قیمت طلا برای رسیدن به ۲۰۰۰ دلار باید سطح مقاومت کلیدی را شکست دهد

XAUUSD war Middle east (1)

اونس جهانی طلا افزایش یافته و به بالاترین سطح خود از ماه جولای یعنی نزدیک به 1980 دلار رسیده است. این حرکت صعودی ناشی از تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی بین غزه و اسرائیل است که بر افزایش مستمر بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا منجر شده است.

افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده عامل مهمی در تعیین قیمت طلا است. اظهارات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده، که پیشنهاد کرد افزایش بازدهی به دلیل حق بیمه های مدت دار است، تشدید شده است، و لزوماً نشان دهنده افزایش نرخ بهره بانک مرکزی یا تورم بالاتر نیست. سخت شدن شرایط مالی به دلیل افزایش بازده اوراق قرضه بلندمدت به دلار آمریکا و طلا کمک کرده است.

علیرغم گزارش قوی از مطالبات بیکاری ایالات متحده، دلار آمریکا نتوانست جایگاه خود را افزایش دهد. در همین حال، بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده به دنبال اظهارات پاول به افزایش خود ادامه داد و بازدهی 10 ساله برای مدت کوتاهی به 5 درصد رسید، سطحی که از سال 2007 مشاهده نشده بود.

با این حال، با تشدید تنش‌ها بین غزه و اسرائیل که منجر به کاهش ریسک‌پذیری بازارها شده است، دلار آمریکا دوباره قدرت گرفته. در خاورمیانه به نیروهای دفاعی اسرائیل اجازه داده شد تا در صورت لزوم وارد غزه شوند که احتمالاً منجر به تهاجم زمینی می شود. طلا به عنوان یک دارایی امن سنتی، در واکنش به این تحولات شاهد افزایش قابل توجهی در تقاضا بود و با افزایش بیش از 30 دلاری به نزدیک 1975 دلار رسید.

در حال حاضر، قیمت طلا همچنان قوی است و در حالی که نگرانی‌ها در مورد حمله احتمالی اسرائیل به غزه و احتمال گسترش تنش‌های ژئوپلیتیکی به سایر مناطق خاورمیانه ادامه دارد، بالاترین قیمت‌های چند ماهه را آزمایش می‌کند. گزارش هایی از حملات پهپادی و موشکی به پایگاه هوایی عین الاسد عراق که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، وجود دارد.

معامله گران طلا از نزدیک تحولات ژئوپلیتیکی در خاورمیانه را رصد خواهند کرد و فعالیت های معاملاتی پایان هفته نیز می تواند بر روند قیمت طلا تأثیر بگذارد. تقویم اقتصادی ایالات متحده در روز جمعه رویداد مهمی ندارد، اما سخنرانی های پاتریک هارکر و لورتا مستر مقامات فدرال رزرو برای هر گونه بینشی در مورد چشم انداز سیاست فدرال رزرو، به ویژه در شرایطی که بانک مرکزی از روز شنبه وارد دوره خاموشی می شود، مورد توجه قرار خواهد گرفت.

از دیدگاه تحلیل تکنیکال، طلا از میانگین متحرک روزانه کلیدی و بالاترین قیمت ماه جولای فراتر رفته است و چالش بعدی، سطح 1988 دلار (بالاترین قیمت 20 جولای) قبل از هدف قرار دادن بالقوه 2000 دلار است. شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) نشان می دهد که ممکن است قبل از محتمل شدن اصلاح، فضای بیشتری برای حرکت صعودی وجود داشته باشد.

TJA20-XAU_USD-638333695822458155

در صورت اصلاح از اوج های چند ماهه، سطوح پشتیبانی بالقوه شامل 1972 دلار (مقاومت قبلی که اکنون به عنوان حمایت عمل می کند، از اوج 31 جولای) و 1963 دلار (بالاترین قیمت چهارشنبه) است. اگر طلا کاهش بیشتری را تجربه کند، سطح روانی 1950 دلار می‌تواند یک حمایت کلیدی باشد و میانگین متحرک 200 روزه در 1930 دلار نیز سطح مهمی برای تماشا خواهد بود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید