یورو و پوند با چالش‌هایی در میان نگرانی‌های اقتصادی و انتظارات تغییر نرخ مواجه هستند

اقتصادی اروپا

یورو: این هفته توجه به تورم

جمعه گذشته، ارقام PMI منطقه یورو اندکی فراتر از انتظارات بود، اما همچنان حاکی از انقباض قابل توجه در فعالیت های اقتصادی بود که نگرانی ها را در مورد رشد منفی بالقوه تولید ناخالص داخلی در نیمه دوم سال افزایش داد. داده‌های CFTC نشان می‌دهد که موقعیت‌های خرید خالص یورو/دلار آمریکا بیشتر کاهش یافته است و برای اولین بار از اکتبر 2022 در هفته منتهی به نشست فدرال رزرو (Fed) به زیر 15 درصد سود باز رسیده است. موضع تندروانه فدرال رزرو و فقدان اخبار اقتصادی مثبت از منطقه یورو احتمالاً سفته بازان را ترغیب کرد تا به کاهش موقعیت های بلند یورو خود ادامه دهند.

اواخر این هفته، انتشار شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) منطقه یورو می تواند یک رویداد مهم برای یورو باشد. افزایش غیرمنتظره CPI می‌تواند انتظارات برای افزایش مجدد نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) در سال جاری را دوباره زنده کند.

با این حال، به نظر می رسد که EUR/USD آماده آزمایش سطح 1.0600 است، مگر اینکه یک نتیجه صعودی CPI برای یورو وجود داشته باشد، با این ریسک که در کوتاه مدت به سمت کاهش به 1.0500 متمایل است. با این وجود، یورو در زمان‌های اخیر نسبت به سخنرانان بانک مرکزی اروپا واکنش نسبتاً خاموش نشان داده است.

پوند: PMI ضعیف نشان دهنده اوج نرخ بهره است

پوند انگلیس در سه ماهه سوم سال جاری میلادی در میان ارزهای G10 ضعیف‌ترین است که به دلیل تغییر چشمگیر انتظارات برای نرخ‌های بهره داخلی پس از تصمیم بانک مرکزی انگلیس برای توقف افزایش نرخ‌های خود ایجاد شده است. داده‌های PMI منتشر شده در روز جمعه به وضوح تصمیم BoE را برای ثابت نگه داشتن نرخ‌ها توجیه می‌کند، زیرا این اعداد کمتر از حد انتظار بوده و نشان از چالش‌های اقتصادی بزرگ‌تری برای بریتانیا در سه ماهه سوم دارد.

قبل از نشست نوامبر، بانک انگلستان مجموعه ای دیگر از داده های تورم و دستمزد را دریافت خواهد کرد. با این حال، تیم اقتصادی ING اکنون پیش‌بینی می‌کند که بانک مرکزی موضع فعلی خود را حفظ خواهد کرد و این نشان دهنده پایان چرخه انقباض در بریتانیا است. احساسات بازار با این پیش بینی مطابقت دارد، با احتمال 25 درصد افزایش نرخ در ماه نوامبر و 50 درصد احتمال افزایش تا دسامبر.

این هفته، بریتانیا هیچ گونه اطلاعات اقتصادی مهمی را به جز ارقام نهایی تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم برنامه ریزی نکرده است. علاوه بر این، تنها دو سخنران برنامه ریزی شده از بانک انگلستان وجود دارد. در حالی که EUR/GBP به 0.8700 افزایش یافته است، ممکن است برای حفظ این افزایش ها مشکل داشته باشد، عمدتاً به این دلیل که بخش قابل توجهی از تعدیل dovish در منحنی سونیا قبلاً رخ داده است. علاوه بر این، حرکت یورو در حال حاضر کاهش یافته است. در مورد GBP/USD (کابل)، اگر دلار آمریکا قوی بماند، به زودی خطرات به سمت آزمایش سطح حیاتی 1.2000 متمایل می شوند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید