خرس‌های طلا در شرایط فروش بیش از حد، قبل از داده‌های PCE ایالات متحده نفسی می‌کشند

XAUUSD TJA GOLD

قیمت طلا (XAU/USD) در حال حاضر در مرحله تثبیت نزولی در جریان معاملات آسیایی روز جمعه قرار دارد. در محدوده باریکی درست بالاتر از پایین ترین سطح خود از 10 مارس نوسان دارد و در منطقه 1858-1857 دلاری که روز قبل به آن رسیده بود، نوسان می کند. این کاهش قیمت طلا در حالی اتفاق می‌افتد که دلار آمریکا برای دومین روز متوالی در حال تضعیف است و از اوج نزدیک به 10 ماهه خود که روز چهارشنبه به آن رسیده بود فاصله می‌گیرد. این به نوبه خود، مقداری از طلا حمایت می کند. علاوه بر این، نگرانی ها در مورد تعطیلی جزئی دولت ایالات متحده در اول اکتبر و نگرانی های مداوم در مورد بحران املاک و مستغلات در چین باعث افزایش تقاضا برای این فلز گرانبهای امن شده است. با این حال، بهبود قابل توجه قیمت طلا هنوز بعید به نظر می رسد.

اختلاف در مواضع دو اتاق دولت ایالات متحده، احتمال تمام شدن بودجه آژانس های فدرال در روز یکشنبه را افزایش داده است. مجلس سنای ایالات متحده به رهبری دموکرات ها در حال پیشبرد لایحه بودجه دو حزبی برای تمدید هزینه های فدرال تا 17 نوامبر است که انتظار می رود تصویب شود، هرچند احتمالاً پس از ضرب الاجل آخر هفته. برخی از جمهوری‌خواهان محافظه‌کار مجلس نمایندگان از کاهش قابل توجه هزینه‌ها حمایت می‌کنند و اعلام کرده‌اند که از لایحه سنا یا هر قانون کوتاه‌مدتی که با هدف خرید زمان بیشتر کنگره برای اقدام است، حمایت نمی‌کنند. پیش از این، جمهوری خواهان مجلس نمایندگان سطوح هزینه برای سال مالی 2024 را که بین کوین مک کارتی رئیس‌جمهور و جو بایدن رئیس‌جمهور در ماه مه 2023 توافق شده بود، رد کرده بودند.

علیرغم عوامل حمایتی که قبلاً ذکر شد، انتظار می رود که فدرال رزرو (Fed) موضع تندروانه خود را حفظ کند و به تشدید سیاست های پولی خود ادامه دهد. فدرال رزرو اخیرا هشدار داده است که تورم مداوم احتمالاً منجر به حداقل یک افزایش دیگر نرخ بهره تا پایان سال خواهد شد. علاوه بر این، داده های اقتصادی دریافتی ایالات متحده همچنان نشان دهنده قدرت اقتصادی مداوم است، که به فدرال رزرو فرصت می دهد تا نرخ های بهره را برای مدت طولانی بالاتر نگه دارد. آخرین گزارش دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده (BEA) نشان داد که اقتصاد ایالات متحده با نرخ سالانه 2.1٪ در سه ماهه دوم مطابق با انتظارات بازار رشد کرد.

گزارش دیگری از وزارت کار حاکی از افزایش اندک 2000 نفری در موارد اولیه بیکاری به 204000 نفر برای هفته منتهی به 23 سپتامبر است که نشان می دهد شرایط فشرده بازار کار همچنان ادامه دارد. این برای دلار مطلوب است و نشان می دهد که قیمت طلا ممکن است همچنان با فشار نزولی مواجه شود. با این حال، معامله‌گران برای انجام گمانه زنی های جهت‌دار قابل توجه مردد به نظر می‌رسند و منتظر انتشار داده‌های شاخص قیمت PCE ایالات متحده در اوایل جلسه آمریکای شمالی هستند. این معیار تورم اصلی، مورد علاقه فدرال رزرو، بر انتظارات مربوط به حرکت سیاست بعدی تأثیر می گذارد، که به نوبه خود، دلار را تحت تأثیر قرار می دهد و مسیر جدیدی را برای طلا ارائه می دهد.

با این وجود، قیمت طلا در مسیر کاهش هفتگی قابل توجهی قرار دارد و به سمت پایین ترین بسته هفتگی خود از ماه مارس پیش می رود. با توجه به پس‌زمینه بنیادی کنونی، هرگونه تلاش برای بهبودی احتمالاً به عنوان فرصت‌های فروش تلقی می‌شود و ممکن است به سرعت از بین برود. بنابراین، انتظار می‌رود هرگونه واکنش فوری بازار به داده‌های نرم‌تر ایالات متحده کوتاه مدت باشد.

با نگاهی به جنبه فنی، شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه، شرایط فروش بیش از حد را نشان می‌دهد، که نشان می‌دهد ممکن است عاقلانه باشد که قبل از در نظر گرفتن کاهش بیشتر، منتظر تثبیت کوتاه‌مدت یا یک بازگشت جزئی باشیم. با این حال، سطح مقاومت قوی فوری در حدود 1880 دلار است. اگر طلا بتواند از این سطح بالاتر برود، می تواند باعث افزایش کوتاه مدت شود و به طور بالقوه قیمت را به بالای 1900 دلار بازگرداند.

از جنبه نزولی، منطقه 1858-1857 دلاری که در روز پنجشنبه به پایین ترین حد خود در چند ماه گذشته رسید، در حال حاضر پشتیبانی می کند. کاهش بیشتر زیر این سطح احتمالاً احساسات نزولی بیشتری را تحریک می کند و می تواند قیمت طلا را به سمت حمایت قابل توجه بعدی در حدود 1820 دلار کاهش دهد. حرکت نزولی ممکن است حتی بیشتر به سمت سطح روانی کلیدی 1800 دلار گسترش یابد که برای معامله گران کوتاه مدت مهم است.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس