قیمت طلا افزایش یافت اما هنوز از مشکلات خارج نشده است

اخبار طلا

قیمت طلا پس از 9 روز معاملات متوالی کاهش در اوایل روز پنجشنبه مثبت شد. به نظر می رسد پس از اینکه قیمت در حدود 1815 دلار پشتیبانی شد، فروشندگان در حال استراحت هستند. تغییر مثبت در جو بازار که تحت تأثیر چندین عامل اساسی ایجاد می‌شود، تا حدودی به قیمت طلا کمک می‌کند. با این حال، بهبودی کامل همچنان نامشخص است، به خصوص با توجه به اطلاعات موردانتظار حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) روز جمعه از ایالات متحده.

افزایش اخیر قیمت طلا را می توان به کاهش در بازار اوراق قرضه آمریکا نسبت داد. بازار اوراق قرضه به دلیل کاهش 5 درصدی قیمت نفت، داده‌های ضعیف شغلی ADP ایالات متحده و کاهش PMI خدمات ISM تقویت شد. داده‌های ضعیف‌تر از حد انتظار نیروی کار ایالات متحده، انتظارات مربوط به افزایش نرخ بهره در ماه نوامبر توسط فدرال رزرو آمریکا (Fed) را کاهش داده و منجر به اصلاح قابل توجهی در بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا شده است که به نوبه خود از بازار اوراق قرضه و قیمت طلا حمایت کرده است.

بر اساس گزارشی از ADP در روز چهارشنبه، بخش خصوصی ایالات متحده تنها 89,000 شغل در ماه سپتامبر ایجاد کرد که کاهش قابل توجهی از 180,000 شغل اضافه شده در آگوست و بسیار کمتر از 160,000 شغل برآورد شده است. شاخص PMI خدمات ISM ایالات متحده نیز در ماه سپتامبر از 54.5 به 53.6 سقوط کرد، اگرچه با انتظارات مطابقت داشت. پس از انتشار این داده ها، احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نوامبر از حدود 31 درصد قبل از انتشار به 23 درصد کاهش یافت. اکنون تردیدهایی در بازارها در مورد انعطاف پذیری اقتصاد ایالات متحده و دیدگاه قبلی فدرال رزرو مبنی بر بالا نگه داشتن نرخ بهره برای مدت طولانی تر وجود دارد.

در نتیجه این تحولات، دلار آمریکا به کاهش سه روزه خود در برابر ارزهای اصلی ادامه داده است و در حال حاضر حدود 106.50 معامله می شود، در حالی که بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در حدود 4.70 درصد است.

با این حال، اینکه آیا قیمت طلا می تواند بهبود خود را حفظ کند یا خیر، نامشخص است. معامله گران منتظر داده های هفته نامه بیکاری ایالات متحده برای جهت گیری جدید هستند، اما تغییر واقعی بازی می تواند گزارش روز جمعه ایالات متحده NFP باشد. انتظار می رود این گزارش نشان دهد که اقتصاد ایالات متحده در ماه سپتامبر 170000 شغل ایجاد کرد که کمتر از 187000 شغل در ماه اوت بود. انتظار می‌رود نرخ بیکاری کمی پایین‌تر به 3.7 درصد برسد و میانگین درآمد ساعتی در سپتامبر 4.3 درصد افزایش یابد که با سرعت ماه اوت مطابقت دارد.

از منظر فنی، چشم‌انداز کوتاه‌مدت XAUUSD نسبتاً ثابت باقی می‌ماند و بازگشت از پایین‌ترین سطح هفت ماهه همچنان دست نخورده باقی مانده است. شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) در قلمرو فروش بیش از حد باقی می ماند و از روند صعودی مداوم قیمت طلا حمایت می کند.

اگر مانع فوری در حدود 1831 دلار برطرف شود، خریداران طلا مقاومت 1850 دلاری را هدف قرار خواهند داد. حرکت صعودی بیشتر می‌تواند بالاترین قیمت‌های 28 و 29 سپتامبر را در 1880 دلار به چالش بکشد.

با این حال، شایان ذکر است که میانگین متحرک 100 روزانه (DMA) از بالا به زیر 200 DMA نزدیک شده است، که نشان می دهد قیمت طلا می تواند به عنوان یک معامله “فروش در حالت جهش” در نظر گرفته شود.

برای اینکه خریداران طلا در کوتاه مدت کنترل خود را دوباره به دست آورند، باید قیمت را به بالای سطح 1850 دلار برسانند. از جنبه نزولی، شکستن پایین ترین سطح از روز سه شنبه در 1815 دلار راه را برای سطح حمایت بحرانی در 1810 دلار باز می کند، جایی که پایین ترین سطح 8 مارس قرار دارد. شکستن زیر 1800 دلار برای فروشندگان طلا بسیار مهم است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید