طلا می‌تواند مقاومت کلیدی 1880 دلار را در صورت تداوم حرکت صعودی آزمایش کند

اخبار طلا

قیمت طلا در حال افزایش بوده و اخیرا در معاملات آسیایی به بالاترین سطح یک هفته اخیر خود یعنی 1865 دلار رسیده است. این حرکت صعودی را می توان به ترکیبی از عوامل نسبت داد، از جمله موضع در حال تحول فدرال رزرو آمریکا (Fed) در مورد نرخ بهره و درگیری ادامه دار در خاورمیانه.

اونس جهانی طلا - XAUUSD

عملکرد اخیر طلا به ویژه در مقایسه با دلار آمریکا بسیار چشمگیر بوده است. با تشدید تنش های ژئوپلیتیکی به دلیل حملات نظامی گروه فلسطینی حماس به اسرائیل و حملات هوایی تلافی جویانه متعاقب آن، سرمایه گذاران به دارایی های امن مانند طلا، دلار آمریکا، اوراق قرضه آمریکا و ین ژاپن پناه بردند. این افزایش ریسک گریزی باعث افزایش تقاضا برای طلا شد.

در جلسه تجاری ایالات متحده، احساسات بازار تغییر قابل توجهی را تجربه کرد زیرا چندین سیاست گذار فدرال رزرو نسبت به افزایش اخیر بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده ابراز نگرانی کردند، که می تواند منجر به افزایش هزینه های استقراض شود. این دیدگاه نشان می دهد که فدرال رزرو ممکن است تمایل کمتری برای اجرای یک افزایش دیگر نرخ بهره تا پایان سال داشته باشد.

به عنوان مثال، لوری لوگان، رئیس فدرال رزرو دالاس، اظهار داشت که اگر نرخ بهره بلندمدت به دلیل حق بیمه های بلند مدت بالا بماند، ممکن است فشار برای افزایش نرخ وجوه فدرال کاهش یابد. فیلیپ ان. جفرسون، نایب رئیس فدرال رزرو، همچنین تأثیر تنگ‌تر شدن شرایط مالی از طریق بازده اوراق قرضه بالاتر را بر تصمیم‌گیری‌های سیاست آتی برجسته کرد.

لحن آشتی جویانه مقامات فدرال رزرو دارایی های ریسکی را تقویت کرد و باعث تضعیف دلار آمریکا شد که به نوبه خود از مسیر صعودی قیمت طلا حمایت کرد.

در مورد معاملات فعلی آسیا، احساسات مثبت وال استریت به کنترل دلار کمک می کند. با این حال، جهت آتی قیمت طلا به تحولات بحران اسرائیل و اظهارنظرهای آتی مقامات فدرال رزرو از جمله رافائل بوستیک، کریستوفر والر، مری دالی و نیل کشکاری بستگی دارد.

بر اساس ابزار FedWatch گروه CME، انتظارات بازار در حال حاضر تنها با احتمال 14 درصد افزایش نرخ در جلسه سیاست بعدی فدرال رزرو در ماه نوامبر قیمت گذاری شده است، که کاهش قابل توجهی نسبت به حدود 30 درصد در روز گذشته دارد.

بررسی فنی طلا – نمودار چهارساعته

TJA_XAU_USD-638325083880245996

از منظر فنی، در نمودار چهار ساعته، شاخص قدرت نسبی (RSI) به خریداران احتیاط می کند زیرا در منطقه بیش از حد خرید باقی می ماند. با این حال، میانگین متحرک 21 ساده (SMA) به نظر می رسد آماده عبور از 50 DMA است، که نشان دهنده پتانسیل یک Bull Cross است.

مرتبط: استراتژی کراس مووینگ اوریج – نحوه شناسایی روندها و انجام معاملات سودآور

با توجه به این موضوع، ممکن است کاهش جزئی قیمت طلا به سمت منطقه حمایتی در حدود 1838 دلار وجود داشته باشد که یک فرصت خرید بالقوه را ارائه می دهد. شکست بیش از سطح 1865 دلار ممکن است باعث افزایش بیشتر به سمت مقاومت کلیدی در 1880 دلار شود، جایی که SMA نزولی 100 با اوج های 28 و 29 سپتامبر تلاقی می کند.

ناکامی در دفاع از حمایت تلاقی 1838 دلاری ممکن است راه را برای کاهش بیشتر باز کند و به طور بالقوه به پایین ترین سطح چند ماهه 1811 دلار بازگردد و انتظار می رود حمایت متوسط در سطح دور 1820 دلار باشد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید