لیبرا چیست ؟ هر آنچه باید درباره ارز دیجیتال فیسبوک بدانید

لیبرا چیست ؟ هر آنچه باید درباره ارز دیجیتال فیسبوک بدانید

اخیرا فیسبوک یک ارز دیجیتال به نام لیبرا معرفی کرده است که از سال 2020 شروع به فعالیت خواهد کرد و از طریق آن میلیون ها و شاید میلیاردها عضو فعال فیسبوک در سرتاسر دنیا می توانند تراکنشات مالی آنلاین انجام دهند.

این تکنولوژی جدید باعث تهدید بانکدارها شده است و متخصصان، دولت ها و سازمانی های دولتی و مالی همگی در حال بررسی موشکافانه آن هستند. به همین دلیل Facebook با معرفی ارز دیجیتال Libra ، تحت فشار زیادی از طرف قانون گذاران و دیگر بازیگران قرار گرفته است.

اما اگر موارد قانونگذاری را کنار بگذاریم – این سئوال پیش خواهد آمد که چه زمانی می توان با لیبرا یا ارز دیجیتال فیسبوک در سوپر مارکت خرید کرد ؟ این چیزی است که شاید برای برخی جالب تر باشد.

لیبرا چیست ؟

فیسبوک اعلام کرده است که لیبرا یک زیرساخت مالی و یک ارز بین المللی است. به بیان دیگر ارز دیجیتال فیسبوک نوعی دارایی دیجیتالی است که توسط کمپانی فیسبوک در بستر بلاک چین ساخته شده است و در آن از تکنولوژی رمزنگاری بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال استفاده شده است.

چرا به این ارز دیجیتال لیبرا می گویند ؟

لیبرا از یک کلمه رومی باستان که به واحد اندازه گیری وزن است گرفته شده است. برای مثال خوب است که بدانید سمبول واحد پول پوند یعنی £ در واقع نوعی بامزه از L در کلمه Libra است. همچنین مخفف 1b برای یک پوند از لیبرا گرفته شده است.

چرا فیسبوک ارز دیجیتال ارائه داده است، و آیا آنها مجاز به این کار هستند ؟

فیسبوک ادعا کرده است که می خواهد به تعداد 1.7 میلیارد کاربر در دنیا دست پیدا کند و با این حجم کاربر چرا نوع تراکنشات مالی جدیدی برای آنها معرفی نکند ؟

قطعا ارز دیجیتال لیبرا با محدودیت های قانونگذاری مواجه خواهد شد، بخصوص وقتیکه خیلی از دولت ها بر علیه فیسبوک بلند شده اند. اما هم اکنون قانون جدیدی قبل از شروع به کار لیبرا در سر راه آن گذاشته نشده است. البته تعدادی از نمایندگان مجلس در امریکا در نامه ای از مارک زاکربرگ درخواست کرده اند که در مورد لیبرا شفاف سازی انجام دهد.

مرتبط : چرا دیگر نمی شود بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه را نادیده گرفت

چه کسی متولی و مسئول لیبرا است ؟

این ارز دیجیتال توسط شرکتی با نام Libra Association  که در کشور سوئیس تاسیس شده است اداره می شود. این ارز به این منظور که کمتر تحت تاثیر نوسانات دیگر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم قرار گیرد، مانند دلار و یورو از قابلیت StableCoin بهره میبرد.

آنگونه که فیسبوک اعلام کرده است این شرکت به صورت مستقل و بدون وابستگی به شرکت اصلی یعنی فیسبوک فعالیت می کند. “لیبرا اسوسیشن” عملیات تایید تراکنشات بر پایه بلاک چین و مدیریت منافع ناشی از لیبرا برای اختصاص آنها به مشکلات اجتماعی را انجام میدهد.

همکاران فیسبوک در لیبرا
همکاران فیسبوک در لیبرا

در مجموعه این شرکت گروهی به نام Libra Association Council وجود خواهد داشت که از نماینده گان انجمن های مختلف که به منظور رای دادن در مورد تصمیمات اجرایی و قانونگذاری گرد هم آمده اند، تشکیل می شود. شرکت هایی که حداقل 10 میلیون دلار در این طرح سرمایه گذاری کرده اند اعضای لیبرا اسوسیشن خواهند بود که برخی از آنها عبارتند از PayPal, Ebay, Spotify, Uber و Lyft و در کنار آنها کمپانی های مالی عظیمی مانند Visa و MasterCard نیز قرار گرفته اند.

چگونه ارز دیجیتال لیبرا به دست بیاوریم ؟

فیسبوک هنوز وارد جزئیات اینکه چگونه می توان به این ارز دیجیتال دسترسی پیدا کرد نشده است، اما شواهد حاکی از یک رویکرد ترکیبی می کند. وجود کمپانی های مالی سنتی مانند Visa و MasterCard در لیست بنیانگذاران لیبرا این احتمال را می دهد که افراد می توانند به راحتی این ارز را به روش های سنتی خریداری کنند.

اما احتمالا فیسبوک همچنین چرخه رمزارز متداول را نیز راه اندازی می کند تا افرادی که به حساب های ویزا و مسترکارت دسترسی ندارند نیز بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

فیسبوک هم اکنون به کارمندان خود این پیشنهاد را داده است که می توانند دست مزدهای ماهیانه خود را در صورت تمایل به صورت ارز دیجیتال لیبرا دریافت کنند. این احتمال وجود دارد که دیگر شرکای فیسبوک نیز چنین امکانی را برای کارمندان خود در آینده قرار دهند.

مرتبط : سرمایه گذاری در بیت کوین – آیا بیت کوین بهترین سرمایه گذاری سال ۹۷ است ؟

چگونه می توان از آن استفاده کرد ؟

وقتیکه این ارز رمزپایه شروع به فعالیت کند، افراد می توانند اپلیکیشن Calibra که کیف پول الکترونیکی لیبرا است را برروی تلفن های همراه خود دانلود کنند و با این کار می توانند این ارز دیجیتال را جابجا نمایند. همچنین این اپلیکیشن برروی فیسبوک مسنجر، واتس اپ و همچنین به صورت یک اپلیکیشن مستقل وجود خواهد داشت.

هنوز مشخص نیست که در کدام کشور یا کشورها لیبرا ابتدا راه اندازی می شود ولی فیسبوک اعلام کرده است که تقریبا تمام افراد دنیا که به تلفن هوشمند دسترسی دارند می توانند از این پول دیجیتالی استفاده نمایند.

چه چیزهایی میتوانید با آن بخرید ؟

فیسبوک کیف پول الکترونیکی Calibra را راه اندازی خواهد کرد و افراد می توانند با استفاده از آن تراکنشات مالی خود را انجام دهند.

جدا از آن فیسبوک می خواهد که استفاده از لیبرا را برای تراکنشات روزمره شرکت های دیگر آسان سازد. برای مثال وجود شرکت هایی مانند تاکسی اینترنتی اوبر و یا Lyft در زنجیره سرمایه گذاری این طرح، نشان از این دارید که کاربران آنها می توانند با لیبرا پرداخت های خود را انجام دهند.

مرتبط : خرید بیت کوین – قدم به قدم آموزش خرید بیت کوین

آیا لیبرا امن است ؟

قطعا یک سری از نگرانی ها در مورد حریم خصوصی ارز دیجیتال فیسبوک یعنی لیبرا وجود دارد. کمپانی اعلام کرده است که از فن آوری های جدید برای جلوگیری از سواستفاده و پول شویی استفاده خواهد کرد. آنها اعلام کرده اند که ما از قوانین مشابهی که بانک ها و موسسات مالی سنتی برای جلوگیری از پوی شویی و تبهکاری استفاده می کنند، استفاده خواهیم کرد.

لیبرا همچنین دارای یک سیستم پشتیبانی زنده خواهد بود که به کاربران اجازه خواهد داد در صورت مورد سواستفاده قرار گرفتن گزارش خود را به سرعت به کمپانی برای برگشت پول ارائه دهد.

فن آوری بلاک چین لیبرا به صورت لایه باز می باشد و این موضوع به برنامه نویسان و ارتقا دهندگان اپلیکیشن ها این اجاره را خواهد داد تا آن را بررسی کنند و ایرادات امنیتی آن را گزارش کنند.

چگونه لیبرا برای فیسبوک درآمدزایی خواهد داشت ؟

لیبرا از تمام تراکنشات انجام شده در بلاک چین مقدار ناچیزی کارمزد دریافت خواهد کرد. خیلی از این کارمزدها به حساب فیسبوک خواهد رفت.

آیا فیسبوک می خواهد اطلاعات جمع آوری شده را به شرکت های تبلیغاتی بفروشد ؟

فیسبوک ادعا کرده است که اطلاعات مالی و تراکنشات را از پروفایل کاربران جدا نگاه خواهد داشت. کمپانی گفته است که خاصیت اصلی بلاک چین غیر متمرکز بودن آن است و مانند تمام شبکه های ارز دیجیتال دیگر، این امکان برای کاربران وجود خواهد داشت که چند حساب با هویت های غیر واقعی داشته باشند.

فیسبوک اعلام کرده است که : اطلاعات حساب مشتریان و کاربران Calibra و اطلاعات مالی آنها در هیچکدام از هدف گذاری های تبلیغاتی و درآمدزایی فیسبوک مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

آیا لیبرا رقیب بیت کوین خواهد شد ؟

بیان این موضوع که لیبرا با بیت کوین و یا دیگر ارزهای دیجیتال رقابت کند به طور قطعی قابل پیش بینی نیست. اما راه اندازی این ارز دیجیتال احتمالا کمک زیادی به دیگر ارزهای دیجیتالی به خصوص بیت کوین برای افزایش اعتبار خواهد کرد. قطعا لیبرا به همه گیر شدن ارزهای دیجیتال کمک خواهد کرد و بازیگران اصلی این عرصه یعنی بیت کوین، لیت کوین، اتریوم و … احتمالا در آینده تحت تاثیر ارز دیجیتال فیسبوک قرار خواهند گرفت.

مرتبط : راهنمای جامع سرمایه گذاری در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی

مرتبط : آموزش ساخت کیف پول بیت کوین و کیف پول اتریوم در سایت بلاک چین

برگرفته از : Guardian


لیبرا چیست ؟ هر آنچه باید درباره ارز دیجیتال فیسبوک بدانید


تجارت آفرین فارکس

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید