روبل روسیه در برابر دلار نزدیک به 90 ثابت مانده است

روبل روسیه

روبل روسیه در برابر دلار در حدود 90 ثابت مانده است که به دلیل قیمت بالای نفت و یک دوره مالیاتی مطلوب در آینده است. این ثبات قیمت پیش از دو حراج اوراق قرضه OFZ توسط وزارت دارایی روسیه صورت می گیرد.

قیمت نفت

نفت WTI

نفت خام برنت، معیار جهانی برای صادرات اصلی روسیه، عاملی کلیدی بر عملکرد روبل بوده است. اگرچه در جلسه جاری با 0.1 درصد کاهش به 83.55 دلار در هر بشکه رسید، اما در جلسه قبل به قوی ترین نقطه خود در بیش از سه ماه گذشته رسیده بود. قیمت های بالاتر نفت به طور کلی به نفع درآمدهای صادراتی روسیه است و به نوبه خود از روبل حمایت می کند.

روند تضعیف روبل

دلار به روبل - USDRUB

روبل در سال جاری به دلیل کاهش صادرات و احیای واردات کاهش یافته است. با این حال، پس از یک شورش مسلحانه نافرجام توسط گروه مزدور واگنر در اواخر ژوئن، فشار بیشتری را تجربه کرد که منجر به پایین‌ترین سطح در بیش از 15 ماه گذشته شد.

افزایش نرخ بهره بانک مرکزی روسیه

بانک روسیه در هفته گذشته نرخ بهره را بیش از حد انتظار و 100 واحد افزایش داد و به 8.5 درصد رساند. در حالی که تاثیر فوری بر ارز محدود بود، انتظار می‌رود نرخ‌های بهره بالاتر سرمایه‌گذاری در دارایی‌های روسیه را جذاب‌تر کند و مقداری از روبل حمایت کند.

مالیات‌های موعد مقرر در 28 جولای، که در آن صادرکنندگان درآمدهای ارز خارجی را برای پرداخت بدهی‌های محلی تبدیل می‌کنند، می‌توانند روبل را تقویت کرده و فرصتی برای تقویت آن فراهم کنند.

عملکرد بازار سهام روسیه

شاخص های سهام روسیه پس از رسیدن به اوج های چند ماهه سقوط کردند. شاخص MOEX روسیه مبتنی بر روبل به قوی‌ترین نقطه خود از قبل از حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 رسید، اما در آن روز 0.2 درصد کاهش یافت و به 2970.1 واحد رسید. شاخص RTS بر اساس دلار با 0.1 درصد کاهش به 1037.6 واحد رسید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید