واکنش بازارهای جهانی به تشدید درگیری ها: کاهش سهام، دلار قوی و افزایش قیمت نفت

اقتصاد جهانی

سهام: بازارهای سهام روز جمعه با کاهش مواجه شدند، به ویژه نزدک 100 که بیش از 1 درصد سقوط کرد. این کاهش به دلیل فروش سهام عمده فناوری به دلیل نگرانی ها مبنی بر اینکه تشدید درگیری در خاورمیانه ممکن است منجر به افزایش قیمت نفت شود و به طور بالقوه اقتصاد جهانی را به سمت رکود سوق دهد، بود. فصل درآمد آغاز شده است و JPMorgan و Wells Fargo نتایج قوی را گزارش کردند اما چشم انداز محتاطانه ای را ارائه کردند. این هفته، ما از نزدیک گزارش‌های درآمد گلدمن ساکس و بانک آمریکا را در روز سه‌شنبه و پس از آن مورگان استنلی، نتفلیکس و تسلا در روز چهارشنبه مشاهده می‌کنیم.

بازار فارکس: روز جمعه شاهد ریسک گریزی در بازارهای ارز بود که ناشی از نگرانی ها در مورد گسترش درگیری در غزه بود. دلار آمریکا مانند فرانک سوئیس به تقویت خود ادامه داد، هرچند که در طول نشست آسیایی تغییراتی مشاهده شد. EURCHF به زیر 0.95 سقوط کرد که پایین ترین سطح خود را در بیش از یک سال گذشته نشان می دهد. پیشنهاد برای ین ژاپن معتدل تر بود و USDJPY همچنان در حدود 149.50 معامله می شد. ارزهای مرتبط با ریسک در روز جمعه با کاهش قابل توجهی مواجه شدند و NZDUSD به زیر سطح 0.59 سقوط کرد. EURUSD همچنان در یک روند نزولی گیر کرده و مقاومت را در 1.06 نشان می دهد.

کالاها: نفت خام برنت پس از جهش 5 درصدی در روز جمعه که ناشی از نگرانی ها در مورد تشدید تنش ها در خاورمیانه بود، نزدیک به 91 دلار معامله شد. این نگرانی‌ها بیشتر توسط وزیر امور خارجه ایران تشدید شد که سایرین در منطقه آماده اقدام هستند. اونس جهانی طلا هفته گذشته جهش 5.5 درصدی را تجربه کرد که عمدتاً ناشی از تقاضای امن و معاملات کوتاه مدت توسط سفته بازان بود. علیرغم این افزایش، خطر اصلاح همچنان وجود دارد، به خصوص که سرمایه گذاران ETF هنوز علائمی از دخالت پس از ماه ها فروش نشان نداده اند.

درآمد ثابت: در بازار اوراق قرضه این هفته، توجه به خرده فروشی ایالات متحده در روز پنجشنبه، حراج 20 ساله خزانه داری ایالات متحده در روز چهارشنبه، و سخنرانی پاول، رئیس فدرال رزرو در روز پنجشنبه، جلب شده است. علاوه بر این، تمرکز بر دستمزدها و اعداد شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در بریتانیا، و همچنین تولید ناخالص داخلی چین و داده های تورم ژاپن است. نگرانی ها در مورد تقاضا برای اوراق خزانه، به ویژه پس از حراج هفته گذشته خزانه داری ایالات متحده وجود دارد. بازدهی بلندمدت خزانه‌داری به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و این امر باعث احتیاط و ترجیح کیفیت و بخش کوتاه‌تر منحنی بازدهی می‌شود.

بی ثباتی: ترس از تشدید درگیری اسرائیل و غزه منجر به افزایش VIX در روز جمعه شد و پس از رسیدن به زیر 17 به بالای مرز 20 رسید و در حدود 19.30 دلار بسته شد. با حرکت های پیش بینی شده تقریباً 1.9 درصدی S&P 500 و تقریباً 2.14 درصدی در نزدک برای هفته، به نظر می رسد هفته پرنوسانی پیش رو باشد. با شتاب گرفتن فصل درآمد، همه نگاه ها به شرکت های بزرگی مانند تسلا و نتفلیکس است.

اقتصاد کلان: شاخص اولیه احساسات مصرف کننده دانشگاه میشیگان ایالات متحده برای ماه اکتبر از 68.1 به 63.0 کاهش یافت که بسیار کمتر از 67.0 مورد انتظار است. این کاهش ناشی از کاهش در شرایط فعلی و انتظارات آینده است. هارکر فدرال رزرو، یکی از اعضای رأی دهنده در سال 2023، نشان داد که فدرال رزرو احتمالاً با افزایش نرخ انجام می شود و از یک دوره طولانی مدت نرخ بهره بالاتر حمایت می کند، اگرچه مدت زمان دقیق آن نامشخص است. حمله قریب الوقوع اسراییل به غزه در روز جمعه و این هفته ادامه یافت. تمرکز اصلی بر چگونگی تأثیر این وضعیت بر منطقه خاورمیانه و دخالت احتمالی ایران است. در چین، نگرانی ها در مورد کاهش تورم بازگشت، به طوری که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در ماه سپتامبر 0٪ سال به سال (در مقابل 0.1٪ سالانه و انتظار 0.2٪) بود، و شاخص قیمت تولید کننده (PPI) بزرگتر از انتظار می رود کاهش 2.5٪ سالانه (در مقایسه با -3.0٪ در قرائت قبلی و انتظار -2.4٪).

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید