5 نشانه از هوش و IQ بالا در شما

5 نشانه از هوش و IQ بالا در شما (1)

هوش یا IQ میزان اطلاعات شما نیست بلکه سرعتی است که شما اطلاعات جدید را به دست می آورید. مطالعات نشان میدهد که ضریب هوشی در سال های اولیه زندگی شکل می گیرد و شما باید با هر آنچه که در آن زمان به دست آورده اید بقیه عمر خود را بگذرانید. ضریب هوشی نه تنها، تنها چیزی که موفقیت را تعیین میکند نیست بلکه تحقیقات نشان میدهد که مهم ترین عامل هم نیست. با اینوجود ضریب هوشی بالا بد نیست و من فکر نمی کنم کسی وجود داشته باشد که خواهان آن نباشد.
آلبرت انیشتین میگوید: “تفاوت بین حماقت و نبوغ این است که نبوغ محدود است”. ما در طول زندگی هیچگاه متوجه اینکه چه مقدار باهوش هستیم نمیشویم. اندازه گیری ضریب هوشی کار دشواری است و اگر شما هزاران دلار را خرج متخصصان ماهر کنید باز هم متوجه مقدار دقیق ضریب هوشی خود نمی شوید.

تحقیقات جدید سرنخ های جالبی در ارتباط با تجربیات سال های ابتدایی زندگی در مورد ضریب هوشی بالا ارائه می دهد. اگر یکی از این موارد را داشتید ممکن است شما ضریب هوشی یا IQ بالاتری نسبت به میانگین داشته باشید.

5 نشانه از هوش و IQ بالا در شما

1- شما دلواپس هستید

سخت است که دلواپسی را به عنوان یک خصوصیت خوب تصور کنیم، امّا شواهدی نشان میدهد که دلواپسی آنقدر هم بد نیست. روانپزشک Jermy Coplam‌ مطالعه ای روی بیماران با اختلالات دلواپسی انجام داد و متوجه شد بیماران با علائم شدیدتر ضریب هوشی بالاتری نسبت به بیماران با علائم ضعیف تر دارند. مطالعات دیگر نشان میدهد افرادی که دلواپسی زیادی دارند از هوش بالای کلامی برخوردارند. و همچنین آزمایش های پیچیده دیگری در مرکز علمی Herziliya در اسرائیل انجام شده است. محققان از شرکت کنندگان خواستند که یک اثر هنری بوسیله نرم افزار ارائه دهند و پس از آن یک ویروس کامپیوتری جعلی جایگزین آن کردند به طوری که نتیجه آن مانند چیزی که شرکت کنندگان انجام داده اند باشد. بعد از آن شرکت کنندگان را در شرایط اضطراری قرار دادند که پشتیبانی فنی کمک بگیرند به این دلیل که موانع سر راه خود را بردارند. آنها فهمیدند که شرکت کنندگان دلواپس تر تمرکز بیش تری داشتند و در اجرای وظایف خود موثر تر عمل کردند. پس دفعه بعد اگر کسی به شما گفت که زیادی نگران هستید، به او بگویید این نگرانی از هوش سرشار شماست.

2- شما زودتر از بقیه شروع به خواندن کردید

مطاللعات انگلیسی 200 جفت از دوقلوهای همسان که ژن های مشابه داشتند نشان میدهد بچه هایی که خواندن را زودتر شروع میکنند ضریب هوشی بالاتری نسبت به خواهر و یا برادر خود (هم کلامی و هم غیر کلامی) دارند.
اگر بخواهیم راحت تر بیان کنیم بچه هایی که هوش بالاتری دارند زودتر شروع به خواندن میکنند. تحقیقات نشان داده که هر چه انسان زودتر شروع به خواندن کند بیشتر پیشرفت میکند و باهوش تر است. بنابراین اگر شما زودتر از بقیه شروع به خواندن کرده اید به این دلیل است که شما باهوش هستید.

3- شما چپ دست هستید

به نظر میرسد معلم هایی که چپ دستان را مجبور میکنند که با دست راست خود بنویسند ممکن است مانع از پیشرفت آنها بشوند. در حالی که هنوز یک ربط غیر قابل توضیح بین چپ دست بودن و جنایت کار بودن وجود دارد و چپ دست بودن مزایای عقلانی نیز دارد. یک مطالعه بزرگ نشان میدهد که چپ دستی در مردان با تفکر واگرا همراه است. این توانایی منحصر به فرد که انسان با آن قادر است دو جسم نامربوط را به گونه ایی مؤثر با یکدیگر ترکیب کند و این نشانه ای از هوش است.

4- شما در کودکی درس های موسیقی را خوب یاد میگرفتید

تعداد زیادی مطالعه نشان می دهد که تمرینات موسیقی در هوش کلامی و عملکرد اجرایی (مهارتی که در مواقع بحرانی باعث تمرکز و کنترل شخصی میشود) را بهتر میکند.

در مطالعه انجام شده توسط روانپزشک Sylvain Moreno 48 کودک بین سن های 4 تا 6 سال در برنامه آموزشی کامپیوتری که توسط معلم شان هدایت میشد، شرکت کردند. برای یک ساعت در روز، 5 روز در هفته و برای 4 هفته نصف دانش آموزان برنامه هنرهای تجسمی را تکمیل کردند. در آخر آزمایش 90% کودکانی که تمرینات موسیقی را فرا گرفته بودند در ضریب هوشی کلامی آنها پیشرفت ایجاد شده بود. بنابراین نشانه خوبی است اگر شما در زمان کودکی درس های موسیقی گرفته اید.

5- شوخ طبع هستید

دلقکِ کلاس ! تحقیقات رابطه عمیقی بین شوخ طبع بودن و داشتن نمره بالا در هوش کلامی و استدلال انتزاعی نشان میدهد. به نظر میرسد که شوخ طبع بودن حاصل هوش بالا است. حالا شما فقط به یک جوک برای باهوش بودن نیاز دارید.

مرتبط: ۱۰ اشتباهی که افراد باهوش هرگز آن را دوبار تکرار نمیکنند

نتیجه نهایی:

این لیست کامل نیست، بنابراین اگر شما شامل هیچکدام از بخش های قبلی نبودید نشان نمی دهد که ضربیب هوشی پایینی دارید. امّا اگه تعداد زیادی از خصوصیات بالا را داشتید شما از حد متوسط باهوش ترید.


5 نشانه از هوش و IQ بالا در شما


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید