نرخ تورم اصلی PCE ایالات متحده نسبت به سال گذشته به 3.2 درصد رسید – انتظار بازار 3.3 درصد بود

اقتصاد امریکا

دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده گزارش داد که تورم در ایالات متحده که با تغییر در شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی (PCE) اندازه گیری می شود، در ماه نوامبر سالانه 2.6 درصد افزایش یافته است. این رقم نسبت به افزایش 3 درصدی ثبت شده در ماه اکتبر، اندکی کاهش را نشان می دهد. شایان ذکر است، رقم گزارش شده کمتر از انتظار بازار برای افزایش 2.8 درصدی بود که نشان دهنده فشار تورمی تا حدودی کمتر از حد انتظار است. شاخص قیمت PCE توسط فدرال رزرو ایالات متحده به عنوان یک شاخص کلیدی تورم که بر تصمیمات سیاست پولی تأثیر می گذارد، به دقت نظارت می شود.

شاخص قیمت اصلی هزینه های مصرف شخصی (PCE) که معیار تورمی کلیدی مورد علاقه فدرال رزرو ایالات متحده است، قرار است امروز توسط دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده (BEA) در ساعت 17:00 به وقت ایران منتشر شود.

در اینجا آنچه را که باید امروز در گزارش تورم PCE پیش بینی کرد، می خوانیم:

شاخص قیمت اصلی PCE (به استثنای غذا و انرژی):

  • انتظار می رود در ماه نوامبر 0.2 درصد به صورت ماهانه افزایش یابد که مطابق با افزایش اکتبر است.
  • پیش‌بینی می‌شود که نرخ رشد سالانه 3.3 درصدی را نشان دهد، نسبت به 3.5 درصد ثبت شده در ماه اکتبر کمتر است.

سرفصل شاخص قیمت PCE (شامل غذا و انرژی):

  • پیش بینی می شود در ماه نوامبر به صورت ماهانه ثابت بماند.
  • انتظار می رود افزایش سالانه 2.8٪ را نشان دهد.

در جریان کنفرانس مطبوعاتی جلسه سیاست گذاری، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، انتظارات فدرال رزرو برای داده های آینده PCE را تأیید کرد. پاول خاطرنشان کرد: “بر اساس شاخص قیمت مصرف کننده و سایر داده ها، ما تخمین می زنیم که قیمت کل PCE در 12 ماه منتهی به نوامبر 2.6٪ افزایش یافته است؛ و بدون در نظر گرفتن دسته های مواد غذایی و انرژی نوسان، قیمت های اصلی PCE 3.1٪ افزایش یافته است.”

علی‌رغم تلاش‌های سیاست‌گذاران فدرال رزرو برای تعدیل انتظارات بازار برای چرخش اولیه سیاست در سه ماهه اول سال آینده، همچنان انتظار بازار تقریباً 80 درصد وجود دارد که فدرال رزرو ممکن است نرخ سیاست را تا 25 واحد در ماه مارس کاهش دهد.

تحلیلگران TD Securities پیش‌نمایش مختصری از گزارش تورم PCE ارائه می‌کنند که نشان می‌دهد تورم اصلی PCE احتمالاً در ماه نوامبر به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته است، و هزینه‌های مصرف‌کننده در سه ماهه چهارم پس از اکتبر ملایم افزایش یافته است. آنها پیش بینی می کنند که هزینه ها در ماه نوامبر با سرعت ماهانه قوی پیش برود.

گزارش تورم PCE چه زمانی منتشر می شود و چگونه می تواند بر EUR/USD تاثیر بگذارد؟

طبق تقویم اقتصادی ما، گزارش تورم PCE برای انتشار در ساعت 17:00 بوقت ایران برنامه ریزی شده است. شاخص قیمت ماهانه Core PCE یک معیار بسیار مهم برای سرمایه گذاران است، زیرا فدرال رزرو نرخ تورم را ترجیح می دهد و با حذف اقلام نوسان، دید واضحی از تورم اساسی ارائه می دهد. بازار از نزدیک رقم ماهانه Core PCE را برای بینش در مورد تغییرات احتمالی در انتظارات نرخ بهره فدرال رزرو مشاهده می کند.

تأثیر این گزارش بر EUR/USD

افزایش بیشتر از حد انتظار:

  • اگر افزایش بیش از حد انتظار در تورم ماهانه Core PCE وجود داشته باشد، ممکن است سرمایه گذاران را به کاهش انتظارات برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس سوق دهد.
  • این سناریو می‌تواند از دلار آمریکا و متعاقبل از شاخص دلار DXY حمایت کند، زیرا رویکرد معتدل‌تری را برای سیاست‌های پولی فدرال رزرو پیشنهاد می‌کند.

بدون تغییر یا گزارش منفی:

  • گزارش بدون تغییر یا منفی در شاخص قیمت ماهانه Core PCE می تواند بر دلار آمریکا تاثیر بگذارد.
  • ممکن است انتظارات برای کاهش نرخ بهره در ماه مارس را افزایش دهد و فشار بیشتری بر دلار وارد کند.

توجه به این نکته مهم است که با توجه به نزدیک شدن به تعطیلات کریسمس، بازارهای مالی به دلیل کاهش حجم معاملات، نوسانات بیشتری را تجربه خواهند کرد. در نتیجه، گرفتن موقعیت های بزرگ بر اساس این داده ها ممکن است خطرات بیشتری را به همراه داشته باشد.

از منظر فنی برای EUR/USD، این جفت در کانال روند رگرسیون صعودی باقی می‌ماند و شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه یک موضع صعودی را نشان می‌دهد. سطوح کلیدی برای تماشا عبارتند از 1.1000 به عنوان اولین مقاومت و پس از آن 1.1100 و 1.1275 به عنوان اهداف بالقوه صعودی. در جهت نزولی، حمایت موقت در 1.0800 و حمایت بیشتر در 1.0760-1.0750 قرار دارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید