تحلیل فاندامنتال

سقوط تاریخی ین ژاپن در مقابل دلار

سقوط تاریخی ین ژاپن

ین ژاپن برای مدت کوتاهی در روز چهارشنبه پس از ورود مجدد بانک مرکزی ژاپن به بازار برای دفاع از سیاست نرخ بهره فوق‌العاده پایین خود، به پایین‌ترین حد خود در دو دهه اخیر سقوط کرد و تضاد شدیدی با ایالات متحده ایجاد کرد، جایی که بازده اوراق قرضه به بالاترین حد خود رسید. این را میتوان سقوط تاریخی ین ژاپن تفسیر کرد.

بخوانید: چگونه بانک های مرکزی بر بازار فارکس تاثیر میگذارند

سقوط تاریخی ین ژاپن

اما واحد پول ژاپن در معاملات لندن با افزایش احساسات در مورد مداخله کلامی و گمانه زنی های فزاینده در مورد نشست قریب الوقوع دوجانبه بین وزیر خزانه داری ایالات متحده و همتای ژاپنی اش که معامله گران را بر آن داشت تا برخی از شرط بندی های کوتاه را کاهش دهند، جهش کرد.

با این حال، موقعیت در مشتقات (JPY1MRR) و معاملات آتی ارز (JPYNETUSD) نشان می دهد که ضعف ین فضای بیشتری برای ادامه دارد.

BOJ مجدداً پیشنهاد خرید مقادیر نامحدود اوراق قرضه دولتی ژاپن را به افزایش بازدهی 10 ساله (Japanese 10-year yields) کمک کند.

در مقابل، بازدهی خزانه داری امریکا به بالاترین حد در سه سال اخیر رسید در حالی که بازده اوراق قرضه تعدیل شده و بر اساس تورم برای اولین بار از مارس 2020 به محدوده مثبت رسید زیرا اظهارات hawkish سیاست گذاران انتظارات افزایش نرخ بهره ایالات متحده را تقویت کرد.

دلار آمریکا برای اولین بار از آوریل 2002 در معاملات آسیایی به 129.43 ین (JPY=EBS) رسید. سپس کاهش یافت و تا آخرین معامله 0.9 درصد کاهش یافته و به 127.82 رسید.

Vasileios Gkionakis، رئیس EMEA استراتژی FX G10 در Citibank، گفت: «130 یک سطح روانی است؛ اگر آن را بشکنیم (احتمالا)، آنگاه این روندUSDJPY را حتی بالاتر نیز خواهد برد.

این نتیجه واگرایی سیاست پولی بانک ژاپن و فدرال رزرو در حالت انقباض است.

افزایش ارزش دلار در برابر ین زمانی رخ داد که بازدهی خزانه داری ایالات متحده افزایش یافت و بازدهی 10 ساله (US10YT=RR) برای اولین بار از دسامبر 2018 در معاملات توکیو به 2.981% رسید. بازدهی 10 ساله ایالات متحده تعدیل شده بر اساس تورم به صفر درصد رسید.

استراتژیست های Commerzbank می گویند: “ین بازنده عادی سازی سیاست پولی است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس