اخبار فارکس

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره بانکی را به 40% افزایش داد – واکنش لیر ترکیه به این خبر

لیر ترکیه TRY - lira

بانک مرکزی ترکیه در تلاش برای مبارزه با تورم دو رقمی که به شدت بر توانایی خانوارها برای خرید کالاهای ضروری از جمله مواد غذایی تأثیر گذاشته است، افزایش قابل توجه دیگر نرخ بهره را روز پنجشنبه اعمال کرد.

بانک مرکزی نرخ بهره خود را 5 واحد درصد افزایش داد و به 40 درصد رساند که ششمین افزایش قابل توجه متوالی نرخ بهره ترکیه را رقم زد. تمرکز اصلی این افزایش ها رسیدگی به تورم است که در ماه گذشته به رقم خیره کننده 61.36 درصد رسید.

رئیس جمهور رجب طیب اردوغان همواره از رویکرد غیرمتعارف کاهش نرخ بهره برای مبارزه با تورم حمایت می کرد. او در دور گذشته ریاست جهموری خود اقدامات قاطعی انجام داد، از جمله برکناری روسای بانک مرکزی که با استراتژی های کاهش نرخ او مخالف بودند. این رویکرد از خرد متعارف اقتصادی متفاوت است و بسیاری چالش‌های اقتصادی ترکیه از جمله بحران ارزی و افزایش هزینه‌های زندگی را به سیاست‌های غیرمتعارف اردوغان نسبت می‌دهند.

برخلاف موضع قبلی اردوغان، بانک‌های مرکزی در سراسر جهان به سرعت نرخ‌های بهره را برای رسیدگی به افزایش قیمت‌های مصرف‌کننده مرتبط با بهبودی همه‌گیری پس از کووید-۱۹ و درگیری در اوکراین افزایش دادند.

پس از انتخاب مجدد اردوغان در ماه مه، او تیم اقتصادی جدیدی را منصوب کرد که به سرعت سیاست کاهش نرخ بهره قبلی را تغییر داد. از چهره های قابل توجه این تیم می توان به مهمت سیمسک، بانکدار سابق مریل لینچ که نقش خود را به عنوان وزیر دارایی از سر گرفت، و حافظ گی ارکان، مدیر سابق بانک مستقر در ایالات متحده که در ژوئن سمت رئیس بانک مرکزی را بر عهده گرفت، اشاره کرد.

تحت رهبری ارکان، بانک مرکزی به طور قابل توجهی نرخ بهره اصلی خود را از 8.5 درصد به 40 درصد فعلی افزایش داده است که نشان دهنده تغییر قاطع در سیاست پولی برای رسیدگی به موضوع مبرم تورم در ترکیه است.

در واکنش فوری به این خبر، لیر ترکیه بصورت روزانه کمی قدرت گرفت و هر دلار به لیر ترکیه با 0.24% کاهش به 28.7600 رسید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس