اخبار فارکس

تثبیت قیمت اونس جهانی طلا در اولین روز معاملاتی سال 2024

اونس جهانی طلا XAUUSD

اولین روز معاملاتی سال 2024 پس از افزایش 14 درصدی سالانه در سال 2023، شروع مثبتی برای اونس جهانی طلا داشته است.

سرمایه‌گذاران در آغاز سال جدید به دلیل خطرات ژئوپلیتیکی طولانی در خاورمیانه به حفظ علاقه به دارایی‌های امن سنتی مانند طلا، ادامه می دهند. گزارش‌های مقامات آمریکایی، مرسک و حوثی‌ها نشان می‌دهد که بالگردهای آمریکایی با موفقیت حمله شبه‌نظامیان حوثی به یک کشتی کانتینری مرسک در دریای سرخ را دفع کردند که منجر به غرق شدن سه کشتی حوثی و کشته شدن 10 شبه‌نظامی شد.

نگرانی‌ها در بازار وجود دارد که این تنش‌های منطقه‌ای، همراه با درگیری‌های جاری اسرائیل و غزه، می‌تواند به اختلافات گسترده‌تری تبدیل شود و سرمایه‌گذاران را وادار به جستجوی امنیت در دارایی‌هایی مانند طلا و دلار آمریکا کند.

به طور همزمان، دلار آمریکا از بهبود طولانی مدت بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده حمایت می شود. توجه سرمایه‌گذاران به سمت انتشار داده‌های اقتصادی کلیدی ایالات متحده در این هفته، با تمرکز بر تعدیل‌های بالقوه انتظارات کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا (فدرال رزرو) در سال آینده، معطوف شده است. قیمت گذاری فعلی بازار احتمال ۷۲ درصدی کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس و احتمال ۸۴ درصدی را برای نشست ماه می نشان می دهد.

علاوه بر این، داده‌های تولیدی اخیر از چین نشان‌دهنده یک بهبود شکننده است که به طور بالقوه مانع از احیای گسترده‌تر تقاضا در منطقه می‌شود. داده‌های رسمی چین که توسط اداره ملی آمار (NBS) منتشر شده است، سومین انقباض ماهانه متوالی در فعالیت‌های تولیدی را نشان می‌دهد که بیش از حد انتظار کاهش یافته است. با این حال، شاخص PMI تولید Caixin چین در ماه دسامبر بهبودی ملایمی را به 50.8 نشان داد.

با نگاهی به آینده، داده‌های نهایی PMI تولید از اروپا و ایالات متحده، تقویم اقتصادی نسبتاً آرامی را در آغاز سال 2024 پر خواهد کرد. همه نگاه‌ها به داده‌های مشاغل کلیدی ایالات متحده است که قرار است در این هفته منتشر شوند. در روز چهارشنبه، داده‌های فرصت‌های شغلی JOLTs با تغییر اشتغال ADP و گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی به ترتیب در روزهای پنجشنبه و جمعه دنبال می‌شوند. روز چهارشنبه همچنین بررسی دقیق صورتجلسه فدرال رزرو در دسامبر برای بینش تازه در مورد چشم انداز نرخ بهره بانک مرکزی در سال جاری خواهد بود.

تحلیل تکنیکال XAUUSD

تجزیه و تحلیل نمودار روزانه قیمت طلا، الگوهای فنی قابل توجه و سطوح کلیدی را نشان می دهد:

نمودا روزانه طلا - 12 دی
نمودا روزانه طلا – 12 دی

مقاومت خط روند: مقاومت فعلی رو به رشد خط روند، که در 2090 دلار قرار دارد، چالش مهمی برای حرکت مجدد صعودی طلا است.

پتانسیل شکست: پیشرفت بالاتر از این مقاومت، که با بسته شدن کندل استیک روزانه بالای آن تأیید شد، زمینه را برای آزمایش مانع 2100 دلاری فراهم می کند. متعاقبا، شکستن این سطح راه را برای رسیدن به بالاترین سطح تاریخ 2144 دلار باز می کند، با فرض ادامه روند صعودی.

شاخص RSI: شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) با حرکت به بالای خط وسط حرکت مثبتی از خود نشان می دهد که نشان دهنده پتانسیل افزایش بیشتر است.

میانگین متحرک: میانگین متحرک ساده 100 روزه (SMA) برای یک تقاطع صعودی با SMA 200 روزه آماده است، که نشان دهنده یک Bull Cross بالقوه است و به چشم انداز صعودی وزن اضافه می کند.

سناریوی نزولی: در صورت برگشت، حمایت اولیه در پایین ترین سطح اخیر 2058 دلار از معاملات روز جمعه قرار دارد. در زیر این نقطه، سطح روانی 2050 دلار به یک منطقه حیاتی برای آزمایش بالقوه تبدیل می شود.

آخرین دفاع برای گاوها: میانگین متحرک ساده 21 روزه (SMA) در 2037 دلار به عنوان سنگر نهایی برای خریداران طلا عمل می کند، که نشان دهنده سطح حمایتی حیاتی است که اگر نقض شود، می تواند نشان دهنده تغییر در احساسات بازار باشد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس