قیمت طلا با احیای دلار آمریکا در میان عدم اطمینان بازار و گمانه زنی های سیاست فدرال رزرو کاهش یافت

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا به کاهش اخیر خود ادامه می دهد و در اوایل روز سه شنبه به 1970 دلار سقوط کرد. این کاهش ناشی از بهبود تدریجی دلار ایالات متحده (USD) در بحبوحه تغییر منفی در جو بازار است. معامله گران مشتاقانه منتظر بیانیه های عمومی سیاست گذاران فدرال رزرو آمریکا (Fed) هستند که می تواند جهت جدیدی را برای معاملات اونس جهانی طلا فراهم کند.

توجه سرمایه گذاران اکنون بر آنچه مقامات فدرال رزرو برای تعیین جهت آینده قیمت طلا می گویند متمرکز شده است. احساس ریسک که در ابتدای هفته مشاهده شد به دلیل نگرانی ها در مورد رشد اقتصاد جهانی و عدم اطمینان پیرامون سیاست پولی فدرال رزرو از بین رفت. در نتیجه، تقاضا برای دلار امن آمریکا افزایش یافت. علاوه بر این، بازگشت مجدد بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، به دنبال اصلاح شدید هفته قبل، از بهبود ارزش دلار حمایت بیشتری کرد و باعث شد قیمت طلا در روز دوشنبه نزدیک به 15 دلار کاهش یابد.

در معاملات امروز، قیمت طلا نزدیک به پایین ترین حد چهار روز اخیر در حدود 1970 دلار است. با این حال، کاهش احتمالی بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده می تواند کاهش بیشتر قیمت طلا را محدود کند. فعالان بازار مشتاقانه منتظر بازگشت مقامات فدرال رزرو به صحنه عمومی هستند، به ویژه پس از اظهارات کمتر تندروانه هفته گذشته جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، که انتظارات از افزایش نرخ بهره در دسامبر را کاهش داد.

امروز، از کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو و جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک خواهیم شنید، و هر اشاره ای که آنها در مورد نرخ های بهره در آینده ارائه می دهند، به طور قابل توجهی بر ارزش دلار آمریکا و قیمت طلا تأثیر خواهد گذاشت. حرکات بازار اوراق قرضه نیز به دقت رصد خواهد شد.

اصلی‌ترین رویدادی که این هفته باید تماشا کرد، سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه است که اولین حضور عمومی او پس از نشست نوامبر فدرال رزرو است.

تحلیل تکنیکال XAUUSD

TJA711-XAU_USD-638349225180042902

از نظر تحلیل تکنیکال، قیمت طلا در روز دوشنبه از حمایت خط روند صعودی در 1978 دلار دفاع کرد، اما فروشندگان اکنون در حال آزمایش احتمال شکست از الگوی مثلث صعودی در نمودار روزانه هستند. اگر قیمت طلا بتواند به زیر خط روند صعودی حمایتی در 1981 دلار ببندد، نشان دهنده شکست نزولی از مثلث صعودی خواهد بود. حمایت فوری در پایین ترین سطح 1 نوامبر یعنی 1970 دلار قرار دارد و عدم موفقیت در بالاتر از این سطح می تواند میانگین متحرک ساده 21 روزه (SMA) را در 1966 دلار هدف قرار دهد. در راه رسیدن به سطح روانی 1950 دلار، پشتیبانی بیشتر را می توان با قیمت 1963 دلار یافت. شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) نشان می دهد که حرکت نزولی در قیمت طلا ممکن است کوتاه مدت باشد.

برای بازگشت احتمالی، خریداران طلا باید قیمت را به بالای مرز 1981 دلار برسانند و در صورت موفقیت، ممکن است قیمت 1993 دلاری روز دوشنبه را به چالش بکشند. برای شروع یک روند صعودی قابل توجه، عبور از آستانه 2000 دلار بسیار مهم است، که می تواند منجر به حرکت به سمت بالاترین قیمت چند ماهه 2009 دلار شود، جایی که مقاومت خط روند افقی در آن قرار دارد.


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید