علم میگوید که این 9 تکنیک به شما کمک میکند در مباحثه پیروز باشید

علم میگوید که این 9 تکنیک به شما کمک میکند در مباحثه پیروز باشید

مباحثات معمولا منطقی نیستند. برای اینکه در یک مباحثه پیروز شوید باید افراد را بشناسید. پس از تحقیقات و مطالعات بسیار، حقایقی ثابت شده است که به شما کمک میکند بتوانید در یک مباحثه پیروز شوید.

1. متمدن باشید

بر خلاف آنچه ما در مشاجره ها میگوئیم، مباحثه ها منطقی نیستند. بنابراین به نظر افراد دیگر احترام بگذارید، بدون توجه به اینکه چقدر نظر او ممکن است احمقانه به نظر برسد.

پیتر دیتو از استاد روانشناسی سیاسی دانشگاه کالیفورنیا در مجله نیویورک میگوید “زمانیکه شخصی دارای اعتبار و ارزش شخصیتی است معمولا نسبت به اطلاعاتی که باورهای او را به چالش میکشند پذیراتر است”

با برقراری ارتباط احساسی میتوانید شروع به منطقی شدن کنید.

2. سعی نکنید که مباحثه را ببرید

حمله به باورهای افراد آنها را در موقعیت جنگ_یا_جنگ قرار میدهد. وقتی که آنها حساس میشوند هیچ راهی برای عبور از آنها وجود ندارد.

بنابراین اگر شما میخواهید متقاعد کننده باشید، تمرین کنید که تفاهم را به حداکثر برسانید. ایده فردی را که با او صحبت میکنید را بگیرید و آن را تقویت کنید و یک نتیجه منطقی بگیرید.

3. نپرسید چرا. بپرسید چگونه

استاد دانشگاه کلورادو در رشته روانشناسی آقای فیلیپ ام فرنباخ در یک تحقیق علمی یک سری از افراد را از لحاظ دیدگاه افراطی سیاسی به دو دسته تقسیم کرد، افرادی که مجبور هستند توضیح دهند چرا عقیده آنها صحیح است و افرادی که وظیفه دارند توضیح دهند چگونه ایده آل های آنها میتواند به سیاست تبدیل شود.

نتیجه ؟

افرادی که دلایلشان را برای به حق بودن آوردند بعد از آزمایش هنوز به همان اندازه به عقایدشان اعتماد داشتند که قبل از آزمایش داشتند. اما آنهائیکه مجبور بودند سازو کار اجرا را توضیح دهند دیدگاه ملایم تری نسبت به قبل از آزمایش داشتند.

4. پیگیری کنید

شریک بنیانگذار شرکت Pixar آقای کت مال برای 26 سال استیو جابز را میشناخت.
آنها بعضی وقتها مباحثه هایی داشتند.

او از مجادله سنگین با استیو جابز خودداری میکرد و به جای آن از یک روش پیگیری را استفاده میکرد:

یک چیزی به او میگفتم و او به سرعت آن را ساقط میکرد زیرا او میتوانست سریعتر از من فکر کند…. من یک هفته صبر میکردم…. او را صدا میکردم و استدلالی ضد آن چیزی که او به سرعت ساقط کرده بود میگفتم. اینگونه مجبور بودم که برای یک هقته دیگر نیز صبر کنم و گاهی به یک ماه میکشید.

مشکل با یکی از این 3 روش حل میشد: استیو می پذیرفت که کتمال درست میگوید _ کتمال متوجه میشود که استیو درست میگفته است _ یا استیو هیچگونه جوابی به کتمال نمیدهد و به نوعی نشانه پذیرفتن او بود.

5. سؤالاتی با انتهای باز بپرسید

روانشناس زوج ها آقای جان گاتمن میگوید “اگر که در حال مرافعه با همسر خود هستید سئوالاتی بپرسید که به او اجازه دهد گسترده صحبت کند”
آقای جان مثالهایی میاورد:
– اگر همه پولهای دنیا را داشتی چگونه تغییر میکردی؟
– توی سه سال آینده میخواهی چگونه زندگی داشته باشی؟
– چقدر شغل خود را دوست داری؟
این روش در مباحثه ها هم جواب میدهد_ سئوالاتی با انتهای باز کمک میکند تعاملات مقابله ای به تعاملات همکاری تبدیل شوند.

6. اعتماد بنفس داشته باشید

مردم به باهوش ترین فرد حاظر در اتاق گوش نمی دهند.

در یک تحقیقی در سال 2013 آمده است که افراد به کسی گوش میدهند که به گونه ای عمل میکند که گویی میداند چه چیزی درست است.

آقای برایان بونر مدیر و پروفسور در دانشگاه اوتاه میگوید که مردم به جای اینکه توجه کنند که افراد واقعا چه میگویند به صورت ناخود آگاه به دنبال “یک وکیل آشفته در تخصص” میگردند خصوصیات این وکیل چیزهایی مانند برونگرایی، جنسیت، نژاد، و اعتماد بنفس است.

آقای بونر میگوید که “ای کاش حقایق میتوانستند مصداق تاثیر گذاری باشند اما معمولا ما حدث میزنیم و به کسی که به ظاهر خبره است وکالت میدهیم_ ما اشتباه میکنیم”

7. از نمودار استفاده کنید

در یک تحقیق توسط محققین دانشگاه کرنل نشان داده شده است که مردم بیشتر به دانشمندان اعتماد دارند. بنابراین، انجام این کار (نشان دادن نمودار) شما را به دانشمندان شبیه میکند و به شما و حرفهای شما اعتبار میدهد.

8. نشان دهید که بقیه مردم با شما موافقند

در کتاب “تاثیر گذاری: روانشناسی متقاعد سازی”روبرت کیالدینی میگوید که “دلیل اجتماع” یکی از بهترین روش ها برای این است که مردم را با نظر خود همراه کنید. در این روش با بهره گیری از، تمایل افراد برای همگون شدن با عقاید دیگران، میتوانید آنها را با خود همراه کنید. حتی اگر کمی هم عجیب باشد.

بر طبق تئوری “دلیل اجتماع” ما فرض را بر این میگیریم که بقیه افراد در این موقعیت چنین تصمیمی گرفته اند و یک رفتار صحیح از خود نشان داده اند. این همان دلیلی است که افراد پشت در یک رستوران صف میکشند زیرا غذای آنجا را وسوسه انگیز فرض میکنند. همچنین دلیل محبوبیت افراد مشهور مانند خوانندگان و بازیگران تائید دیگران است.

9. از حکایات فراتر روید

داستان اینکه چگونه عموی شما روزی یک پاکت سیگار میکشد و هنوز در سن 60 سالگی به دکتر نرفته است یک حکایت است.

اما اگر شما میخواهید که جدی گرفته شوید نیاز دارید که از دیتا استفاده کنید. همانند دیتا هایی که توسط محققین مورد مطالعه قرار گرفته شده است.

“دانشمندان عموماً از اجماع به عنوان آخرین روش پیروزی در یک مباحثه استفاده میکنند” نویسنده کتاب “ماموت متفکر” آقای گیل ادامه میدهد که “اجماع علما از جمع آوری عقاید تمام عالمان صورت میگرد نه تنها آن کسی که شما با او مباحثه میکنید. تعدادی معدودی از علما هستند که مخالف هستند (مثل بعضی افراد که باور ندارند هولوکاست اتفاق افتاده است)، اما زمانیکه تعداد کثیری از علما و دانشمندان به یک اجماع و تفاهم رسیده اند این میتواند بعنوان یک دستاویز بسیار قوی شما را در یک مباحثه به برتری برساند.”

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید