5 نکته مهمی که در هفته پیشرو باید در بازارها دنبال کرد

اقتصاد جهانی

با نزدیک شدن به پایان سال 2023، گزاش جروم پاول، رئیس فدرال رزرو مبنی بر اینکه تشدید قابل توجه سیاست پولی به احتمال زیاد تکمیل شده و بحث در مورد کاهش نرخ در افق است، احساسات بازار را شکل می دهد. تقویم اقتصادی هفته پیش رو دارای 5 نکته کلیدی است:

داده های ایالات متحده

به روز رسانی نهایی تورم ایالات متحده در سال جاری با انتشار گزارش شاخص مخارج مصرف شخصی PCE در روز جمعه ارائه می شود که به عنوان شاخص تورم ترجیهی فدرال رزرو عمل می کند.

اقتصاددانان پیش بینی می کنند که شاخص قیمت PCE برای دومین ماه متوالی در نوامبر بدون تغییر باقی بماند. پیش بینی می شود معیار اصلی، بدون احتساب هزینه های ناپایدار غذا و انرژی، 0.2 درصد افزایش یابد.

داده های اضافی در مورد اعتماد مصرف کننده، ادعاهای اولیه بیکاری، سفارشات کالاهای بادوام و گزارش های مربوط به فروش خانه های جدید و موجود برنامه ریزی شده است.

رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا قرار است روز سه شنبه سخنرانی کند.

رالی بابا نوئل؟

میانگین صنعتی داوجونز در روز جمعه به رکورد دیگری نزدیک شد، در حالی که S&P 500، اگرچه با تغییرات اندکی به پایان رسید، هفتمین هفته متوالی رشد خود را ثبت کرد – (طولانی ترین روند پیروزی از سال 2017). آیا امسال با رالی بابا نوئل همراه خواهد شد ؟

با هشدار جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک، نسبت به بحث های زودهنگام در مورد کاهش نرخ بهره، خوش بینی ها متزلزل شد.

برخی از سرمایه گذاران با در نظر گرفتن پتانسیل یک حرکت صعودی تدریجی، محتاطانه خوشبین هستند.

محور سیاست بانک ژاپن

گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه بانک ژاپن ممکن است در ماه‌های آینده به نرخ‌های بهره منفی خود پایان دهد، افزایش یافته است و از تمرکز سایر بانک‌های مرکزی بزرگ فاصله دارد.

در حالی که انتظار نمی‌رود در جلسه سیاست‌گذاری آتی در روز سه‌شنبه تغییری رخ دهد، سرمایه‌گذاران از نزدیک به دنبال نشانه‌هایی از چرخش احتمالی در نشست ژانویه هستند.

تغییر پیش‌بینی‌شده، همراه با موضع ملایم فدرال رزرو، ین را در برابر دلار تقویت کرده است.

سود سالانه طلا

اونس جهانی طلا در آستانه ثبت اولین افزایش سالانه خود از سال 2020 است که ناشی از تضعیف دلار و انتظارات رو به رشد کاهش نرخ در سال 2024 است.

علیرغم افزایش بازدهی 10 ساله آمریکا، طلا از 2000 دلار در هر اونس فراتر رفت و سرمایه گذاران انتظار کاهش نرخ بهره را در مواجهه با افزایش عدم اطمینان سیاسی و اقتصادی داشتند.

چشم انداز اقتصادی انگلستان

انتظار می‌رود تورم بریتانیا، که در حال حاضر بیش از دو برابر هدف 2 درصدی بانک انگلستان است، فشارهای قیمتی پایدار را در مقایسه با سایر اقتصادهای بزرگ تایید کند.

پس از کاهش شدید تورم منطقه یورو، استرلینگ به بالاترین حد خود در سه ماه اخیر در برابر یورو رسید که منجر به گمانه زنی ها مبنی بر اینکه BoE ممکن است کاهش نرخ بهره را به تعویق بیندازد، شد.

با این حال، چشم‌انداز نرخ‌های بالا که به طور بالقوه بریتانیا را به سمت رکود سوق می‌دهد، چشم‌انداز اقتصادی را به پیچیدگی می‌افزاید و سرنوشت پوند را منوط به واکنش BoE به روند تورم و ارزیابی آن از شرایط اقتصادی بلندمدت می‌کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید