گزارش طلا – طلا نزدیک به پایین ترین سطح سه هفته ای خود به دلیل تقویت دلار و تصمیم احتمالی فدرال رزرو

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) در جلسه روز چهارشنبه اروپا، نزدیک به پایین ترین سطح بیش از سه هفته اخیر خود رسیده و در حدود 2285 دلار معامله می شود. کاهش این فلز گرانبها در حالی رخ می دهد که بازدهی دلار آمریکا و اوراق قرضه در بحبوحه گمانه زنی های قوی مبنی بر اینکه فدرال رزرو (Fed) به دلیل فشارهای تورمی مداوم مشاهده شده در سه ماهه اول سال، محیط نرخ بهره را برای مدت طولانی حفظ خواهد کرد، تقویت می شود.

در این زمینه، بازدهی 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به 4.69 درصد افزایش یافته است. همزمان، شاخص دلار آمریکا (DXY)، که دلار را در برابر شش ارز اصلی ارزیابی می‌کند و معمولاً رابطه معکوس با قیمت طلا نشان می‌دهد، به بالاترین حد دو هفته اخیر یعنی تقریباً 106.50 صعود کرده است. هفته گذشته، دلار آمریکا به دنبال گزارش ضعیف رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه اول با فشار نزولی مواجه شد که نگرانی‌ها را در مورد چشم‌انداز اقتصادی کشور افزایش داد. با این حال، در روز سه‌شنبه به دنبال داده‌های قوی شاخص هزینه اشتغال سه‌ماهه اول که توسط دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده (BEA) گزارش شد، به شدت بازگشت.

شاخص هزینه اشتغال ایالات متحده، تحت تأثیر رشد قوی دستمزدها در بحبوحه تقاضای نیروی کار پایدار، 1.2% در سه ماهه اول افزایش یافت و از پیش‌بینی اجماع 1.0% و گزارش قبلی 0.9% فراتر رفت. این داده ها بیشتر بر فشارهای تورمی مداومی که در دوره ژانویه تا مارس شاهد بودیم تأکید می کند.

سرخط خبرهای طلا

در بحبوحه انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو در نشست سیاست پولی خود موضع تندروانه ای را در مورد نرخ بهره حفظ کند، قیمت طلا کاهش شدیدی را تجربه کرد و از سطح حمایت بحرانی 2285 دلار عبور کرد. فدرال رزرو احتمالا برای ششمین بار متوالی نرخ بهره را در محدوده 5.25 تا 5.50 درصد بدون تغییر نگه دارد.

مجموعه‌ای از گزارش های تورمی بیش از انتظارات در سال جاری نشان‌دهنده توقف روند کاهش تورم است و فدرال رزرو را بر آن داشت تا نرخ‌های بهره بالاتر را تا زمانی که اطمینان حاصل شود که فشارهای قیمتی به نرخ مطلوب 2 درصد بازخواهد گشت، در نظر بگیرد.

احتمال بالا ماندن نرخ‌های بهره چالش‌هایی را برای طلا ایجاد می‌کند زیرا هزینه فرصت نگهداری فلز گرانبها را به عنوان سرمایه‌گذاری افزایش می‌دهد. سرمایه گذاران مشتاقانه منتظر اطلاعاتی در مورد زمان کاهش نرخ بالقوه و وضعیت سه پیش بینی کاهش نرخ توسط فدرال رزرو هستند، همانطور که توسط نمودار نقطه ای مارس نشان داده شده است. ابزار CME FedWatch پیشنهاد می کند که معامله گران کاهش نرخ بهره را از جلسه سپتامبر پیش بینی کنند.

پیش از تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره، جلسه روز چهارشنبه شاهد انتشار تغییرات استخدامی ADP و داده های PMI تولید ISM برای آوریل در اوایل جلسه نیویورک خواهیم بود. اقتصاددانان کاهش جزئی در حقوق و دستمزدهای خصوصی جدید ایالات متحده را به 175 هزار در مقایسه با 184 هزار دلار پیش بینی می کنند. پیش بینی می شود که PMI تولید از 50.3 در ماه مارس به 50.0 کاهش یابد.

سرمایه گذاران بخش سفارشات جدید گزارش PMI تولید را به دقت بررسی خواهند کرد، به ویژه پس از بررسی اولیه PMI توسط S&P Global در ماه آوریل که نشان داد کاهش رشد تولید و کاهش سفارشات جدید برای اولین بار در شش ماه گذشته است. هر گونه آمارهای خوش‌بینانه درباره اشتغال و کارخانه‌ها چشم‌انداز اقتصادی ایالات متحده را تقویت می‌کند، در حالی که اعداد ضعیف نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصادی را تشدید می‌کند.

بررسی فنی XAU/USD

پس از شکست شکل گیری پرچم نزولی که در بازه زمانی چهار ساعته مشاهده شد، قیمت طلا شاهد کاهش قابل توجهی بوده است. الگوی پرچم نزولی معمولاً نشان‌دهنده دوره‌ای از تثبیت پس از یک اصلاح شدید است که معمولاً با روند غالب همسو می‌شود. با توجه به اینکه XAU/USD در حال حاضر زیر میانگین متحرک نمایی 20 دوره ای (EMA) در 2312 دلار قرار دارد، چشم انداز کوتاه مدت نزولی باقی می ماند.

بررسی فنی XAU/USD
بررسی فنی XAU/USD

با نگاهی به آینده، سطح حمایت کلیدی طلا در بالاترین سطح 2223 دلار در 23 مارس قرار دارد. علاوه بر این، شاخص قدرت نسبی 14 دوره ای (RSI) در محدوده نزولی 20.00-40.00 در نوسان است که نشان دهنده شیب حرکت به سمت سمت نزولی است.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا چهارشنبه 12 اردیبهشت 1403
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا چهارشنبه 12 اردیبهشت 1403
تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید