نگاهی به شرایط بازار طلا، پس از رسیدن آن به پایین ترین نرخ 1 ماه گذشته

XAUUSD TJA GOLD

کاهش اخیر قیمت طلا (XAU/USD) نشان دهنده چندین مسئله قابل توجه در بازار است. اول و مهمتر از همه، قدرت بی امان دلار آمریکا (USD) یک عامل غالب بوده است. افزایش ارزش دلار را می توان به موضع تندروانه فدرال رزرو (Fed) در مورد نرخ بهره نسبت داد، که سیگنال واضحی را به بازار ارسال کرد مبنی بر اینکه نرخ ها برای مدت طولانی بالاتر باقی می مانند. در پاسخ، سرمایه‌گذاران به سمت دلار آمریکا هجوم می‌آورند و به دنبال بازدهی بالاتری هستند که در مقایسه با طلا ارائه می‌دهد، که نگهداری آن هیچ سودی را به همراه ندارد.

لحن تندورانه فدرال رزرو با اظهارات اخیر مقامات فدرال رزرو تقویت شده است، که تنها به افزایش انتظارات برای افزایش بیشتر نرخ بهره قبل از پایان سال کمک کرده است. این امر منجر به افزایش بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده شده است که به سطوحی رسیده است که از سال 2007 مشاهده نشده بود.

علیرغم احساسات حاکم بر ریسک در بازار، طلا برای ایفای نقش سنتی خود به عنوان یک دارایی امن تلاش کرده است. این تا حدودی به دلیل نگرانی در مورد وضعیت اقتصاد ایالات متحده است. کاهش شاخص اعتماد مصرف‌کننده به پایین‌ترین حد چهار ماهه در ماه سپتامبر نشان‌دهنده فشاری است که مصرف‌کنندگان از تورم بالا و مداوم و چشم‌انداز افزایش نرخ‌های بهره احساس می‌کنند. این نگرانی ها باعث می شود که سرمایه گذاران موقعیت خود را در دارایی هایی مانند طلا مورد ارزیابی مجدد قرار دهند.

علاوه بر این، چشم انداز اقتصاد جهانی تحت تأثیر رویدادهای چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان است. گزارش‌های مربوط به بحران املاک و مستغلات در چین تأثیری کاهنده بر احساسات سرمایه‌گذاران در سراسر جهان داشته است. بلاتکلیفی پیرامون بازار املاک چین، که پیامدهای مهمی بر ثبات مالی آن دارد، به احساس احتیاط عمومی در بازارها کمک می کند و به نوبه خود بر جذابیت طلا تأثیر می گذارد.

از دیدگاه تحلیل تکنیکال، وضعیت طلا به طور فزاینده ای نزولی به نظر می رسد. رخنه به زیر مرز 1900 دلار یک تحول حیاتی بوده که نشانه کاهش بیشتر احتمالی است. شاخص های نزولی در نمودار روزانه این تصور را تقویت می کنند که مسیر کمترین مقاومت برای طلا رو به پایین است. در نتیجه، احتمال زیادی وجود دارد که طلا مجدداً نوسان ماه اوت را در محدوده 1885 تا 1884 دلار آزمایش کند. اگر این سطح شکسته شود، می‌تواند زمینه را برای افزایش نزولی که پس از رسیدن طلا به بالاترین حد خود در ماه می آغاز شد، فراهم کند.

به طور خلاصه، بازار طلا در حال حاضر با ترکیبی از عوامل، از جمله دلار آمریکا قوی، موضع تندروانه فدرال رزرو، نگرانی ها در مورد اقتصاد ایالات متحده، و عدم اطمینان پیرامون بازار املاک و مستغلات چین مشخص می شود. این عوامل در مجموع به فشار نزولی بر قیمت طلا کمک می کنند و چشم انداز فنی از احتمال کاهش بیشتر در کوتاه مدت حمایت می کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید