چگونه محبوب شویم ؟ این 10 کار را انجام ندهید

چگونه محبوب شویم ؟ این 10 کار را انجام ندهید

خیلی از مردم تسلیم این باور اشتباه می شوند که، دوست داشتنی و محبوب بودن ذاتی است، و از صفاتی به شمار می آید که نمی توان آنها را آموخت و صرفاً متعلق به یک عده محدود افراد خوش شانس است؛ یعنی همان کسانی که ظاهر خوبی دارند، به شدت اجتماعی و فوق العاده بااستعداد هستند. خیلی ساده می توان تسلیم این باورها و تصورات نادرست شد. امّا واقعیت این است که، داشتن شخصیتی دوست داشتنی کاملاً تحت کنترل است و به هوش عاطفی (EQ) بر می گردد.

مرتبط: آیا هوشِ احساسی بالایی دارید؟ در اینجا میتوانید مطمئن شوید.
در یک کار مطالعاتی در دانشگاه UCLA، سوژه های مورد مطالعه، براساس درک و دریافتی که از اهمیت دوست داشتنی بودن داشتند، به بیش از 500 توصیف مختلف رتبه بندی شدند. توصیفی که بالاترین رتبه را دارد، کسی است که هیچ کاری برای اجتماعی شدن، هوشمند شدن یا جذاب بودن انجام نمی دهد (شخصیت دورنی). در مقابل، توصیف های دیگری از قبیل بی ریایی، صمیمیت، شفافیت و درک کنندگی (منظور درک شخص دیگر است) در صدر قرار دارند.

این صفات و ویژگی های و دیگر صفات مشابه با آنها، افرادی را توصیف می کنند که در مسائل اجتماعی هوش عاطفی و مهارت بالایی دارند. داده های تحقیق و مطالعه TalentSmart بر روی بیش از یک میلیون نفر نشان می دهد، افرادی که این مهارت ها را دارند تنها خیلی محبوب نیستند؛ آنها کارهایی میتوانند انجام  دهند که خیلی از افراد دیگر نمی توانند.

دوست داشتنی و محبوب بودن، به حدی قدرتمند است که کاملاً می تواند عملکرد شما را تغییر دهد. مطالعه انجام گرفته در دانشگاه ماساچوست نشان می دهد، اگر شخص حسابرس یا ممیزی محبوب و دوست داشتنی باشد، در این صورت تمایل مدیران این است که استدلال های وی را حتی بدون داشتن مدرک و شاهد، بپذیرند، Jack Zenger دریافته است که از هر 2000 نفر، تنها یک رهبر غیرمحبوب وجود دارد که اثربخش می باشد.

ما برای اینکه بفهمیم چرا مردم در مواجهه با یک شخصیت دوست داشتنی عقب می نشینند، و رفتارهای کلیدی آنها را کشف کنم، کمی تحقیق کردیم. مطمئنا با خواندن آنها تعجب نخواهید کرد.

1. خودنماییِ متواضعانه

همه ما کسانی را می شناسیم که راجع به خودشان خودستایی و رجزخوانی می کنند، و اما در عین حال به خود ضاهری متواضعانه میگیرند، به عبارتی با ماسک تواضع از خودشان تعریف می کنند. برای مثال، دختری که به شوخی به خودش را مسخره میکند که خرخون ولی در واقع می خواهد که تمام توجهات را به این حقیقت جلب کند که وی باهوش است، یا پسری که به شوخی خودش را مسخره میکند که همیشه رژیم های سخت و شدید دارد، اما در واقع می خواهد شما بدانید که او چقدر سالم و خوش اندام است. خیلی از مردم فکر می کنند اگر ماسک تواضع و بی میلی بزنند، در واقع خودستایی خود را پوشانده اند؛ در صورتی که همه می توانند از این رفتار حقیقت را دریابند. این مدل خودستایی و رجزخوانی خیلی اذیت کننده است، چرا که نه تنها خودستایی است، بلکه تلاشی برای فریب دادن دیگران نیز میباشد.

2. زیادی جدی بودن

مردم جذب کسانی می شوند که احساساتی و عاطفی تر هستند. به عبارتی، برای افراد احساساتی خیلی ساده است که از حالات خیلی جدی یا بی علاقه بودن عبور کنند، چرا که تمایل آنها این است که جذب کارشان شده و در آن فرو روند. افراد دوست داشتنی میتوانند با سرگرم کننده تصور کردنِ کارشان، توازنی در علاقۀ شان نسبت به آن بوجود آورند. آنها هنگام کار، کاملاً جدی هستند، در عین حال که رفتاری دوستانه دارند. آنها همه چیز را به درستی انجام می دهند و می توانند به لحاظ اجتماعی مؤثر جلوه کنند. آنها بر روی لحظات اجتماعی با ارزش، سرمایه گذاری می کنند. برای داشتن تعاملات با معنا با همکارانشان تمرکز می کنند، آنچه که همکار یا فرد دیگری در روز قبل یا حتی هفته قبل به آنها گفته باشد را به یاد می آورند، و این نشان می دهد که مردم و همکاران نیز درست به اندازه کار، برای آنها اهمیت دارند.

3. به اندازه کافی سوال نپرسیدن

بزرگترین اشتباهی که مردم در گفتگوها و مکالمات خود انجام می دهند این است که صرفاً بر روی آنچه می خواهند به دنبال گفته فرد مقابل بگویند، تمرکز می کنند، یا اینکه فقط به این توجه می کنند که آنچه فرد مقابل می گوید چه تأثیری بر روی آنها دارد، بنابراین نمی توانند بخشی از گفته های فرد مقابل را بشنوند. در این صورت کلمات بلند و واضح شنیده میشوند، امّا معنا ندارند. یک راه ساده برای دوری از این مشکل، پرسیدن سوالات زیاد است. مردم دوست دارند بدانند که شما به آنها گوش می دهید، و چیزی به سادگی یک پرسش شفاف کننده، می تواند به آنها نشان دهد که نه تنها گوش می دهید، بلکه به آنچه که می گویند نیز توجه دارید. حتماً تعجب می کنید اگر بدانید تنها با پرسیدن سئوال، چقدر می توانید احترام دیگران را بدست آورید.

4. گول زدن های عاطفی

در مسائل اجتماعی ما به نمونه های زیادی برمیخوریم که مردم چیزی را پاره میکنند، فریاد میزنند، گریه میکنند و یا دیگر علائم مشهود یک دزدی یا فریب عاطفی را از خود بروز میدهند. یک دزدی یا فریب عاطفی، نشان دهنده هوش عاطفی پایین است. زمانی که سطح ناپایداری از خود نشان دهید، مردم از خودشان می پرسند که آیا شما قابل اعتماد هستید یا خیر، و یا اینکه آیا می توانید با آنها کار کنید و یا خیر.

زمانی که در موقعیتی منفجر شوید و تمام عصبانیت خود را بر سر یک نفر خالی کند، بدون توجه به اینکه آن فرد چقدر شایسته آن رفتار باشد، مقدار زیادی توجه منفی به خودتان جلب می کنید. در این صورت به شما برچسب ناپایدار، تهدید آمیز و دست نیافتنی می زنند. کنترل عواطف و احساسات، شما را سرجای خود نگه می دارد. زمانی که بتوانید عواطف خود را در مورد کسانی که رفتار یا گفتار نادرستی دارند، حفظ کنید؛ در این صورت نگاه های منفی را از خود دور خواهید کرد.

5. گوشی خود را ناگهان در می آورید

هیچ چیز بدتر از این نیست که در حین گفتگو، صحبت شخص مقابل را قطع کرده و یا پیامک دهید، و یا حتی یک نگاه اجمالی به گوشی خود بیندازید. زمانی که وارد یک گفتگو می شوید، تمام انرژی خود را صرف گفتگو کنید. در این صورت می فهمید که اگر خود را غرق این مکالمات کنید، چقدر لذت بخش تر و موثرتر خواهد بود.

6. استفاده از اسامی معروف

خیلی خوب است که نام افراد معروف و مهم را بدانید، امّا اگر در هر مکالمه بخواهید از این دانسته های خود به عنوان فرصتی برای ابراز استفاده کنید، خیلی پرمدعا و احمقانه است.

درست به مانند حالت خودخواهی و رجز خوانی متواضعانه، اینجا نیز مردم به حقیقت پی می برند. این کار به جای اینکه شما را خیلی علاقه مند نشان دهد، کاری می کند که مردم فکر کنند شما نامطمئن هستید و یا راجع به این که آنها شما را دوست خواهند داشت یا نه نگران می باشید. همچنین ارزش پیشنهادتان را نیز کم می کند. زمانی که هرچیزی که می دانید را به هر کسی که می شناسید مرتبط می کنید (به جای آنچه فکر می کنید)، مکالمات و گفتگوها رنگ خود را از دست می دهند.

مردم از کسانی که برای جلب توجه مستاصل و ناامید هستند، متنفرند. برای اینکه بتوانید مردم را به سمت خود جلب کنید، کافی است به سادگی دوستانه و با ملاحظه رفتار کنید. وقتی به حالت دوستانه، مطمئن و مختصر صحبت می کنید، مردم بیشتر متوجه شما می شوند و متقاعدتر می گردند، تا زمانی که صرفاً تلاش کنید خود را مهم جلوه دهید. در این حالت مردم به سرعت به طرز برخورد شما توجه میکنند نه به آن افرادی که شما میشناسید.

 

7. سخن چینی یا شایعه سازی

مردم زمانی که سخن چینی می کنند، وحشتناک به نظر میرسند. کم لطفی کردن در صحبت راجع به بدشانسی ها یا اشتباهات دیگران، می تواند باعث آسیب رسیدن به احساساتشان شود، البته اگر این سخن ها به گونه ای بتوانند راه خودشان را به آنها پیدا کنند؛ امّا به هر حال سخن چینی و شایعه سازی سبب می شود تا همیشه در نگاه دیگران منفی و کینه توز جلوه کنید.

 

8. داشتن یک ذهن بسته

اگر می خواهید دوست داشتنی باشید، باید ذهن بازی داشته باشید، این سبب می شود برای دیگران دست یافتنی و جذاب باشید. هیچ کس نمی خواهد با کسی صحبت کند که یک ایده و نظر را از پیش در ذهن خود شکل داده و علاقه ای به شنیدن دیگران ندارد. داشتن یک ذهن باز در محل کار نیز حیاتی است، چرا که در محل کار قابلیت دسترسی می تواند به معنی رسیدن به ایده های جدید و کمک های بیشتر باشد. برای حذف قضاوت ها و تصورات از پیش پنداشته، باید بتوانید از چشم مردمان دیگر، به جهان نگاه کنید. برای این کار لازم نیست حتماً باورهای آنها را باور کنید یا از رفتار آنها چشم پوشی کنید؛ کافی است به سادگی از پیش داوری های خود عبور کرده و آنچه درست است را درک کنید.

مرتبط: بهترین روش برای افزایش کارایی ذهن – چگونه بر ذهن مسلط شویم؟

9. خیلی زود و خیلی زیاد به اشتراک می گذارید

اگرچه آشنا شدن با مردم به این نیاز دارد که کمی اطلاعات به اشتراک بگذارید، امّا این را بدانید که اطلاعات زیادی دادن به دیگران، و اشتراک بیش از حد می تواند اشتباه باشد. مراقب باشید که خیلی سریع پیش دیگران اعتراف نکنید و از مشکلات شخصی خود برای آنها نگویید. افراد محبوب به دیگران اجازه می دهند تا در زمان درست، آنها را راهنمایی کنند. اگر اطلاعات خود را بیش از حد با دیگران به اشتراک بگذارید، فردی وسواسی، بی عاطفه و غیرحساس شناخته می شوید. به این صورت به مسئله نگاه کنید که: اگر بدون اینکه دیگران را بشناسید، اصول و مبانی زندگی خود را به آنها بگویید، درست به مانند این است که آنها را چیزی جز یک شنونده برای مشکلاتتان نمی بینید.

10. بر روی شبکه های اجتماعی، خیلی زیاد به اشتراک می گذارید

مطالعات نشان می دهد، کسانی که بیش از حد مطلب بر روی شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، این کار را به این دلیل انجام می دهند که طالب پذیرش هستند، امّا مرکز تحقیقات Pew نشان داده است که این اشتراک بیش از حد، به عکس، آنها را نزد دیگران منفور می سازد. اشتراک مطلب بر روی رسانه های اجتماعی می تواند یک حالت مهم از ابراز باشد، امّا لازم است که متفکرانه و با خودکنترلی انجام گیرد. اینکه به هر کس اجازه دهید تا بداند شما برای صبحانه، نهار یا شام چه می خورید، و یا چه مدت در روز با سگ خود به پیاده روی می روید، برای داشتن شخصیتی محبوب و دوست داشتنی، به جای اینکه خوب باشد، می تواند خیلی آسیب دهنده تر و زیانبار باشد.

در یک نگاه

زمانی که بدانید دیگران چه برداشتی از رفتار و فعالیت های شما می کنند، راه رسیدن به شخصیتی محبوب و دوست داشتنی را هموار کرده اید.


چگونه محبوب شویم ؟ این 10 کار را انجام ندهید


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید