اخبار فارکس

مسیر اونس جهانی طلا با کمترین مقاومت در مسیر صعودی به نظر می رسد

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس جهانی طلا دیروز نوساناتی را تجربه کرد و بین سود و زیان در حرکت بود، در حالی که اوایل روز جمعه در محدوده باریکی بالای 1930 دلار معامله می شود. خریداران برای هضم تحولات مثبت هفته، با پیش بینی کاهش سرعت معاملات پیش از تعطیلات کریسمس در هفته آینده، یک مکث موقت انجام دادند.

با وجود این، قیمت طلا در آستانه ثبت یک افزایش هفتگی است و پس از عقب نشینی شدید مشاهده شده در هفته قبل که از رکورد 2144 دلار عقب نشینی کرد، بهبود یافت. نوسانات قیمت طلا در سشن آسیایی را می توان به توقف فروش دلار آمریکا نسبت داد، زیرا بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده تلاش می کند تا اندکی افزایش یابد. همزمان، دلار آمریکا تثبیت شده است، زیرا سهام آسیایی در انتظار انتشار داده‌های اولیه PMI از ایالات متحده و منطقه یورو، که بینش جدیدی از چشم‌انداز اقتصاد جهانی ارائه می‌کند، هستند.

دلار آمریکا در حال حاضر در حال بهبودی به دلیل تاثیر چرخش فدرال رزرو آمریکا است، جایی که رئیس جروم پاول انتظارات کاهش نرخ بهره در سال 2024 را تایید کرد. در مقابل، بانک انگلستان (BoE) و بانک مرکزی اروپا (ECB) با تاکید بر این که نرخ بهره برای مدت طولانی در بالا باقی خواهد ماند، فضایی برای تشدید بیشتر در روز پنجشنبه بوجود آوردند.

روز پنجشنبه شاهد کاهش قابل توجهی در دلار آمریکا بود که نشان دهنده واگرایی سیاست پولی در بین فدرال رزرو، BoE و ECB بود. اگرچه دلار آمریکا از افزایش غیرمنتظره داده‌های خرده‌فروشی ایالات متحده و کاهش مطالبات بی‌کاری تسکین موقتی پیدا کرد، اما این فرصت کوتاه مدت بود. دورنمای منفی فدرال رزرو باعث افزایش ریسک جهانی شد و بار دیگر بر دلار آمریکا فشار آورد و قیمت طلا را نزدیک به بالاترین حد هشت روزه 2048 دلار نگه داشت.

با نگاه به آینده، انتظار می رود انتشار داده های جهانی PMI باعث ایجاد فعالیت تجاری تازه شود. جریان‌های پایان هفته و برداشت سود احتمالاً ادامه خواهند داشت، به‌ویژه زمانی که هفته پرنوسان تحت سلطه اقدامات بانک مرکزی به پایان می‌رسد.

بررسی فنی اونس جهانی طلا

تجزیه و تحلیل نمودار روزانه قیمت طلا نشان می دهد که علیرغم تمدید بازگشت روز چهارشنبه به خارج از منطقه عرضه حیاتی 2040 تا 2050 دلار، این فلز گرانبها برای حفظ موقعیت بالاتر از 2050 دلار در بسته شدن روزانه پنجشنبه تقلای زیادی کرد.

شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) بالاتر از خط وسط باقی می ماند و نشان می دهد که حرکت صعودی همچنان برای قیمت طلا قابل دوام است، تا زمانی که با موفقیت از میانگین متحرک ساده کوتاه مدت 21 روزه (SMA) در سطح فعلی 2015 دلار دفاع کند.

نقض مداوم زیر این سطح، پتانسیل یک حرکت نزولی را نشان می دهد و آزمایش آستانه 2000 دلار را هدف قرار می دهد. نزولی بیشتر می تواند پشتیبانی 50 روزه SMA را با قیمت 1980 دلار به اجرا درآورد.

در مقابل، دستیابی به یک بسته روزانه بالاتر از منطقه 2040 تا 2050 دلار برای آغاز بهبود بیشتر قیمت طلا بسیار مهم تلقی می شود و به طور بالقوه آن را به سمت سطح قابل توجه روانی 2100 دلار سوق می دهد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس