قیمت طلا در ماه سپتامبر با افت شدید روبرو شد و همچنان نیز با فشارهای متفاوتی مواجه است

XAUUSD TJA GOLD

قیمت طلا (XAUUSD) در ماه سپتامبر کاهش قابل توجهی را تجربه کرد و در پایان ماه بیش از 4.5 درصد کاهش یافت. این کاهش دومین کاهش متوالی سه ماهه فلز گرانبها را رقم زد. علاوه بر این، در هفته گذشته بیشترین کاهش هفتگی در بیش از دو سال گذشته بود. عامل اصلی این فشار نزولی بر طلا، اجماع فزاینده ای است که فدرال رزرو (Fed) نرخ های بهره بالاتر را برای مدت طولانی حفظ خواهد کرد. فدرال رزرو به احتمال افزایش مجدد نرخ بهره تا پایان سال اشاره کرده است که منجر به تغییر سرمایه گذاری از طلا شده است، زیرا مانند سایر دارایی ها بازدهی ندارد.

اگرچه قیمت طلا در روز جمعه پس از انتشار شاخص قیمت مصرف شخصی (PCE) از ایالات متحده افزایش مختصری داشت، اما این حرکت به سرعت از بین رفت. این داده ها به طور قابل توجهی این انتظار که فدرال رزرو به ادامه سیاست های پولی خود ادامه خواهد داد را تغییر نداد. علاوه بر این، این چشم انداز منجر به افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در روز دوشنبه شد، دلار آمریکا را تقویت کرد و به کاهش مداوم طلا که برای شش روز متوالی ادامه داشت، کمک کرد.

روند منفی قیمت طلا در حالی که 9 روز از ده روز گذشته کاهش داشته است، با آغاز نشست اروپا ادامه دارد. طلا به پایین ترین سطح خود از 13 مارس رسیده است و به مرز 1840 دلار نزدیک شده است. جدای از موضع تندورانه فدرال رزرو، این کاهش را می توان به احساس ریسک در بازارهای جهانی نیز نسبت داد که تقاضا برای دارایی های امن مانند طلا را کاهش می دهد. بهبود داده‌های شاخص رسمی مدیران خرید چین (PMI) و تصویب لایحه بودجه موقت دولت ایالات متحده در آخر هفته به این احساس ریسک کمک کرده است.

با توجه به شرایط بنیادی فعلی، به نظر می رسد مسیر کمترین مقاومت برای قیمت طلا نزولی باشد. با این حال، شایان ذکر است که شرایط فروش بیش از حد، احتیاط را برای معامله گران نزولی نشان می دهد. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران ممکن است در انجام باز کردن پوزیشن های جهت‌دار مهم قبل از انتشار داده‌های مهم اقتصادی ایالات متحده در آغاز ماه جدید مردد باشند. هفته پیش رو، با توجه ویژه به گزارش ماهانه حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) در روز جمعه، PMI تولید ISM ایالات متحده منتشر خواهد شد.

از منظر فنی، شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه شرایط فروش بیش از حد را نشان می‌دهد، که نشان می‌دهد ممکن است یک دوره تثبیت یا یک جهش متوسط قبل از ادامه روند نزولی رخ دهد. با این وجود، به نظر می رسد قیمت طلا آماده است تا سطح حمایت قابل توجه بعدی را در حدود 1820 دلار قبل از رسیدن به مرز 1800 دلار آزمایش کند. در روند صعودی، انتظار می رود که سطح 1850 دلار مقاومت فوری ایجاد کند. اگر نقض شود، می‌تواند باعث افزایش کوتاه مدت شود، اما هر حرکت صعودی بعدی ممکن است همچنان به عنوان فرصتی برای فروش تلقی شود، با مقاومت احتمالاً نزدیک به منطقه 1863-1864 دلار.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید