روبل در خلال کاهش داوطلبانه نفت توسط روسیه به حدود 97.70 در مقابل دلار رسید

روبل روسیه

در طول اولین جلسه اروپا در روز چهارشنبه، جفت USD/RUB کاهش را تجربه کرد، به زیر سطح 98.00 سقوط کرد و در حال حاضر در حدود 97.70 معامله می شود. این نشان دهنده افزایش 0.79 درصدی برای امروز است.

دلار به روبل - USDRUB

به گزارش رویترز، الکسی زابوتکین، معاون رئیس بانک مرکزی روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که انتظار می‌رود رشد اقتصادی روسیه در سال جاری به بالاترین حد پیش‌بینی‌شده 1.5 تا 2.5 درصد برسد. علاوه بر این، آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه، در پیش‌بینی هفته گذشته خود اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود اقتصاد روسیه در سال 2023 حداقل 2.5 درصد رشد کند و تورم حدود 6 درصد باشد. وی همچنین بر تعهد خود به همکاری با بانک مرکزی برای انجام اقدامات لازم برای کنترل تورم و حفظ سطح پایدار تاکید کرد.

روبل روسیه روز چهارشنبه، عمدتاً به دلیل افزایش قیمت نفت، افزایش یافت. این در حالی است که روسیه به همراه عربستان سعودی، صادرکننده بزرگ نفت جهان، اعلام کردند که کاهش تولید نفت را تا پایان سال 2023 تمدید خواهند کرد. معاون نخست وزیر روسیه، الکساندر نواک، روز سه شنبه خاطرنشان کرد که این کشور صادرات نفت خود را 300 هزار بشکه کاهش خواهد داد.

با این حال، به نظر می رسد پتانسیل صعودی روبل محدود است، زیرا روسیه هدف هزینه های نظامی خود را برای سال 2023 به بیش از 100 میلیارد دلار افزایش داده است. این یک سوم کل هزینه های دولتی را تشکیل می دهد و پاسخی به هزینه های فزاینده مرتبط با درگیری های جاری در اوکراین است. این وضعیت ممکن است به عنوان یک عامل حمایتی برای جفت USD/RUB عمل کند.

در مقابل دلار آمریکا، فعالان بازار در مورد افزایش احتمالی ۲۵ واحدی نرخ بهره از سوی فدرال رزرو (Fed) برای کل سال گمانه زنی می کنند که نرخ ها را به ۵.۷۵ درصد می رساند. این بر اساس ابزار احتمالات نرخ بهره جهانی (WIRP) است. کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو اعلام کرد که فدرال رزرو فضایی برای افزایش بیشتر نرخ بهره دارد، اما این تصمیم به داده ها بستگی دارد.

با نگاهی به آینده، معامله گران به دقت داده های PMI خدمات ISM ایالات متحده را که برای انتشار در روز چهارشنبه برنامه ریزی شده است، و به دنبال آن داده های هفتگی اولیه مطالبات بیکاری در روز پنجشنبه، رصد خواهند کرد. این ارقام می توانند جهت روشن تری را برای جفت USD/RUB ارائه دهند. علاوه بر این، تحولات پیرامون جنگ جاری روسیه در اوکراین همچنان نقطه کانونی برای فعالان بازار خواهد بود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید