قیمت نفت خام سطح بالای 90 دلاری را حفط می کند، بازار در کشمکش بین عوامل متعدد

TJS BP oil and gas

قیمت نفت خام برنت، در حدود 90.48 دلار در روز جمعه در نوسان است و در بحبوحه نوسانات متفاوت بازار، کاهش جزئی را تجربه می‌کند. در حالی که نگرانی‌ها در مورد افزایش تورم انتظارات برای کاهش نرخ بهره آمریکا در سال جاری را کاهش داده است، تنش‌ها در خاورمیانه کف قیمت‌های نفت خام را حفظ کرده است.

داده های اقتصادی اخیر ایالات متحده، از جمله گزارش های تورم و اشتغال، چالش های موجود در مسیر تورم را برجسته کرده است. این عدم اطمینان منجر به گمانه زنی هایی شده است که فدرال رزرو ( Fed) ممکن است هرگونه کاهش احتمالی نرخ بهره را به تعویق بیندازد. احساسات بازار که در CME FedWatch Tool منعکس شده است، نشان دهنده انتظارات برای تنها دو کاهش نرخ از ماه سپتامبر است. چشم انداز نرخ های بهره بالاتر برای مدت طولانی تر می تواند بر تقاضای نفت خام تأثیر بگذارد، زیرا هزینه ذخیره سازی نفت را افزایش می دهد.

علاوه بر این، قیمت‌ نفت خام تحت‌تاثیر آخرین گزارش EIA قرار گرفته‌اند که نشان‌دهنده افزایش بیش از حد انتظار در ذخایر نفت خام در ایالات متحده است. این افزایش غیرمنتظره موجودی ها نشان دهنده تقاضای ضعیف تر یا شرایط مازاد عرضه است که فشار نزولی بر قیمت ها وارد می کند.

با این حال، تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه همچنان از قیمت نفت خام حمایت می‌کند. مذاکرات جاری بین اسرائیل و حماس، در میان پس‌زمینه‌ای از خصومت‌ها، هیچ پیشرفت قابل‌توجهی به همراه نداشته است. علاوه بر این، احتمال اقدام تلافی جویانه ایران در پی حمله اسرائیل به سفارت این کشور در سوریه، به ریسک ژئوپلیتیکی در بازار نفت می افزاید.

به طور کلی، تأثیر متقابل بین مبانی اقتصادی و عوامل ژئوپلیتیکی مسیر قیمت نفت خام را شکل می‌دهد و سرمایه‌گذاران از نزدیک بر تحولات برای جهت‌گیری بیشتر نظارت می‌کنند.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید