روبل روسیه به تضعیف خود ادامه می دهد و در برابر دلار به نزدیک 100 سقوط کرد

روبل روسیه

بار دیگر، روبل روسیه روز سه شنبه با فشار نزولی مواجه شد و به سطوحی نزدیک شد که آخرین بار در ماه اوت شاهد بودیم.

نرخ دلار آمریکا در مقابل روبل (USDRUB) افزایش یافت و به 99.55 روبل رسید، که 0.7 درصد افزایش را نشان داد و برای مدت کوتاهی به بالاترین سطح 100.03 روبل رسید.

از اواخر سپتامبر، واحد پول روسیه کاهش تدریجی را تجربه کرد و فشار مجدد آن را به سطوحی رساند که از اواسط آگوست مشاهده نشده بود. در آن زمان، دلار از 102 روبل فراتر رفت، اگرچه بعداً پس از اینکه بانک روسیه نرخ بهره اصلی خود را به سرعت 3.5 واحد درصد افزایش داد و در پاسخ به این وضعیت به 12 درصد رساند، ثبات دوباره برقرار شد.

عوامل متعددی در تضعیف روبل نقش داشته اند، از جمله کاهش صادرات به دلیل تحریم های اعمال شده در پی حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، و همچنین بازگشت مجدد واردات. جلسه بعدی بانک مرکزی که قرار است در 27 اکتبر برگزار شود، برای بحث در مورد نرخ بهره محوری خواهد بود.

شایان ذکر است که مقامات روسی در ماه آگوست که توسط رویترز گزارش شده بود، در حال بررسی اجرای کنترل سرمایه هستند که به طور بالقوه صادرکنندگان را مجبور می کند تا بخش قابل توجهی، تا 90 درصد از درآمدهای خود را برای کمک به تثبیت ارز تبدیل کنند. این پیشنهاد باعث اختلاف نظر بین بانک مرکزی و وزرای اقتصادی دولت شده و بر پیچیدگی موضوع افزوده است. علاوه بر این، کاهش ارزش روبل در کنار افزایش قیمت نفت رخ داده است، همانطور که برخی ناظران اشاره کرده اند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید