گزارش هفتگی طلا – پس از گزارش مشاغل ایالات متحده، فروشندگان طلا برای انتقام بازگشتند

XAUUSD TJA GOLD

مومنتوم صعودی باعث شد قیمت طلا از 2060 دلار عبور کند و به اوج خود از اوایل ژانویه برسد، اما بیشتر این افزایش هفتگی را در روز جمعه پس داد. قیمت این فلز گرانبها در هفته آینده در غیاب انتشار داده های قابل توجه اقتصاد کلان، ممکن است تحت تأثیر اظهارات مقامات فدرال رزرو (Fed) باشد.

هفته ای که گذشت

روز جمعه قیمت طلا کاهش چشمگیری را تجربه کرد. اوایل هفته، طلا در روز دوشنبه بیش از 0.5 درصد افزایش یافت که از تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی و عقب‌نشینی بازدهی آمریکا منتفع شد. خبر حمله هواپیمای بدون سرنشین در نزدیکی مرز اردن با سوریه که منجر به تلفات جانی شد، نگرانی ها را در مورد تشدید بحران در خاورمیانه تشدید کرد.

با پیشرفت هفته، طلا در روز سه شنبه پیش از اعلام سیاست های فدرال رزرو (Fed) نسبتاً ثابت ماند. روز چهارشنبه، فدرال رزرو مطابق با انتظارات، نرخ بهره را بدون تغییر در 5.25٪ -5.5٪ نگه داشت.

در ابتدا، لحن گزارش فدرال رزرو باعث تضعیف دلار آمریکا شد و از افزایش XAU/USD حمایت کرد. با این حال، در جریان کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، تمایلی به کاهش نرخ بهره در ماه مارس نداشت که منجر به کاهش شدید شاخص‌های وال استریت و بازگشت مجدد دلار شد. پاول همچنین پتانسیل کاهش نرخ بهره را در صورت بروز ضعف های غیرمنتظره در بازار کار تایید کرد.

به دنبال واکنش آشفته بازار به اقدامات فدرال رزرو، بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا در روز پنجشنبه کاهش یافت و طلا را به بیش از 2060 دلار رساند. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به پایین ترین سطح خود از اواخر دسامبر رسیده است. این حرکت با داده های غیر الهام بخش مربوط به اشتغال، با درخواست های بالاتر از حد انتظار برای اولین بار برای مزایای بیکاری و کاهش مولفه اشتغال PMI تولید ISM آغاز شد.

با این حال، روز جمعه، طلا مسیر خود را معکوس کرد و اکثر سودهای هفتگی خود را پس از انتشار گزارش مشاغل ژانویه از بین برد. حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ایالات متحده به طور قابل توجهی فراتر از انتظارات بود و 353000 افزایش یافت که منجر به تجدید نظر در ارقام نوامبر شد. علاوه بر این، تورم دستمزد سالانه به 4.5 درصد افزایش یافت. داده های خوش بینانه باعث بهبود بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده شد و به حدود 4 درصد رسید و باعث شد XAU/USD به زیر 2030 دلار کاهش یابد.

طلا در هفته پیشرو

هفته آینده، قیمت طلا ممکن است تحت تأثیر اظهارات مقامات فدرال رزرو (Fed) با تمرکز ویژه بر شاخص اشتغال در گزارش خدمات ژانویه PMI قرار گیرد. ISM قرار است این گزارش را روز دوشنبه منتشر کند، و در حالی که انتظار می‌رود عنوان PMI از 50.6 دسامبر به 52.0 افزایش یابد، سرمایه‌گذاران احتمالاً توجه زیادی به مؤلفه نیروی کار دارند. کاهش شدید شاخص اشتغال از 50.7 در نوامبر به 43.3 در دسامبر، که نشان دهنده انقباض در حقوق و دستمزد بخش خدمات است، می تواند دلار را تحت تاثیر قرار دهد. کاهش بیشتر در این زیرشاخص ممکن است بر دلار تاثیر بگذارد، در حالی که بهبود به سمت یا بالاتر از 50 می تواند تقاضا برای ارز را افزایش دهد. با این حال، هر گونه واکنش بازار به ویژه با توجه به ارقام آتی بازار کار در ژانویه، کوتاه مدت پیش بینی می شود.

در اواخر هفته، تقویم اقتصادی فاقد سایر اطلاعات سطح بالا است که می تواند به طور قابل توجهی بر ارزش گذاری طلا تأثیر بگذارد. در عوض، فعالان بازار نظرات مقامات فدرال رزرو را به دقت زیر نظر خواهند داشت.

در حالی که پاول، رئیس فدرال رزرو، تمایلی به کاهش نرخ بهره در ماه مارس ندارد، ابزار CME FedWatch نشان می دهد که بازارها همچنان احتمال 20 درصدی را برای چنین تغییر سیاستی در جلسه بعدی تعیین می کنند. موقعیت در بازار حاکی از آن است که اگر مقامات فدرال رزرو به مقاومت در برابر انتظار کاهش نرخ ادامه دهند، دلار ممکن است فضایی برای حرکت صعودی داشته باشد. برعکس، اگر سیاستگذاران احتمال کاهش نرخ را باز بگذارند، XAU/USD می تواند قدرت خود را دوباره به دست آورد. با این حال، این سناریو پس از انتشار گزارش مشاغل چشمگیر کمتر محتمل به نظر می رسد.

بررسی فنی XAUUSD

چشم انداز فنی طلا حاکی از تغییر احتمالی حرکت است. شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه پس از رسیدن به 60 قبل از حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) به 50 عقب نشینی کرد که نشان دهنده کاهش حرکت صعودی است. میانگین متحرک ساده 20 روزه و 50 روزه به عنوان یک نقطه محوری برای XAU/USD عمل می کند که در حدود 2030 دلار قرار دارد.

نمودار روزانه طلا - 4 فوریه
نمودار روزانه طلا – 4 فوریه

از جنبه مثبت، 2060 دلار (سطح ایستا) به عنوان مقاومت اولیه عمل می کند و پس از آن 2080 دلار (سطح ایستا دیگر) و 2100 دلار (سطح روانی) قرار می گیرد. شکست زیر 2030 دلار که آن را به عنوان یک سطح مقاومت تأیید می کند، ممکن است باعث فروش فنی شود. در چنین سناریویی، 2020 دلار (فبوناچی اصلاحی 23.6% آخرین روند صعودی) می تواند به عنوان پشتیبان اصلی و به دنبال آن 2000 دلار (سطح روانی و سطح ایستا) باشد. معامله گران و سرمایه گذاران به دقت بر این سطوح نظارت خواهند کرد تا تغییرات بالقوه قیمت در بازار طلا را بسنجند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید