5 باوری که موفقیتتان را نابود میکند 

5 باوری که موفقیتتان را نابود میکند 

در دنیای کارآفرینی یک چهارچوب فکری صحیح میتواند نتیجۀ خیره کننده ای به همراه داشته باشد. یک چهارچوب فکری صحیح میتواند کارآفرین را به سمت مراحل بعدی سوق دهد. در روی دیگر سکه، برخی افکار و باورهای سمی نیز وجود دارند که کارآفرینان را از رسیدن به درجات بالاتر بازمیدارد.

در اینجا به 5 مورد از بدترین این باورها اشاره میکنیم.

 

1. این کار شدنی نیست

افکار سمی و منفی زیادی در باورهای یک کارآفرین ممکن است وجود داشته باشد امّا این باور یعنی “این کار شدنی نیست” یکی از خطرناکترینِ آنهاست. به تمام استارت آپ های موفق نگاه کنید، آنها چه کار کرده اند؟ آنها مشکل را دریافته اند و یک راه خلاقانه برای حل آن مشکل پیدا کرده اند و یا اینکه یک پلی بین فضای خالی و مبهمِ بین دو نقطه زده اند. موفقیت این استارت آپ ها در این بوده است که به یک مشکلِ پیچیده نگاه کرده اند و گفته اند که من حلش میکنم. در روز چند بار به خود میگویید که من نمیتوانم این کار را انجام بدهم؟ اگر جوابِ شما بیشتر از صفر است، این جمله را از دایرۀ جملات خود حذف کنید زیرا باعث از بین رفتن موفقیت شما میشود.

مرتبط : 8 نوع افراد سمی که باید از تجارت و زندگیتان دور نگه داشته شوند

 

2. بر ترس نمیتوان غلبه کرد

دنیای کارآفرینی دنیایی دلهره آور است و نیازمند افرادی است که بتوانند قدم اول را محکم بردارند. همۀ کارآفرینان گواهی میدهند که وقتی میخواستند وارد دنیای جدیدی از تجارت شوند احساس ترس و دلهره میکردند ولی بر خود مسلّط بوده اند و توانسته اند آن ترس را در درون خود حل کنند. اگرچه ترسیدن حالتی غریزی در انسان است ولی موفقیت کارآفرینان تماماً بستگی به غلبه بر این ترس دارد. هر کاری که ممکن است برای از بین بردن این باور انجام دهید. اگر لازم میدانید، هر وقت از جلوی آینه میگذرید به خودتان یادآوری کنید که فوق العاده هستید. فقط ترس را بعنوان یک مانع عبورناپذیر قبول نکنید.

 

3. بالاخره خودش اتفاق می افتد

نه اینگونه نمیشود. شما باید برای آن تلاش کنید. فراموش نکنید که یک طرز فکر غیر فعال خود نشانگر یک مشکل بزرگتر، تنبلی و کمبود انگیزه میباشد. موفقیت به شما داده نخواهد شد بلکه از طریق سختکوشی میتوانید به آن برسید و اتفاقات و موفقیت های شانسی در تفکر کارآفرینی هیچ جایگاهی ندارند. کارآفرینان نیمتوانند توقع این را داشته باشند که موفقیت به سراغ آنها بیاید بلکه آنها باید برای رسیدن به آن تلاش کنند و از این تلاش لحظه ای دست برندارند.

 

4. شما بهتر از دیگران هستید

بارها در مقالات قبلی و همین مقاله اشاره شده است که اعتماد بنفس نیازِ هر کارآفرینِ موفق است ولی این باور میتواند برای برخی افراد فریب دهنده باشد. برخی تصور میکنند که داشتن اعتماد بنفس به معنی این است که آنها از بقیۀ دوستانشان و یا افراد دیگر بهتر هستند و نتیجه احتمال منحرف شدن آنها از مسیر واقعی و محدود شدن ارتباطات مهم آنها با بقیه همکاران میباشد. تجارت آفرینی به معنی ضربه فنی کردن بقیه افراد نیست بلکه به معنی داشتن یک شبکۀ باهوش برای جلو بردن اهداف کمپانی است. اگر خودتان را با این طرز فکر منزوی کنید هیچکس تحت تأثیر قرار نمیگیرد بلکه فقط موفقیتتان به خطر می افتد.

 

5. فکر کنید که شما استحقاق چیزیکه دارید یا جایی که هستید را ندارید

در نقطۀ مقابل نکتۀ چهارم این طرز تفکر نیز وجود دارد. افراد مستعد زیادی دیده شده اند که به خاطر این نگرانی که مستحقِ این موفقیت نیستند نتوانسته اند به سمت جلو حرکت کنند. آنها با خود فکر میکنند که از دید دیگران کلاه بردار شناخته شوند و این فکر را در ذهنشان به گونه ای پرورش میدهند.

Jim Snediker مدیر عامل و بنیانگذار شرکت Stock Mfg میگوید که ” وقتیکه ما در ابتدای شروع کارمان بودیم شرکتهای بزرگ دیگری میخواستند که با ما بر روی پروژه های مختلفی همکاری کنند. من در آن زمان این باور را داشتم که احتمالاً برای آنها آزار دهنده باشم و برای اینکه آن پروژه ها انجام بشوند با هرچیزی که آنها میگفتند موافقت میکردم. ولی به سرعت متوجه شدم که تمام شرکتهای بزرگ از یک سری از افراد تشکیل شده اند که تمام سعیشان را میکنند که برندشان را حفظ کنند، درست مثل خودِ ما. آنها برای کار کردن با ما دلایلی دارند پس من نباید اینگونه فکر کنم که شانس آورده ایم که آنها به سراغ ما آمده اند”

اگر افراد به کار شما اعتماد داشته باشند برای آن تقاضا بوجود می آید. این باور شماست که شما را عقب می اندازد و جلوی موفقیت شما را میگیرد. به کرات به خودتان توانایی هایتان را یاد آور شوید و خودتان را از این توانایی هایی که دارید شگفت زده کنید. در این صورت است که موفقیت شما به خطر نخواهد افتاد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید