فارکس

چگونه با سرمایه کم در فارکس معامله کنیم ؟

چگونه با سرمایه کم در فارکس معامله کنیم ؟

هر کسی دوست دارد که یک حساب فارکس بزرگ برای مثال با موجودی 1،000،000 دلار داشته باشد. اما تعداد کمی از معامله گران می‌توانند چنین سرمایه ای را برای شروع فعالیت در فارکس فراهم کنند. بیشتر تریدرها با سرمایه کم و حساب‌های نسبتاً کوچک وارد بازار میشوند. در اینجا به شما میگوییم که چگونه با سرمایه کم در فارکس معامله کنید.

معامله با سرمایه کم در فارکس مستلزم کنترل دقیق ریسک و مدیریت پول است، زیرا هیچ سپری در برابر اشتباهات یا زیان های غیرمنتظره وجود ندارد. به عنوان مثال، اگر یک حساب معاملاتی فقط 500 دلار مارجین مورد نیاز خود را پوشش دهد و ناگهان 501 دلار وارد ضرر شود، تا زمانی که پول اضافی واریز نشود، حساب غیرقابل معامله خواهد بود، یا به قولی لیکویید میشود. اگر نمیدانید لیکویید شدن چیست وارد این لینک شوید و پست مربوطه را مطالعه نمایید.

سرمایه کم در فارکس

در اینجا چند نکته برای کسانی که میخواهند با سرمایه کم در فارکس معامله کنند، آورده شده است.

بخوانید و تماشا کنید: فارکس چیست ؟ | بازار فارکس بزرگترین بازار مالی جهان + ویدیو

معایب سرمایه کم در فارکس

به نقل از The Balance، معامله با یک حساب کوچک و سرمایه کم در فارکس بسیار دشوارتر از معامله با یک حساب بزرگ است. حساب‌های بزرگ در برابر اشتباهات، دوره های باخت غیرمنتظره و گاهی اوقات حتی برای معامله‌گران بد مانند یک “سپر امنیتی” عمل میکند، اما حساب‌های کوچک چنین امنیتی ندارند.

حتی فراتر از احتمال لیکویید شدن سریع، معامله در فارکس با سرمایه کم تریدر را وارد مشکلات روانی میکند که معاملات را از لحاظ روانشانسی نیز دشوارتر می کند. به عنوان مثال، وقتی یک معامله گر می داند که در صورت انجام یک معامله اشتباه حسابش بسته میشود فشار روانی زیادی بر او وارد خواهد شد. معامله در بازار فارکس نیازمند کنترل بر رفتار و مدیریت عوامل روانی است.

اگر معامله گر بتواند فشار روانی معامله با سرمایه کم را به خوبی تحمل کند، ممکن است مشکلی ایجاد نشود. با این حال، حتی بهترین تریدرهای بازار فارکس نیز معاملات زیانده دارند، بنابراین یک معامله گر باید برای آن استرس روانی آماده باشد.

بسیاری از بروکرها اجازه باز کردن حساب فارکس با سرمایه کم را به معامله گران میدهند. اما خدمات و امکاناتی را که به چنین حساب هایی میدهند بسیار محدود است. حساب‌های بزرگ را می‌توان برای معامله در تمام بازارهای موجود استفاده کرد، اما حساب‌های کوچک ممکن است فقط بتوانند بازارهای خاصی را با هزینه و روش خاصی معامله کنند.

حساب‌های بزرگ تر به معاملات انعطاف‌پذیری بیشتری میدهند. برای مثال تریدر میتواند موقعیت های متعددی باز کند و یا اینکه در بازارهای متفاوتی معامله انجام دهد، در حالی که معامله با سرمایه کم ممکن است شما را از موقعیت هایی که در بازار بوجود میاید محروم سازد زیرا مارجین کافی برای ورود به آن معاملات را نخواهید داشت.

باوجود اینکه در معاملات فارکس میتوان از لوریج استفاده کرد و بروکرهای فارکسی که به مشتریان ایرانی خدمات میدهند، لوریج های بالایی را برای معاملات ارائه میدهند، ولی استفاده اشتباه از این ابزار میتواند در چند دقیقه یک حساب کوچک را لیکویید کند.

استفاده از لوریج برای معامله گران ایرانی بدلیل نبود قوانین مشخص برای معاملات فارکس در ایران محدودیت کمی دارد. ولی در بسیاری از کشورها، بروکرها اجازه ارائه لوریج های بالا مانند 1:500 و غیره را ندارند و فقط در شرایط نادری چنین لوریج هایی را به معامله گران میدهند. با این وجود اغلب کارگزارهایی که به ایرانیان خدمات میدهند حتی تا لوریج 1:2000 را نیز بدون شرط خاصی به معامله گرهای مبتدی با سرمایه کم میدهند. سرمایه کم و لوریج بالا به معنی از دست دادن حتمی پول است.

مطالعه نمایید: با چه سرمایه ای وارد فارکس شویم | حداقل سرمایه برای فارکس در ایران

راهنمایی برای معامله در فارکس با سرمایه کم

با وجود تمام معایبی که سرمایه کم در فارکس دارد، میتوان یک حساب کوچک را طوری مدیریت کرد که سودآور باشد. ما در پستی به نام نحوه ورود به فارکس، راهکار جامعی برای شروع معاملات فارکس برای یک فرد مبتدی را توضیح داده ایم. حتما پس از خواندن این پست آن مطلب را نیز بخوانید و ویدئوی موجود در آن را تماشا کنید.

راهکاریهایی که در اینجا برای معامله در فارکس با سرمایه کم میدهیم تنها برای حساب های کوچک نیست. بلکه اگر یک معامله گر حسابی 1 میلیون دلاری نیز دارد، میتواند از راهنمایی هایی که در اینجا آمده است استفاده نماید.

معامله با استفاده از لوریج

معامله با لوریج به معامله گران با سرمایه کم اجازه می دهد تا بازارهایی را معامله کنند که نمی توانند با استفاده از پول نقد معامله کنند. به عنوان مثال، زمانی که در حال معامله روزانه یک جفت ارز هستید، معمولاً می توانید تا چند برابر مقدار پول نقدی که در حساب خود دارید را معامله کنید.

لوریج در فارکس با سرمایه کم

برای مثال اگر شما از لوریج 1:5 استفاده میکنید و در حساب خود 100 دلار دارید، میتوانید تا 5 برابر سرمایه خود یعنی 500 دلار در بازار معامله انجام دهید.

نکته: الزامات استفاده از لوریج و مارجین باید قبل از معامله درک شود. سرمایه گذاران و معامله گران لزوماً نباید از لوریج برای افزایش اندازه معامله استفاده کنند، بلکه باید فقط برای کاهش مارجین مورد نیاز معامله از آن استفاده کنند.

محافظه کارانه و مسئولیت پذیر معامله کنید

معامله‌گرانی که حساب‌هایی با سرمایه بالا دارند، این ویژگی مهم را دارند که میتوانند معاملاتی با ریسک بالا انجام دهند، یک معامله گر با سرمایه کم در فارکس باید بسیار محتاط تر باشد و مطمئن شود که نسبت ریسک به سود و نسبت برد به باخت آنها به درستی محاسبه شده است.

به قانون 1% ریسک پایبند باشید

معامله با پیروی از قانون 1% ریسک، که قبلا نیز درباره آن صحبت کردیم، به یک معامله گر فارکس با سرمایه کم، امکان استفاده از یک سپر دفاعی در مقابل اشتباهات را میدهد. این قانون حتی برای افرادی که سرمایه اولیه زیادی دارند نیز باید رعایت شود.

بسیاری از معامله گران حرفه ای قانون 1% ریسک را بطور دقیق و مومنانه دنبال میکنند و صرف نظر از اندازه حساب های معاملاتی خود از این قانون مهم پیروی می کنند، زیرا این یک تکنیک مدیریت ریسک بسیار موثر است.

در واقع قانون 1% میگوید که هرگز بیشتر از 1% از سرمایه موجود در حساب خود را در یک معامله ریسک نکنید. یعنی اگر موجودی حساب شما 1000 دلار است، حداکثر ضرری که در یک معامله میتوانید متحمل شوید 1% از 1000 دلار، یعنی 10 دلار است.

برای مطالعه کلیک کنید. تفاوتهای اسیلاتورها و اندیکاتورها

نتیجه گیری

برخی از معامله گران معتقد هستند و می گویند که حساب های معاملاتی فارکس با سرمایه کم را نمی توان با موفقیت معامله کرد. اما به عقیده ما این گفته درست نیست. درست است که موفق شدن با سرمایه کم در فارکس دشوارتر است، اما اگر به درستی معامله کنید و استراتژی فارکس خوبی را در پیش بگیرید، دلیلی وجود ندارد که با سرمایه کم در فارکس نتوانید موفق شوید.

معامله در فارکس با سرمایه کم امکان پذیر است و حتی می‌توانید از معاملات خود درآمد خوبی نیز داشته باشید. با این وجود شما باید استرسی را که اغلب بخاطر کمبود سرمایه به شما وارد میشود را کنترل کنید، بر مدیریت ریسک تمرکز کنند و تکنیک‌های مدیریت ریسک خود را به‌ویژه قانون 1% ریسک را به درستی به کار گیرید. با در نظر گرفتن این عوامل، یک معامله گر فارکس با سرمایه کم ممکن است بتواند حساب نسبتا کوچک خود را به یک حساب بزرگتر تبدیل کند.

سوالات متداول

چگونه با سرمایه کم در فارکس معامله کنیم؟

معاملات پر سود یکی از راه‌های رشد یک حساب کوچک است، اما اگر محافظه‌کار باشید و به قانون ریسک 1% پایبند باشید، ممکن است رشد کندتر از آنچه می‌خواهید اتفاق بیفتد ولی نتیجه روشن تر است. می‌توانید معاملات با نسبت ریسک به سود بالاتری انجام دهید، اما پس از آن ممکن است خود را در معرض لیکویید شدن و بسته شدن کامل حساب خود قرار دهید. بسیاری از معامله‌گران فارکس با سرمایه کم متوجه می‌شوند که علاوه بر درآمد از معامله، به منابع درآمد دیگری نیز نیاز دارند تا سرمایه‌ای معنادار برای معاملات بسازند.

با سرمایه 100 دلار چقدر میتوان در روز درآمد داشت ؟

اگر با سرمایه کم مانند 100 دلار میخواهید معاملات فارکس انجام دهید، ابتدا قوانینی را که در اینجا له آن اشاره کرده ایم را ملکه ذهن خود کنید. باوجود اینکه نمیتوان بطور دقیق گفت که با سرمایه 100 دلار در فارکس چه میزان میتوان درآمد کسب کرد ولی بعنوان یک تخمین، اغلب معامله گران حرفه ای و باتجربه در بلند مدت بطور متوسط درآمدی بین 5 الی 15% بصورت ماهانه کسب میکنند.
یعنی با سرمایه 100 دلار در فارکس میتوانید توقع درآمد 5 الی 15 دلاری در ماه داشته باشید. با این وجود شما میتوانید ماهانه سرمایه خود را افزایش دهید و به همان میزان درآمد ماهانه شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.


چگونه با سرمایه کم در فارکس معامله کنیم ؟


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس