرخ همچنان توجه ها را به خود جلب می کند و داده های CPI کانادا از نزدیک توسط معامله گران CAD مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اونس جهانی طلا - XAU/USD

قیمت طلا به دلیل افزایش تقاضای دلار آمریکا و افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا نزدیک به 2050 دلار گیر کرده است. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در روز 1.40 درصد بالاتر است و به 4.003 درصد رسیده است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید