کاهش اونس جهانی طلا پس از افزایش روز جمعه به بالاترین حد سه هفته ای در میان تنش های ژئوپلیتیکی

اخبار طلا

اونس جهانی طلا در حال کاهش بخش کوچکی از افزایش شدید روز جمعه به بالاترین سطح در سه هفته اخیر در 1933 دلار است. دلار ایالات متحده (USD) در حالت تدافعی باقی می ماند در حالی که بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده بالاتر می رود، زیرا سرمایه گذاران درگیری های جاری اسرائیل و حماس و تحولات جدید در آخر هفته را در نظر می گیرند.

آیا سرمایه گذاری های امن همچنان به افزایش قیمت طلا منجر خواهد شد؟

در روز جمعه، قیمت طلا شاهد یک چرخش 100 دلاری بود که با کمک سرمایه گذاری های امن که به سمت عدم قطعیت ژئوپلیتیکی آخر هفته می رفت، کمک کرد. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران با توجه به این انتظار که جنگ حماس و اسرائیل می‌تواند خطرات صعودی را برای قیمت طلا دست نخورده نگه دارد، به پوشش پوزیشن های شورت (فروش) خود متوسل شدند. این فلز درخشان از 1832 دلار به رکورد 1933 دلار در معاملات آمریکا که بالاترین نرخ سه هفته گذشته است، رسید.

علاوه بر این، فقدان تقاضا برای اوراق خزانه آمریکا به دلیل نگرانی از افزایش کسری بودجه، بر قدرت قیمت طلا افزود. توقف در روند بهبود دلار آمریکا در مذاکرات فدرال رزرو نیز به افزایش قیمت طلا کمک کرد.

با شروع هفته از دوشنبه، قیمت طلا در حالت اصلاحی طبیعی پس از حرکت بزرگ روز جمعه، در حال کاهش است. علیرغم کاهش عملکرد دلار آمریکا، کاهش قیمت طلا اتفاق می افتد. با این حال، افزایش تازه در بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده نیز می تواند به عقب نشینی قیمت طلا نسبت داده شود.

سرمایه گذاران با هضم تحولات آخر هفته پیرامون مناقشه خاورمیانه، روحیه محتاطانه ای دارند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه در حالی که نیروهایش برای تعقیب شبه نظامیان حماس آماده حرکت به سمت نوار غزه بودند، متعهد شد که حماس را نابود کند.

در همین حال، ایالات متحده و متحدانش تلاش های خود را برای مهار جنگ حماس-اسرائیل افزایش دادند، زیرا آنها همچنان نگران مداخله بالقوه ایران در درگیری هستند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز در واکنش به این اقدام هشدار داد: ایران در این شرایط ناظر باقی نخواهد ماند و در صورت ادامه جنایات اسرائیل در غزه مستقیم در جنگ دخالت خواهد کرد.

با نگاهی به آینده، تنش‌های ژئوپلیتیکی خاورمیانه به حمایت از قیمت طلا ادامه خواهد داد، در حالی که معامله‌گران دلار آمریکا منتظر اطلاعات شاخص خرده‌فروشی ایالات متحده و فدرال اسپیک هستند. معامله گران طلا مشتاقانه منتظر سخنرانی پاول رئیس فدرال رزرو در مقابل باشگاه اقتصادی نیویورک در اواخر این هفته هستند تا بینش جدیدی در مورد چشم انداز نرخ بهره بانک مرکزی داشته باشند، به ویژه پس از آن که داده های هفته گذشته نشان داد که تورم شاخص قیمت مصرف کننده در ماه سپتامبر بیش از حد انتظار افزایش یافته است.

طبق ابزار FedWatch گروه CME، بازارها تقریباً در توقف افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه آینده و در حالی که قیمت 30 درصدی احتمال افزایش نرخ در دسامبر را تعیین می کنند، بسته شده اند.

تحلیل فنی قیمت طلا: نمودار روزانه

TJA16_XAU_USD-638330246770121408

قیمت طلا در روز جمعه از تمام میانگین‌های کلیدی متحرک روزانه (DMA) عبور کرد و یک بسته هفتگی بالاتر از حد بحرانی 200 DMA در 1929 دلار داشت.

شاخص 14 روزه شاخص قدرت نسبی (RSI) از خط وسط عبور کرد و به شدت به سمت منطقه صعودی حرکت کرد و حرکت بزرگ قیمت طلا را توجیه کرد.

با این حال، خریداران طلا در اوایل روز دوشنبه نتوانسته اند بالاتر از سد 200 DMA باقی بمانند و این باعث شروع یک اصلاح شده است. با انجام این کار، قیمت طلا از 100 DMA در 1923 دلار عبور کرده است و اکنون به سمت آزمایش 50 DMA در 1901 دلار می رود در صورتی که معکوس شدن بخار را جمع کند.

نزولی تجدید شده با یک نزول در اندیکاتور RSI همگام است.

اگر DMA 50 نتواند از قیمت طلا پشتیبانی کند، اصلاح می تواند به سمت DMA 21 در 1880 دلار گسترش یابد.

در جهت صعودی، مقاومت فوری در 100 DMA 1923 دلاری همسو می شود، که بالاتر از آن همه نگاه ها به مانع 200 DMA در 1929 دلار خواهد بود.

علاوه بر این، بالاترین قیمت 1933 دلاری سه هفته ای را می توان در مسیر بالاترین قیمت 1947 دلاری 20 سپتامبر دوباره آزمایش کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید