اخبار فارکس

مکث خریداران طلا قبل از داده‌های امروز PCE ایالات متحده

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس جهانی طلا (XAU/USD) به بالاترین حد در سه هفته اخیر رسید و در اوایل روز جمعه به حدود 2055 دلار رسید. با این حال، به دلیل افزایش اندک دلار آمریکا (USD) در استفاده از این حرکت با چالش هایی مواجه شد. شاخص دلار (DXY) که گرینبک را در برابر سبدی از ارزها دنبال می‌کند، تا حدی کاهش روز قبل را که به دنبال تجدید نظر نزولی در تولید ناخالص داخلی ایالات متحده به پایین‌ترین سطح پنج ماهه رسیده بود، معکوس کرد. قرائت نهایی دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده نشان داد که بزرگترین اقتصاد با سرعت سالانه 4.9 درصد رشد کرد، در مقایسه با رشد 5.2 درصدی در برآورد دوم. این امر باعث شد تا بازار به سرعت احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو (Fed) را در اوایل مارس 2024 با کاهش 155 واحد پایه تا پایان سال آینده افزایش دهد.

با این حال، معامله گران برای اتخاذ مواضع نزولی تهاجمی نسبت به دلار مردد به نظر می‌رسند و ترجیح می‌دهند منتظر انتشار شاخص قیمت اصلی مصرف شخصی آمریکا (PCE) در اوایل جلسه آمریکای شمالی باشند. انتظار می رفت که شاخص کل در ماه نوامبر نسبت به 3 درصد قبلی، اندکی به 2.8 درصد کاهش یابد. در همین حال، پیش‌بینی می‌شود که رقم اصلی، بدون احتساب قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی و در نظر گرفتن شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو، از 3.5 درصد در ماه اکتبر به 3.3 درصد سالانه کاهش یابد. با توجه به پیش‌بینی کاهش سریع‌تر نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سال 2024، بازار انتظار داشت کمترین واکنش‌های فوری را نسبت به قرائت‌های ملایم‌تر نشان دهد. در مقابل، یک گزارش قوی‌تر می‌تواند باعث حرکت کوتاه‌مدت دلار شود که بر قیمت طلا به دلار تأثیر می‌گذارد.

مرتبط: گزارش تورم PCE امروز چه زمانی منتشر می شود و چگونه می تواند بر EUR/USD تاثیر بگذارد؟

علیرغم نوسانات بالقوه کوتاه مدت، نزولی معنی دار برای فلز گرانبها در میان چشم انداز چرخه کاهش نرخ جهانی محدود به نظر می رسید. این نشان می دهد که مسیر کمترین مقاومت برای طلا، یک دارایی بدون بازده، صعودی است و هرگونه کاهش اصلاحی ممکن است همچنان به عنوان یک فرصت خرید تلقی شود. با این وجود، قیمت طلا برای دومین هفته متوالی در مسیر صعود قرار گرفت.

تحلیل تکنیکال XAUUSD

از نقطه نظر فنی، قیمت طلا با مانع قابل توجهی در محدوده 2047-2048 دلار مواجه است که نشان دهنده حد بالایی محدوده معاملاتی است که در هفته گذشته ایجاد شده است. حرکت موفقیت آمیز فراتر از این سطح برای معامله گران صعودی مطلوب است. علاوه بر این، وقوع یک صلیب طلایی، که در آن میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) از میانگین متحرک 200 روزه عبور می کند، پتانسیل سودهای بیشتر را نشان می دهد.

نمودار روزانه اونس جهانی طلا - 1 دی
نمودار روزانه اونس جهانی طلا – 1 دی

چشم انداز مثبت توسط نوسانگرها در نمودار روزانه با حفظ قلمرو مثبت پشتیبانی می شود. این امر احتمال ادامه روند صعودی را نشان می دهد. یک حرکت بالقوه دنباله‌دار می‌تواند باعث شود که قیمت طلا مقاومت مربوطه بعدی را در منطقه 2072-2073 دلار آزمایش کند. اگر با موفقیت شکست بخورد، راه را برای طلا باز می کند تا سطح قابل توجه 2100 دلار را از نظر روانی هدف قرار دهد.

از جنبه نزولی، یک عقب نشینی اصلاحی معنی دار ممکن است در نزدیکی منطقه 2028-2027 دلار پشتیبانی پیدا کند و علاقه خرید جدیدی را به خود جلب کند. انتظار می‌رود این منطقه حمایتی، ریسک نزولی XAU/USD را محدود کند، به‌ویژه در محدوده افقی 2017 دلار. با این حال، یک شکست متقاعد کننده به زیر این سطح می تواند فروش فنی را آغاز کند و طلا را در معرض سقوط احتمالی به سمت علامت روانی 2000 دلار قرار دهد.

فشار نزولی بیشتر ممکن است کاهش را به سمت SMA 50 روزه که در حال حاضر در منطقه 1994 دلاری قرار دارد، گسترش دهد. شکستن زیر این سطح می‌تواند به یک مسیر نزولی طولانی منجر شود و پایین‌ترین نرخ هفته گذشته در حدود 1973 دلار را هدف قرار دهد. حرکت پایین تر می تواند به سمت میانگین متحرک ساده 200 روزه مهم از نظر فنی که در نزدیکی منطقه 1958 دلار قرار دارد ادامه یابد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس