اخبار فارکس

حفظیه غایه ارکان، اولین رئیس زن بانک مرکزی ترکیه کیست ؟

حفظیه غایه ارکان - رئیس بانک مرکزی ترکیه

حفظیه غایه ارکان به عنوان رئیس بانک مرکزی ترکیه منصوب شد و او اولین زنی است که این سمت را به دست آورده است. انتصاب او در زمان حساسی انجام می شود، زیرا این کشور به دنبال رسیدگی به چالش های اقتصادی خود است. حفظیه ارکان تجربه چشمگیری در دنیای سازمان ها، به ویژه در خدمات مالی، بانکداری و سرمایه گذاری داشته است.

ارکان در سال 1982 در استانبول به دنیا آمد و در دبیرستان استانبول، یکی از برترین مدارس دولتی ترکیه تحصیل کرد. او سپس تحصیلات خود را در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه بوغازیچی، یک موسسه معتبر در ترکیه، ادامه داد. ارکان تحصیلات خود را در ایالات متحده ادامه داد و در سال 2006 دکترای خود را در رشته تحقیقات عملیات و مهندسی مالی از دانشگاه پرینستون دریافت کرد. او همچنین برنامه های بازرگانی را در مدرسه بازرگانی هاروارد و دانشکده بازرگانی استنفورد به پایان رساند.

حفظیه غایه ارکان سفر کاری و حرفه ای خود را در گلدمن ساکس آغاز کرد و در آنجا به سمت مدیر عاملی رسید. در سال 2014، او به First Republic Bank ملحق شد و در نهایت در سال 2021 مدیرعامل شد. دستاوردهای او در بخش بانکی زمانی که او در لیست “40 فرد زیر 40 سال” توسط Crain New York Business و San Francisco Business Times قرار گرفت، شناخته شد.

ارکان به غیر از حرفه مالی و سازمانی خود، در تلاش های بشردوستانه نیز شرکت دارد. او یکی از حامیان ائتلاف ملی مدارس دخترانه است و اخیراً برنامه همیاران جمهوری اول حفظیه غایه ارکان را برای زنان و دختران جوان تأسیس کرده است. در سال 2022، ارکان مدیرعامل Greystone، یک شرکت مالی و سرمایه گذاری املاک و مستغلات مستقر در نیویورک شد.

انتصاب حفظیه غایه ارکان به عنوان رئیس بانک مرکزی ترکیه پس از انتصاب اخیر محمد شیمشک به عنوان وزیر خزانه داری و دارایی توسط رئیس جمهور اردوغان صورت می گیرد. شیمشک به دلیل حمایت از سیاست‌های اقتصادی ارتدوکس معروف است که نشان می‌دهد از رویکردهای غیرمتعارف قبلی اردوغان، مانند این باور که افزایش نرخ‌های بهره منجر به افزایش تورم می‌شود، فاصله می‌گیرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس