افزایش درآمدهای نفتی روسیه و شروع خرید ارزهای خارجی

نفت روسیه

روبل روسیه امروز به پایین ترین سطح خود در برابر دلار و یورو رسید و به پایین ترین حد خود در 16 ماه گذشته رسید و کاهش خود را نسبت به روز گذشته افزایش داد. این کاهش به دلیل اعلام وزارت دارایی مبنی بر ادامه روند خرید ارزهای خارجی صورت گرفت.

دلار به روبل - USDRUB

روبل در برابر دلار (RUBUTSTN=MCX) به 95 و در برابر یورو (EURRUB) 104 رسید که نشان دهنده ضعیف ترین سطوح برای پول روسیه از 28 مارس 2022 است. روبل در برابر یوان 0.7 درصد افزایش کمی داشت و به 13.20 رسید. CNYRUB).

وزارت دارایی روسیه روز پنجشنبه اعلام کرده بود که قصد دارد به خرید ارز خارجی به جاری فروش در این ماه، به دنبال قانون مالی خود، روی آورد. برخی از فعالان بازار امیدوار بودند که این وزارتخانه ممکن است این قانون را برای حمایت از روبل تعلیق کند.

دولت مداخلات ارزی را بر اساس قانون بودجه خود انجام می دهد که هدف آن پوشش کمبودها یا انباشت ذخایر با توجه به نوسانات درآمد حاصل از صادرات قابل توجه نفت و گاز کشور است. امسال به دلیل تحریم های غرب، چنین درآمدهایی کاهش یافته است.

در تلاش برای استفاده از قیمت های بالای نفت و پایبندی به قانون بودجه خود، وزارت دارایی پس از هفت ماه فروش متوالی به خرید دوباره ارزهای خارجی روی آورد. با این حال، مداخلات مستقل بانک مرکزی در ارزهای خارجی به این معنی است که کشور همچنان فروش خالص خواهد داشت.

نفت WTI

نفت خام برنت (BRN1!)، معیار جهانی برای صادرات اولیه روسیه، با 0.5 درصد افزایش به 85.62 دلار در هر بشکه رسید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید