آموزشی

شاخص نرخ بیکاری چیست ؟ تاثیر گزارش نرخ بیکاری بر معاملات فارکس

شاخص نرخ بیکاری چیست ؟

شاخص نرخ بیکاری

شاخص نرخ بیکاری معیاری است از درصد افرادی که مشغول به کار نیستند و فعالانه به دنبال شغل و کار می‌گردند. این شاخص در بازار فارکس و دیگر بازارهای مالی برای سنجش و ارزیابی سلامت یک اقتصاد استفاده می‌شود. نرخ بیکاری معمولاً با تقسیم تعداد افراد بیکار بر تعداد کل افراد در نیروی کار و سپس ضرب در 100 برای بیان آن به عنوان درصد محاسبه می شود.

شاخص نرخ بیکاری آمریکا از مهمترین گزارش‌های تقویم اقتصادی فارکس بشمار می‌ود که تاثیر زیادی در میزان نوسانات بازار دارد. این گزارش در آمریکا بصورت ماهانه و توسط اداره آمار کار (BLS)، که بخشی از وزارت کار ایالات متحده است، منتشر می شود.

این گزارش به طور رسمی به عنوان “خلاصه وضعیت اشتغال” یا “گزارش مشاغل” شناخته می شود. گزارش شاخص نرخ بیکاری آمریکا که به آن Unemployment Rate گفته می‌شود، اطلاعات دقیقی را در مورد وضعیت فعلی بازار کار ارائه می دهد و توسط سیاست گذاران، اقتصاددانان و معامله‌گران فارکس از نزدیک نظارت می شود.

مولفه‌های خلاصه وضعیت اشتغال

شاخص نرخ بیکاری

همانطور که اشاره شد، شاخص نرخ بیکاری در غالب یک گزارش جامع‌تری به نام “خلاصه وضعیت اشتغال” که در زبان انگلیسی به آن Employment Situation Summary گفته می‌شود، منتشر می‌شود. این گزارش به غیر از نرخ بیکاری شاخص‌های دیگری را نیز در دل خود جای دارد که هر کدام از اهمیت خاصی بر خوردار هستند. برخی از این مولفه‌ها عبارتند از:

نرخ بیکاری

شاخص مهمی که اکثر افراد روی آن تمرکز می کنند نرخ بیکاری است. این شاخص نشان دهنده درصدی از نیروی کار است که بیکار هستند و فعالانه به دنبال کار هستند.

شاخص نرخ بیکاری که موضوع بحث ما نیز در این پست است درجه اهمیت زیاد را در تقویم اقتصادی فارکس دارد.

حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP)

این گزارش، میزان تغییر خالص اشتغال در بخش غیرکشاورزی (شامل اشتغال خصوصی و دولتی) را طی ماه قبل نشان می‌دهد. حقوق و دستمزد غیرکشاورزی یا گزارش Non farm Payroll نیز یک شاخص کلیدی سلامت و رشد اقتصادی است که تاثیر آن بر بازار فارکس زیاد همانند شاخص نرخ بیکاری زیاد است.

نرخ مشارکت نیروی کار

این نرخ نسبت جمعیت در سن کار (16 سال و بالاتر) را که شاغل هستند یا فعالانه به دنبال کار هستند اندازه گیری می کند. نرخ مشارکت نیروی کار اطلاعاتی در مورد نسبت افرادی که از نظر اقتصادی فعال هستند گزارش می دهد. این گزارش از اهمیت متوسط در تقویم اقتصادی فارکس برخوردار است

متوسط تغییرات درآمد ساعتی

این مؤلفه میانگین دستمزد ساعتی کارگران غیرکشاورزی را منعکس می‌کند و برای درک روند رشد دستمزد، که می‌تواند بر هزینه‌های مصرف‌کننده و تورم تأثیر بگذارد، اهمیت دارد. تاثیر ایگ گزارش بر بازار فارکس زیاد تلقی می‌شود.

میانگین ساعات کاری هفتگی

این معیار میانگین ساعات کار در هفته توسط کارگران غیرکشاورزی را نشان می دهد. تغییرات در میانگین ساعات هفتگی می تواند بینشی در مورد تغییرات در تقاضای نیروی کار فراهم کند. این گزارش در تقویم اقتصادی فارکس از درجه اهمیت کم برخوردار است.

در جدول زیر می‌توانید نام مولفه های گزارش خلاصه وضعیت اشتغال و میزان تاثیر آنها در بازار فارکس را مشاهده نمایید.

نام مولفهمیزان تاثیر
نرخ مشارکت نیروی کارمتوسط
متوسط تغییرات درآمد ساعتی (سالانه)متوسط
متوسط تغییرات درآمد ساعتی (ماهانه)زیاد
شاخص نرخ بیکاریزیاد
حقوق و دستمزد تولیدیکم
حقوق و دستمزد دولتیکم
میانگین ساعات کار هفتگیکم
NFP-گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزیزیاد
NFP-گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی خصوصیکم

شاخص نرخ بیکاری در فارکس

بازار فارکس اغلب واکنش زیادی به گزارش شاخص نرخ بیکاری می‌دهد. گزارش‌های فراتر از انتظار چه مثبت و چه منفی نوسانات بازار را افزایش می‌دهد و موقعیت‌هایی برای خرید و فروش جفت ارزها ایجاد می‌کند.

از آنجاییکه گزارش شاخص نرخ بیکاری اطلاعات زیادی در مورد سلامت اقتصاد و بازار کار می‌دهد، می‌تواند روی تصمیمات سیاستی بانک‌های مرکزی و انتظارات معامله‌گران تاثیر بگذارد.

بانک های مرکزی، مانند فدرال رزرو امریکا، هنگام تصمیم گیری در مورد سیاست های پولی، داده های اشتغال را در نظر می گیرند. یک بازار کار قوی ممکن است بانک مرکزی را وادار کند که نرخ بهره را برای مهار تورم افزایش دهد، که به طور کلی باعث تقویت ارز آن کشور در بازار فارکس می شود.

همچنین ارقام اشتغال قوی در اقتصاد بزرگی مانند امریکا می تواند ریسک پذیری جهانی را افزایش دهد و سرمایه گذاری در دارایی های پرریسک تر، از جمله ارزهای بازارهای نوظهور را تقویت کند.

در مقابل، بازار کار ضعیف ممکن است منجر به کاهش نرخ بهره یا تسهیل کمی برای تحریک اقتصاد شود که می‌تواند باعث تضعیف ارز شود.

سناریوی فرضی

گزارش مشاغل ایالات متحده (میزان حقوق و دستمزد غیرکشاورزی و نرخ بیکاری):

اگر این گزارش افزایش قابل توجهی در حقوق و دستمزد غیرکشاورزی و کاهش نرخ بیکاری را نشان دهد، دلار آمریکا ممکن است در برابر سایر ارزها مانند یورو، ین یا پوند تقویت شود، زیرا معامله گران انتظار افزایش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو را دارند.

اگر این گزارش رشد ناامیدکننده شغل و افزایش نرخ بیکاری را نشان دهد، دلار آمریکا ممکن است تضعیف شود زیرا معامله گران انتظار یک موضع منفی فدرال رزرو، احتمالاً کاهش نرخ بهره یا حفظ یک سیاست تطبیقی ​​را دارند.

استراتژی معاملاتی

معامله گران فارکس اغلب از شاخص نرخ بیکاری به عنوان یک داده کلیدی برای استراتژی های معاملاتی کوتاه مدت استفاده می کنند. آنها ممکن است بر اساس انتظارات خود قبل از گزارش، موقعیت معاملات خود را به سرعت در پاسخ به داده های واقعی تنظیم کنند و از افزایش نوسانات پس از گزارش استفاده کنند.

شاخص نرخ بیکاری به طور خلاصه، یک شاخص اقتصادی حیاتی است که می تواند تأثیرات زیاد و فوری بر بازار فارکس داشته باشد. از طریق تأثیر آن بر اقتصاد، انتظارات نرخ بهره و احساسات کلی سرمایه گذاران، این گزارش بازار فارکس را تحت تأثیر قرار می دهد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس